Kapat

Advantan krem genital bölgede kullanılır mı ?

Anasayfa
Sağlık Advantan krem genital bölgede kullanılır mı ?
Advantan krem genital bölgede kullanılır mı

Genital bölgede oluşan cilt sorunları, devamlılık arz etmesi halinde yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Bu makalede Advantan krem genital bölgede kullanılır mı sorusunda detaylı bir şekilde cevap verilecektir.

Genital bölge, hem mahremiyet açısından hem de hassasiyet açısından vücudun diğer kısmından ayrılmaktadır. Genital bölgeye has deri hastalıkları olduğu gibi genital bölgeye sıçraması halinde ekstra özen gösterilmesi gereken hastalıklar da bulunmaktadır.

Genital bölgede oluşan cilt hastalıklarını sadece cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya mantar hastalıkları olarak düşünmemek gerekmektedir. Basurdan mantara, egzamadan mayasıla kadar bir çok sorun bu bölgeyi etkilemektedir.

Advantan krem genital bölgede kullanılır mı ?

Advantan krem alerjik ve iltihabi deri reaksiyonlarını baskılayarak ciltteki kızarıklık, döküntü, kaşıntı, yanma ve deri kalınlaşması gibi şikayetleri azaltır. Başlıca kullanım alanı egzamadır. Egzama genetik faktörler nedeniyle oluşan, stres, yoğun kimyasal içerikli ürün kullanımı gibi faktörlerle tetiklenen ve çoğu kişide bir ömür devam eden bir hastalıktır.

Maalesef egzama hastalığına kalıcı bir çözüm üretmek mümkün değildir. Bu hastalık bazı dönemler hafifleyebilir, hatta birkaç yıl hiç görülmeyebilir, fakat bir zaman sonra kendiliğinden ortaya çıktığı olur.

Egzama şikayetleri bir çok kişide bebeklik ve çocukluk döneminde başlar, zaman zaman kesildiği olur ama çocuklukta egzama şikayeti olan birinde yetişkinlik döneminde bu hastalığın tekrarlama olasılığı fazladır.

Egzama şikayetlerini azaltacak bir takım tedbirler vardır. Bu tedbirlere uyulması bir miktar rahatlama sağlar ancak bir çok hastada ayrıca şikayet giderici bir tedavinin uygulanması gerekir.

Advantan krem şikayet giderici bir ilaçtır. Yani aslında egzamayı tedavi etmez, egzama kaynaklı şikayetleri azaltır. Kortizonlu olduğu için uzun süre kullanamazsınız ve bu kremi kullanmayı bıraktığınız zaman şikayetler geri gelebilmektedir.

Egzama şikayetleri bazı dönemlerde epey artar, bazı zamanlar ise azalır. Advantan krem egzama şikayetlerinin pik yaptığı zamanların rahat geçirilmesini sağlar.

Genital bölgede de egzama veya egzama benzeri hastalıklar görülebilmektedir. Advantan kremin prospektüsünde genital bölgede kullanılamayacağına dair bir bilgi yoktur. Yani Advantan krem genital bölgede de kullanılabilir.

Bununla birlikte doktora gitmeden Advantan kremi genital bölgedeki bazı şikayetleri azaltmak için kullanmak uygun değildir. Çünkü genital bölgedeki şikayetler pek çok farklı hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Advantan krem derinin alerjen veya mikrobik faaliyetlere karşı ürettiği savunma mekanizmasını devre dışı bırakarak etki gösterir. Bunun anlamı eğer ciltteki sorun mikrobik enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmiş ise siz derinin kendini savunmasını baskıladığınız için hastalık içten içe daha fazla ilerleyecektir.

Dolayısıyla genital bölgedeki şikayetlerin egzama kaynaklı olduğundan emin olmak gerekmektedir.

Genetik bölgede aşağıdaki sorunlardan biri var ise Advantan krem kullanmayınız:

  • Frengi nedeniyle bir cilt hasarı varsa,
  • Gül hastalığı varsa,
  • Açık yara varsa,
  • Akne, sivilce varsa,
  • Deri çok incelmiş ise,
  • Aşı sonrası görülen bir reaksiyon var ise,

Genital bölgede Advantan krem kullanmayınız.

Genital bölgede Advantan krem nasıl kullanılır ?

Öncelikle genital bölgede görülen şikayetleri mantar veya viral bir hastalık nedeniyle oluşmadığından emin olunuz. Kasık mantarı, vajinal mantar gibi sorunlar için bu krem kullanılmaz.

Doktor bilgisi olmadan Advantan kremi genital bölge için kullanmayınız.

Advantan krem genital bölgedeki, döküntü, kaşıntı, ödem, yanma olan bölgeye günde bir kez ince bir tabaka halinde sürülür. Kullanım süresi yetişkinlerde 12 haftayı, çocuklarda 4 haftayı aşmamalıdır.

Advantan kremin gebelik ve emzirme döneminde kullanılıp kullanılmaması ve nasıl kullanılacağı hakkında doktordan bilgi alınmalıdır. Gebelik döneminin ilk üç ayında kullanılması tavsiye edilmemelidir.

Advantan krem genital bölgede geniş bir alan için kullanılacaksa yan etkileri konusunda dikkatli olunmalıdır.

Advantan kremin uzun süreli kullanılması sistemik yan etki riskini artırmaktadır. Bu kremin en yaygın görülen yan etkisi deride yanma görülmesidir.