Kapat

A101 Crocs orjinal mi ?

Anasayfa
Alışveriş A101 Crocs orjinal mi ?
Crocs terlik giydikçe açılır mı

A101 market zinciri ile Crocs terliklerini bir arada düşünmek biraz zor gelse de A101 internet sitesinde crocs terlikleri satılmaktadır.

Bizler bir yandan A101’den Crocs terliklerini uygun fiyata alırken bir yanda satın aldığımız Crocs terlikler orijinal mi yoksa bizlere yan ürün mü kakalıyorlar diye düşünmeden edemiyoruz.

A101’in bizdeki imajı ucuzcu markettir. Yani bu market zinciri “ucuz” kriterini baz alarak satış yaptığı için fason kalitesinde ürünler de satılmaktadır. Genellikle ortanın altı gelir düzeyinin zorunlu adresidir.

Crocs terlikleri ise ortalama terlik fiyatlarından epey fazlaya satılmaktadır. Orta gelirli bir insanın Crocs terliğini tercih ediyor olması için ancak zorunlu bir sebebi olması gerekir.

İlgili yazı: Doktorlar neden Crocs giyer ?

Dolayısıyla Crocs terlikleri pek A101 ürün portföyüne uymamaktadır. Bu sebeple bazılarında A101’de satılan Crocs terliklerinin 2. sınıf ürün veya fake ürün olabileceği şüphesi olmaktadır.

A101 Crocs orjinal mi ?

İnsanların A101’de satılan Crocs terliklerin orijinal olup olmadığına şüphe ile yaklaşmasını doğal bir kaygı olarak görmek gerekir. Çünkü insanlar A101 ile Boyner arasındaki farkın ne olduğunu gayet iyi bilmektedirler.

Crocs terliklerini üreten firma 2002 yılında piyasaya bu ürünü sürdükten kısa bir süre sonra başarıyı yakalamış ve birkaç sene içinde dünya çapında ciddi satış rakamlarına ulaşmıştır.

Çünkü Crocs terliklerinin imalatında kullanılan özel bir malzeme nedeniyle ürün çok hafif ve rahattı. Zaten bir üründe aranılan en önemli unsurlar bunlardır.

Fakat bir süre sonra Crocs taklitleri dünyayı istila etti ve şirket neredeyse iflasın eşiğine geldi. Taklitçilere karşı savaş açan firma daha sonra maliyetlerin artması sorunu ile karşı karşıya kaldı.

Crocs terliklerini üreten firma maliyeti minimuma indirmek için ekonomisi düşük ülkelerde üretim yapmaya başladı. Bu nedenle Crocs terliklerinin üretim teknolojisi fason imalatında başı çeken Güneydoğu Asya ülkelerinde yayıldı ve Crocs benzeri ürün üreten düşük markalar ortaya çıktılar.

Bu Crocs benzeri markalar sahte Crocs üretmemekteler, Crocs’a benzeyen ama aslında Crocs olmayan ürünleri kendi markaları adı altında üretmektedirler.

Yani Crocs terliklerinin hem sahteleri hem de yasal olarak taklit ürün sayılmayan benzerleri piyasada cirit atmaktadır.

Maliyeti düşük tutmak isteyen Crocs firması ise satış yaptığı ülkelerde bayi mağazaları açmak yerine ürününü distribütörlere veya e-ticaret firmalarına komisyon karşılığı toptan ürün satışı yapmaktadır.

A101 de Crocs firması ile anlaşması olan yani komisyon karşılığı ürün satan firmalardan biridir. Dolayısıyla A101’den satın alacağınız Crocs terlikler orjinaldir.

Crocs firması ile A101 arasında bu tür bir anlaşma olmasının bir sebebi Crocs benzeri ürünlerin piyasada fazlası ile var olması ve Crocs firmasının piyasadaki payını bu firmalara kaptırmamak için orta ve alt sınıfa da yönelmek istemesidir.

A101 de satılan Crocs terlikleri daha ziyade Crocs’un nispeten uygun fiyatlı ve düşük kaliteli ürünleridir.

Piyasada 1000 TL’ye de Crocs var, 300 TL’ye de Crocs var. İkisinin aynı kalitede olması beklenemelidir.

Eğer A101’den satın aldığınız Crocs terliğin sahte olduğundan şüphe ediyorsanız orjinaliğini anlamak için aşağıdaki yazıyı okunuz.

İlgili yazı: Crocs orjinalliği nasıl anlaşılır ?