Kapat

Tik Tok bizi izliyor mu ?

Anasayfa
Sosyal Ağlar Tik Tok bizi izliyor mu ?
tik tok

Telefonunuza indirdiğimiz her uygulama cihazınızdaki bazı bilgilere ulaşır. Bizim için önemli olan dışarı sızacak bilgilerin daha sonradan başımıza bela açacak türden olmamasıdır.

Girdiğimiz bir çok web sitesi de bize ait verileri toplar. Tik Tok bizi izliyor mu konusuna böyle bir giriş yapmamın sebebi zaten izlenmekte olduğumuza vurgu yapmaktı.

Dolayısıyla Tik Tok bizi izliyor mu sorusunun cevabı net bir evet tir. Hiç kimse bizi izlemesin istiyorsak ya hiç internete girmeyeceğiz veya hiç uygulama kullanmayacağız, ya da teknolojiye tamamen uzak bir yaşam süreceğiz demektir.

Ancak izlemeden izlemeye fark vardır.

Bir uygulamanın çalışması için gerekli olan bilgileri bizim cihazımızdan talep etmesi kadar doğal bir durum yoktur. Başka türlü uygulama çalışmayacaktır.

Ancak cihazımıza erişim izni verdikten sonra gereğinden fazla bilgi isteyen, cihazımızda ne var ne yok her şeye ulaşma izni isteyen bir uygulamaya karşı da dikkatli olmalıyız.

Büyük sosyal medya sitelerinin uygulamalarına güven duymaktayız ama aynı zamanda bu uygulamalarda toplanan verilerin dışarıya sızdığı haberlerini de duymaktayız.

Sözün kısası; cep telefonumuza yüklediğimiz basit bir uygulama mahrem fotoğraflarımızın dünyanın öbür tarafında bir yerlere gitmesine yol açabilir. Bu Tik Tok uygulaması için de geçerlidir, bir çok diğer uygulama için de geçerlidir.

Tik Tok bizi neden izliyor ?

Tik Tok ile veri alışverişi yapabilmek ve fonksiyonlarını kullanabilmek için Tik Tok‘a erişim izni vermek zorundayız. Başka türlü çalışmayacaktır. Burada bir kötü niyet aramamak gerekir.

Ancak Tik Tok bizden gereğinden fazla bilgi topluyor da olabilir. Elbette bunu ajanlık amacıyla veya suç örgütlerine veri iletmek için yapmıyordur. Tik Tok’un cihazımızdan fazlaca veri çekmesinin sebebi reklam ve pazarlama stratejisi için istatistiksel veri toplamak, kendine yönelik siber saldırıları önlemek gibi sebepler olduğu düşünülebilir.

Bu nedenle cihazımızdaki verileri topladığı için Tik Tok’u suçlayamayız. Ancak bizi ilgilendiren bir gerçek var:

Diğer büyük sosyal ağlar gibi Tik Tok’tan da dışarı veri sızıntısı olursa bundan Tik Tok kullanıcıları yani bizler zarar göreceğiz.

Birilerinin eline geçmesini istemediğimiz mahrem bilgilerimiz sırf bu uygulamayı kullanabilmek adına Tik Tok veri merkezine gitmekte ve internette paylaşmayı düşünmediğimiz özel videolarımız dahi cihazımızdan kontrol edemeyeceğimiz bir siber dünyaya sızmaktadır.

Yani Tik Tok’un bizi izlemesi ister iyi niyetli isterse kötü niyetli olsun daha sonra bundan zarar görebilecek olan yine biz Tik Tok kullanıcılarıyız.

Öte yandan biz izin verdiğimiz için Tik Tok kullanıcılarını fiilen de izleme yetkisine sahip olmaktadır. Yani konum bilgilerimizi izlemekte, uygulama kapalıyken dahi kamera ve mikrofonumuza erişebilmektedir.

Tik Tok bizden hangi verileri topluyor, neleri izliyor ?

Tik Tok’un bizden izleme yetkisi aldığı hususlar şunlardır:

  • Cihazın donanım bilgileri (RAM, işlemci, ekran kartı vs)
  • Kullanıcıların yüklediği tüm uygulamalar (Yükleyip sildikleri dahil)
  • Uygulamanın kullanıldığı cihazın bağlı olduğu ağa dair İP adresleri ve Wİ-Fİ bilgileri
  • Kullanıcının konum bilgileri
  • Kullanıcının kamera ve mikrofonuna erişim (Uygulama kapalı olsa dahi)
  • Cihazımıza zip dosyası indirme yetkisi (İsterse tüm kullanıcılara trojan yükleyebilir)

İLGİLİ YAZILARIM:

Tiktok takip engeli ne zaman kalkar ?

Tiktok ta silinen videoları geri getirme

TikTok canlı yayın hediye fiyatları

Tiktok hediye puanı hesaplama

Tiktoktan ne kadar para kazanılır ?

Tiktok para nasıl çekilir ?

Tiktok Mavi Tik kopyalama

TikTok da mavi tik nasıl alınır ?

Tiktok keşfet hilesi

Tiktok ta engellendiğini nasıl anlarsın ?

TikTok Topluluk Kuralları

Tiktok keşfet engeli nasıl kalkar ?

Tiktokta keşfete düştüğümü nasıl anlarım ?

Tiktok yaş değiştirme

Tiktok canlı yayın engeli kaldırma

Tiktok’ta canlı yayın nasıl izlenir ?

TikTok canlı yayına başkasını alma

Tik tok videolarım neden izlenmiyor ?

Tiktok çok hızlı takip ediyorsun hatası çözümü

Tik Tok bizi izliyor mu ?

Modemden TikTok engelleme

Tik Tok kampüs temsilcisi ne demek ?

Tiktok çok hızlı yazıyorsun biraz ara ver ne demek ?