Kapat

Birkenstock terlik ıslanırsa ne olur ?

Anasayfa
Genel Birkenstock terlik ıslanırsa ne olur ?
Birkenstock terlik ıslanırsa ne olur

Yağmur veya temizlik nedeniyle Birkenstock terlik ıslanırsa ne olur, ıslanırsa ne yapmak gerekir ?

Birkenstock terlikler ülkemizde piyasa normallerine göre yüksek fiyatlarla satılmaktadır. Bu nedenle bu terlikleri mümkün olduğu kadar verimli ve uzun ömürlü kullanmak isteriz.

Bilindiği üzere eşyaları en fazla yıpratan faktörlerden birisi içine sızan nemdir. Her terlik ve sandalet gibi Birkenstock ürünleri de zamanla kirlenecek ve temizlik gerektirecektir. Ayrıca mahalle arasında veya caddelerde giyerken ıslak zeminlere basma veya yağmura yakalanma durumu nedeniyle ıslanacaktır.

Üründen uzun süre faydalanabilmek için öncelikle kullanıcıların aldığı ürün malzemesi hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Bazı Birkenstock modelleri sentetik bazlıdır, bu nedenle plajda dahi giyilebilir. Sentetik malzemeden imal edilmiş Birkenstock terlikler normal modellere göre suya daha fazla dayanıklıdır.

Çoğu Birkenstock modeli ise üst kısmı deri, nubuk, süet gibi malzemelerden, tabanı mantar malzemeden yapılmış olup suya sentetikten yapılma terlikler kadar dayanıklı değildir. Bu nedenle bazı Birkenstock modelleri deniz kenarında giyilmek için uygun değildir.

Birkenstock terlik ıslanırsa ne olur ?

Eğer yağmurlu havada Birkenstock terlikleri giyerseniz uygun şekilde kurutmak kaydı ile bir sorun olmayacaktır. Birkenstock terliklerin mantar tabanları üretim aşamasında su geçirmez bir tabaka ile mühürlenmiştir. Bu nedenle bu tabaka yıpranana kadar içine su geçirmez. (En az birkaç ay bu konuda sorun çıkarmaz)

Ancak mümkün mertebe Birkenstock terliklerin su ile temas etmemesi iyi olur. Bu terlikleri yağmurlu havalarda fazlaca giymek veya temizliğini suya batırmak suretiyle yapmak ömrünü kısaltacaktır.

Bu konuda kullanıcıların dikkat edeceği en önemli iki husus ıslanan terliklerin nasıl kurutulacağı ve terliklerin temizliğinin nasıl yapılacağıdır.

Diyelim ki ıslanan terlikleri uygun şekilde kurutmadık ?

Birkenstock terliklerin en hassas kısmı mantar tabanıdır ve bu taban fabrikada sızdırmaz bir plaka ile mühürlenmiştir. Fakat bu tabaka zamanla aşınır ve yeniden mühürlenmezse (Ürünün bakım setinde yer alan bir sıvı ile bu işlem kolaylıkla yapılabilmektedir) mantarın içine nem sızar ve onu çürütür.

Bu durum kokuya ve terliğin deforme olmasına sebep olur. Eğer ıslak terlikler uygun bir şekilde kurutulmazsa veya giyildikten sonra nemli şekilde hava almayan yere bir yere konursa (poşet içinde bırakmak veya depoya kaldırmak, örneğin) terlikler kararır ve kokar.Ayrıca giyim konforu azalır, ömrü kısalır.

Eğer ıslak Birkenstock terlikler doğrudan güneş gören yere konur ve bu şekilde kurutulursa mantar tabanında mikro çatlaklar oluşur ve ömrü kısalır.

Eğer Birkenstock terlikler yüksek ısıda kurutulmaya çalışırsa, kuruyunca büzüşür, deforme olur.

Birkenstock terlik nasıl kurutulur ?

Birkenstock terlikleri kurutmanın en ideal yolu kapısı, penceresi açık bir odaya koyup kendiliğinden kurumasını beklemektir. Saç kurutma makinesi ile kurutmaya çalışmak, kalorifer peteğinin yanına koymak veya doğrudan güneş alan bir yerde kurutmaya çalışmak uygun değildir.

