Kapat

Crocs mu sabo mu ?

Anasayfa
Alışveriş Crocs mu sabo mu ?
Crocs mu sabo mu

Eğer mesainizin geneli ayakta geçiyorsa ayaklarınızın rahat etmesi için ya rahat bir spor ayakkabı veya konforlu bir tercih etmelisiniz.

Crocs markası konfor ve rahatlık açısından kendi alanında belki de bir numaradır. Çok hafif olmasının yanı sıra ayağa göre şekil aldığı için uzun süre giyilse de ayağı hiç rahatsız etmez. Bu özellikleri nedeniyle sağlık çalışanlarının tercih listesinde ilk sıralarda yer almaktadır.

Fakat Crocs terlikleri 180-250 TL civarı fiyatlara satıldığı için daha uygun fiyatlara satılan Sabo sitili terlikler her zaman Crocs’a rakip olmuştur. Ayrıca Crocs için harcanan paraya az bir miktar daha ilave edilse ayağı yormayan, hafif ve kaliteli ayakkabı satın almak mümkündür.

Bir çok kişi Sabo’yu bir terlik markası zannetmektedir. Aslında Sabo bir terlik modelidir ve çoğu terlik markasının sabo modeli ürünleri vardır.

Ülkemizde sabo terlik deyince genellikle Crocs veya Birkenstock gibi pahalı markalara kıyasla daha uygun fiyatla satılan fakat klasik ucuz terliklere nazaran çok daha fazla ayak konforu sağlayan terlikler akla gelmektedir.

Bu makalemde sağlık sektörü veya ayakta çalışmak zorunda kalan diğer sektör çalışanları için Crocs-Sabo karşılaştırması yapacağım.

Öncelikle sağlık çalışanları neden ayakkabı değil de terlik ediyor açıklamak isterim:

Uzun süre ayakta kalmak, yürümek, koşuşturmak en fazla ayakları yormakta, hatta ayakları sıcaktan pişirmektedir. Spor yaparken rahat olan spor ayakkabıları bile 8 saat kesintisiz giyilse ayağı perişan etmektedir.

Bu nedenle sağlık çalışanlarının pişirmeyen, terletmeyen, koku yapmayan, mümkünse hafif ve ayağı yormayan bir terlik giymeleri gerekmektedir.

Crocs genel olarak sağlık personelinin bu taleplerini karşılamaktadır. Görünüşü fazla estetik olmasa da sadece hafif olması bile uzun saatler düşünüldüğünde rahatlatıcı olmaktadır.

Esasen Crocs terlikler ile klasik sabo terlikler arasında sadece birkaç gram fark olmakla birlikte 7-8’lik koşuşturmadan sonra bu birkaç gram birkaç kilogram gibi gelmektedir.

Crocs terliklerin bir de ayağı sarma avantajı vardır. Giyen kişi çorap giymiş gibi hissetmektedir. Bu deneyim bir çok kişiyi fazlasıyla memnun etmekte, bazısı da tam tersine terliğin ayağına yapışmasından hoşnut olmamaktadır.

Crocs terliklerin ayağı sarmasının dezavantajları da vardır. Örneğin ayak terlik ile bütünleşince terleme sorunu olabilmektedir. Çorap giyerek bu sorun aşılabilmekte (bazılarımız bu durumu yadırgamaktadır) ama terliğin içine giyilen çorap sürtünme nedeniyle kolay eskimektedir.

Esasen sabo tarzı terlikler uzun süreli kullanımda çok da rahatsız edici değildir. Ama Crocs ile kıyaslanınca rahatlık açık ara geride kalmaktadır. Klasik sabo terliklerin bir diğer dezavantajı da her terlik gibi uzun süreli giyimde terletip koku yapması, bu kokuya terliğin kendi kokusu da karışınca kokunun daha berbatlaşmasıdır.

Bu sebeplerle sağlık çalışanları eğer uzun süreli giyeceklerse sabo değil de Crocs gibi daha rahat tercih etmektedir.

Crocs mu Sabo mu ?

Crocs ile Saboyu karşılaştırırsak terazinin bir tarafına Crocs’un artılarını, diğer tarafına ise Sabo’nun daha ucuz olmasını koymalıyız. Crocs daha konforlu ama aradaki konfor farkı fiyat farkının üzerinde mi yoksa altında mı buna bakmak gerekir.

Bu konuda şu şekilde bir karşılaştırma yapmak mantıklı olacaktır;

Crocs ile Sabo kıyaslaması terliğin gün içinde ne süre giyildiği, o süre zarfında ne kadar ayakta kalındığı ve terliğin kaç ay veya yıl kullanmak için alındığına göre yapılmalıdır.

Sağlık personeli değil de sadece hasta iseniz ve hastanede giymek için satın alıyorsanız elbette Sabo,

Eğer aile hekimliğinde çalışan bir hemşire iseniz Sabo yeterli olacaktır.

Yoğun bakım hemşiresi iseniz zaman geçtikçe ayağınızda prangaya dönüşmeyecek bir ürüne ihtiyacınız var yani Crocs.

Tüm bu kıyaslamaları fiyat/performans çerçevesinde yaparsanız klasik Sabo öne çıkıyor.

Önemli olan ayağım rahat etsin diyorsanız Crocs öne çıkıyor.

Öte yandan Akınalbella’nın Sabo terlikleri Crocs’a yakın bir performans sağlamakta ve daha kolay temizlenmektedir.

 

İLGİLİ YAZILARIM:

Crocs terlik nasıl yıkanır ?

Crocs terlik kaç numara almalıyım

Crocs 12 13 kaç numara

Crocs orjinalliği nasıl anlaşılır ?

Crocs terlik nasıl genişletilir ?

Crocs terlik terletir mi ?

Igor mu Crocs mu ?

Crocs terlik hangi ülkede üretiliyor ?

Crocs mu sabo mu ?