Kapat

Crocs terlik hangi ülkede üretiliyor ?

Anasayfa
Alışveriş Crocs terlik hangi ülkede üretiliyor ?

Artık A101 ve BİM gibi marketlerde bile satılan Crocs terlik hangi ülkede üretiliyor, nerenin malı, orjinalliği nasıl anlaşılır ?

Crocs terlikleri diğer terliklerden ayıran başlıca dört özelliği vardır:

  • Islak zeminde kaymaz,
  • Giyimi rahat olduğu için uzun süreli kullanımlarda bile ayağı yormaz,
  • Hafiftir,
  • Suya dayanıklıdır ve iyi kullanılırsa uzun ömürlüdür,

Ama eleştirilen birkaç yönü vardır:

  • Uygun bir şekilde kullanmazsanız kalıbı küçülür,
  • Tasarımını modacılar çirkin bulmaktadır,
  • Piyasada daha uygun fiyatlı benzer ürünler olduğu için fiyatı bazı müşterilere fazla gelmektedir,

Crocs terliklerini ülkemizde genellikle uzun süre ayakta kalmak zorunda kalan sağlık çalışanları tercih etmektedir. Genel olarak işini ayakta yapmak zorunda kalanların tercih ettiği bir terliktir.

Crocs firması hakkında

Şirketin ilk ismi Western Brands, LLC dir ve 1999 yılında kurulmuştur. Şirketin üç tane kurucu ortağı bulunmaktadır:

  • George B. Boedecker
  • Lyndon V. Hanson III
  • Scott Seamans

Bu üç kişi Amerika’da farklı alanlarda yatırımları olan ve ortak tutkuları yelkencilik olan kişilerdir. Yelkenli veya yelkensiz deniz taşıtlarında ayağa giyilecek ayakkabının seçimi bu tür hobisi olanlar için önemli bir husustur.

Giyilecek ayakkabının ıslak zeminde kaymaması, sudan etkilenip çabuk deforme olmaması gerekir. Ve en önemlisi de uzun süre giyilse dahi ayağı yormaması, ayağın su toplamaması gerekir.

Bir Kanada firması olan Foam Creations bu talebe uygun olarak terlik takunya karışımı bir ayakkabı üretir ve 2002 yılında tanıtır. Boedecker ve arkadaşları bu ürünü biraz geliştirip kendi şirketleri üzerinden pazarlamaya karar verirler. Bu maksatla Kanada firmasından üretim haklarını satın alırlar.

Bundan sonraki birkaç yılda Crocs terlikleri piyasada iyi bir çıkış yakalar. Crocs İngilizce Crocodile’in (timsah) kısaca söyleniş şekli olup timsahın suyu sevmesi ve suda uzun ömürlü olmasına atfen terliklere böyle bir isim verilmiştir.

2002 ile 2005 yılları arasında Crocs terlikleri sadece Kanada’da üretildi. İlk başlarda insanlar bu terlikleri tekne veya plajda giymek satın almaktaydı. Ancak ayağı yormaması nedeniyle terliğin kullanım yerleri arttı. Bahçıvanlar, fast food çalışanları, doktorlar ve mesleğini ayakta icra eden diğer kesimler Crocs terliklerinden almaya başladı.

Bu sebeple şirket 2005 yılında bir takım mali kararlar alarak daha geniş çapta üretim ve satış yapmaya karar verdi. Ben Affleck ve Jennifer Garner gibi bazı ünlülerle reklam kampanyaları yaparak satışlarını artırdı.

Ayrıca Gerorge Bush, first lady Michelle Obama ve Kate Middleton’un bebeğinin Crocs terlik giyerken görüntülenmesi markaya değer kattı.

Şirket, satışlarını genel olarak Crocs markası üzerinden yaptığı için bir süre sonra Western Brands, LLC olan adını da Crocs olarak değiştirdi.

Crocs markasının başarısı başkalarına ilham oldu ve bir sürü taklitleri türedi. Fakat Crocs firması taklitçi firmalara dava açarak kazandı ve önlerini kesti.

Ancak bununla birlikle zamanla benzer teknolojiyi kullanan ve birebir taklit yapmayan başka patentli ürünler piyasaya çıkınca Crocs’un mali durumu sıkıntıya girdi (2007-2008 yılları) hatta bir ara iflasın eşiğine geldiği söylendi. Çünkü Crocs benzeri markasız, çakma terlikler dünyanın her tarafını sarmıştı.

Bu sebeplerle Crocs zorunlu olarak küçülmeye gitti ve bazı üretim merkezlerini kapatmak zorunda kaldı.

Crocs terlik hangi ülkede üretiliyor ?

2002 ila 2005 yılları arasında Crocs terlikler sadece Kanada’da üretilmekte ve genel olarak ABD ve Kanada’ya satış yapmaktaydı. Küresel piyasalara açılma kararından sonra Meksika, İtalya, Bosna Hersek, Brezilya, Vietnam ve Çin’de üretilmeye başlanmış, ve 40’ın üzerindeki ülkeye satış yapmıştır.

Firma 2007-2008 yıllarında mali sıkıntı yaşayınca üretimini kademeli olarak azaltmış ve  2018 yılında Meksika ve İtalya’daki üretim tesislerini kapatmıştır.

Şimdilerde ülkemizde satılan Crocs terlikler genellikle Brezilya, Bosna, Vietnam veya Çin’de üretilmektedir.

Crocs nerenin malı ?

Crocs şirketi bir Amerikan şirketidir. Ürünü ilk ortaya koyan ise Kanada firması Foam Creations’tır.

Crocs terliğin orjinalliği nasıl anlaşılır ?

Bir yerde Crocs terlik gördüğümüzde bu orijinal mi değil mi nasıl anlayacağız ? Zaten giyildiğinde sahtesi orjinalinin verdiği konforu vermiyor, oradan anlarız fakat henüz satın almadan önce sahtesini nasıl anlayabiliriz, işte size birkaç ipucu:

Öncelikle firmanın logosunu tanımamız gerekiyor. Sahteciler ürünün logosunun benzerini koyabilirler ama birebir aynısını basmazlar.

Üründe aşağıdaki resimde gösterildiği şekilde bir timsah logosu olmalı.

Crocs terlik hangi ülkede üretiliyor

İkinci olarak Crocs terliklerinin altında nerede üretildiği bilgisinin yanında bir de boulder, colorado yazısı vardır. Yazı düz değil de hafif yay biçimindedir ve kelimelerin arasında da virgül vardır. Ayrıca Crocs markası da basılıdır.

Crocs terlik hangi ülkede üretiliyor

Sadece elinizdeki ürünü yukarıdaki resimlerle karşılaştırarak dahi ürünün sahte mi orijinal mi olduğunu anlayabilirsiniz.

 

İLGİLİ YAZILARIM:

Crocs terlik nasıl yıkanır ?

Crocs terlik kaç numara almalıyım

Crocs 12 13 kaç numara

Crocs orjinalliği nasıl anlaşılır ?

Crocs terlik nasıl genişletilir ?

Crocs terlik terletir mi ?

Igor mu Crocs mu ?

Crocs terlik hangi ülkede üretiliyor ?

Crocs mu sabo mu ?