24 saat boyunca hava alan bir odada bekletilmesi terliklerin kurutulması için yeterli olacaktır. Terliklerin kuruma sürecini hızlandırmak için içlerine pamuk veya kağıt koyabilirsiniz.

Birkenstock terlik nasıl temizlenir ?

Ürünü aldığınızda bakımının ve temizliğinin nasıl yapılacağına dair bilgiler kutunun içinde gelen kılavuzda yer almaktadır. Birkenstock terlik modelleri farklı malzemeden (kimisi süet, kimisi deri vs) üretilmekte olup ürün temizliğinin kılavuzunda yer alan hususlar çerçevesinde yapılması gerekmektedir.

Birkenstock terliklerin çamaşır makinesinde veya elde yıkanarak temizlenmesi uygun değildir. Temizleme solüsyonu kullanılarak bir bez yardımıyla silinmesi gerekir.

Eğer elinizde Birkenstock temizlik ve bakım seti yok ise temizliği şu şekilde yapabilirsiniz:

Önce bir süet fırçası ile terlikteki kaba kirler temizlenir.

Ardından ıslak bez ile silinir ve kurumaya bırakılır. Bez fazla ıslatılmamalıdır. Terlik fazla kirli ise duru su yerine sabunlu su da kullanılabilir.

Birkenstock terliklerin temizlenmesi ve bakımı için set satılmaktadır. Bu bakım setinde;

  • Mantar mühürleyici
  • Tabanlık temizleyici
  • Leke çıkarıcı
  • Fırça, sünger ve çok amaçlı temizleme aparatı

Bulunur.

Birkenstock bakım seti

Elinizde Birkenstock bakım seti var ise;

  • İlk olarak fırça ve sünger yardımıyla terlikteki kaba kirler temizlenir.
  • İkinci olarak leke çıkarıcı solüsyon beze damlatılır ve ovalamak suretiyle inatçı kirler temizlenir.
  • Birkenstock terliklerin tabanında zamanla kararma veya siyah lekeler oluşmuş ise bu lekeleri çıkarmak için tabanlık temizleyici kullanılır.
  • Son olarak ürüne mantar mühürleyici uygulanır.

Mantar mühürleyici ne işe yarar?

Birkenstock terliklerin mantar tabanı su geçirmemesi için fabrikada bir tabaka atılarak mühürlenmiştir. Bu tabaka kullanıma bağlı olarak zamanla aşınır ve su sızdırmazlık özelliği azalır. Mantar nem almaya başladıkça içinde çürüme/yıpranma süreci başlar ve terliğin ömrü kısalır. Böyle bir sorun olmaması için ayda bir kere temizlik yaptıktan sonra mantar mühürleyici kullanılarak yeniden sızdırmazlık tabakası oluşturulur.

Eğer kirler aşırı inatçı ise;

Birkenstock terlikleri kullanan kişiler genellikle bu terlikleri uzun süre ayağından çıkarmamakta ve bir süre sonra inatçı lekeler oluşmaktadır. Eğer bu lekeler yukarıda anlatılan temizlik işlemleri ile çıkmıyorsa temizliğe başlamadan önce ince zımpara ile lekelerin zımparalanması gerekir.

Özetle Birkenstock terlik ıslanırsa ne olur ?

Ayda bir iki kere yağmurlu havada giymekle bir şey olmaz. Fakat nem oranı yüksek kıyı kesiminde yaşıyorsanız ve terlikleri yağmur çamur demeden her koşulda giyiyorsanız bir süre sonra giydiğiniz terlikler aşağıdaki resimdeki gibi olacaktır.

Birkenstock terlik ıslanırsa ne olur

Birkenstock suda giyilir mi ?

Eğer plajda, denizde, havuz kenarında, banyoda yani ıslak yerlerde Birkenstock terlik giymek istiyorsanız Birkenstock  firmasının plaj terlikleri var, onları her türlü ıslak zeminde giyebilirsiniz. Fiyatları da diğer Birkenstock modellerine göre uygundur.

Birkenstock suda giyilir mi ?

Birkenstock plaj terliği