Kapat

Anti SEO Nedir, Nasıl Anti SEO’dan Korunulur?

Anasayfa
SEO Anti SEO Nedir, Nasıl Anti SEO’dan Korunulur?
Anti SEO Nedir, Nasıl Anti SEO’dan Korunulur?

Anti SEO nedir, nasıl Anti SEO’dan korunulur? Anti SEO kavramı SEO uyumluluğunu tersine etkilemek için yapılır. SEO’nun amacı arama motorunda üst sıralara yükseltmekken Anti SEO sitenizin üst sıralardan aşağı indirmeye çalışan kullanıcılar tarafından çeşitli yöntemler ile uygulanmaktadır. Genellikle rakip sitelerin bu tip hilelere başvurdukları bilinmektedir.

Ancak Anti SEO işlemi Google tarafından onaylanmamaktadır. Fark edilmesi halinde kullanıcıların Google Support üzerinden şikayette bulunmaları halinde karşı tarafa gerekli yaptırımlar uygulanacaktır. Sitenizde Anti SEO saldırılarından korunmak için iyi bir denetime sahip olmanız gerekir.

Çoğu Anti SEO saldırılarında kullanıcılar spam atma, hackleme, kopya site oluşumu vb. işlemleri sıklıkla tercih etmektedir. Bu durumda yapılması gereken Negatif SEO ya da diğer adıyla Anti SEO işlemi yapanları teslim etmek ve bu tip işlemleri önlemektir. Eğer siteniz kopyalanmışsa şikayette bulunabilir. Spam durumu varsa Google üzerinden destek ile iletişime geçerek gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Anti SEO Yöntemleri Nelerdir?

Anti SEO yöntemleri nelerdir, nasıl Anti SEO saldırısı yapılır? Birçok site Google üzerinde ürettikleri içerikler ile rekabet içerisinde olabilmektedir. Ancak bu rekabet doğal bir şekilde yükselişi de sağladığı için kötü niyetli saldırılardan uzak durmakta fayda vardır.

Google tüm sitelere benzer bir özellik ile SEO optimizasyonu yapabilmeleri için olanak sağlar. Ancak Anti SEO kullanan bazı kullanıcılar da bulunmaktadır. Uygulanan Anti SEO yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Kopyalanmış site oluşturma
  • Sahte linkler
  • Virüs yazılımları
  • Sahte tıklanma oluşturma
  • Bot ve Ddos saldırıları

Kopyalanmış siteler genellikle tıklanmayı sahte bir siteye aktarmak üzere yapılmaktadır. Bu tip sitelerin şikayet üzere kapattırılması önerilmektedir. Sahte linkler çoğunlukla site yönlendirmesi olarak gösterilse de farklı siteleri açmak üzere kullanılmaktadır. Virüs yazılımı genel olarak sitenin çökmesi, erişim engeli oluşturma ve Google SEO botlarını yanıltmaya yönelik olabilmektedir.

Sitenizde yapılan Anti SEO yöntemleri ile saldırılarda en bilinenleri sahte tıklanmadır. Sahte reklam tıklanması ve hızlı sayfa çıkışı gibi işlemler ile kişinin SEO uyumluluğu azaltılabilir hatta ilerleyen süreçte kişinin bot kullandığına dair bir şikayetle Adsense özelliğinin engellenmesi dahi söz konusu olabilmektedir.

Anti SEO Neden Kullanılır?

Ürettiğiniz içerikler ile gayet etkili bir tıklanma ve gösterim sayısına ulaşan sayfalar benzer rakip sayfalar tarafından Anti SEO saldırısına uğrayabilmektedir. Peki, bu kötü niyetli kullanıcılar yaptığı Anti SEO neden kullanılır? Bunun sebebi sitesini trafiğini kendi sitenize çekmiş olmanız, takipçi kaybetmesine neden olmanız ya da açtığınız site ile arama sonuçlarında öne çıkmanız olabilmektedir.

Ancak hiçbir gerekçe bir kimsenin sitesine bu tip zararlı bir saldırı yapmayı doğru göstermemektedir. Google bu tip Anti SEO saldırılarına karşı tedbir almaya çalışsa da en etkili tedbir site güvenli bağlantısına sahip olmaktır. Özellikle de satış yapan sitelerin her türlü saldırıya karşı SSL sertifikası almaları önerilmektedir.

SEO Optimizasyonu

Eğer bir site sizin arama sonuçlarınızda üst sıralara yükseliyorsa yapmanız gereken daha gelişmiş bir SEO optimizasyonu kullanmaktır. Bu şekilde ürettiğiniz içeriklerde üst sıralara yükselebilirsiniz. Optimizasyon konusunda sıkıntı yaşamamak için Seozon.net sitesinin içeriklerini göz atmanız faydalı olacaktır. SEO uyumlu anahtar kelime kullanımı, trendlere uygun metinler, çeşitli başlıklar kullanmak ve son olarak site performans, hız oranını arttırmak üst sıralara yükselmenizi sağlayacaktır.

Anti SEO yöntemleri kullanımı kesinlikle yanlış bir yöntemdir. Eğer sitenizin üst sıralara çıkmasını istiyorsanız SEM yani Arama Motoru Pazarlaması tercih ederek, belli bir ücret karşılığında reklam içeriği olarak en üst sıralarda sitenizi ve paylaşımınızı listeleyebilirsiniz. Böylelikle tıklanma sayısında artış yaşayacaksınız.