Kapat

Tiktok canlı yayın engeli kaldırma

Anasayfa
Sosyal Ağlar Tiktok canlı yayın engeli kaldırma
Tiktok canlı yayın engeli kaldırma

Tiktok’ta canlı yayın engeli kaldırmak isteyenlere öncelikle şu soruyu soruyoruz:

Daha önceden canlı yayın yapmış mıydınız ?

Bazı kişiler canlı yayın yapabilmek için en az 1000 takipçiye sahip olunması gerektiğini bilmediklerinden canlı yayın yapamadıkları için kendilerine engel konulduğunu zannetmektedirler.

Canlı yayın yapabilmek için diğer bir kriter ise en az 16 yaşında olmaktır. Bu kriterlere sahip kişiler canlı yayın yapabilirler.

Tiktok canlı yayın engeli neden gelir ?

Tiktok’un açıklamış olduğu topluluk kuralları vardır. Canlı yayın esnasında bunlardan birini ihlal ettiğinizde canlı yayın engeli ile karşılaşabilirsiniz.

Çoğu Tiktok kullanıcısı Tiktok topluluk kurallarını baştan sona okumuyor, okuyanlar da yanlış yorumlayabiliyor. Bu nedenle canlı yayın engeli ile karşılaşan bir çok kişi haksız yere engellendiğini düşünmektedir.

Neyse ki canlı yayın engelinin kalkması mümkündür. Fakat birçok kişi bunu nasıl yapacağını bilemediğinden durumuna isyan etmektedir.

Canlı yayın engeli kaldırmanın nasıl yapılacağını göstereceğim fakat öncelikle kişinin nerede hata yaptığını bilmesi gerekir.

Çoğu Tiktok kullanıcısının dikkat etmediği husus Tiktok’un canlı yayınlardaki kural hassasiyetinin normal video yayınlamaya göre daha yüksek olduğudur.

Çünkü canlı yayın, izleyenlere nahoş sürprizler barındırır. Bu nedenle Tiktok, Tiktok topluluk kurallarını ihlal etme potansiyeli olan kişilerin canlı yayınlarını engeller.

Bu duruma somut örnekler verirsek;

Canlı yayında izleyenleri ile tartışmaya giren biri hakaret veya tehdit içeren bir söz söylemese dahi eğer birkaç kişi canlı yayınını şikayet ederse sırf izleyenlere sataştığı ve nezaket kurallarının dışına çıktığı için canlı yayın engeli yiyebilir.

Veya şortlu, mayolu kız içeren videolar Tiktok tarafından kaldırılmaz ama benzer bir kıyafet giyen kız canlı yayın yaparsa ve canlı yayını şikayet alırsa canlı yayın engeli alır.

Kısacası canlı yayın yaparken özenli ve dikkatli olmakta yarar vardır. Şaka olsun diye kameraya doğru kuru sıkı tabancanızı sallasanız ve sizi şikayet eden biri olursa canlı yayın engeli alabilirsiniz.

Tiktok’un canlı yayın engeli konusunda üyelerine uyguladığı müeyyideler standart değildir. Örneğin takipçisi çok olan ve uzun süredir Tiktok’ta yayın yapan birisi genelde ilk ihlalde canlı yayın engeli yemez.

Bunun yerine videosu kaldırılır. Aynı kişi ihlale devam ederse yine videosu kaldırılır. Tiktok’un hatırlı üyelere toleransı birkaç kere ihlal yapmaya izin vermektir.

İhlallerin devamı gelirse üyenin kaç k takipçisi olursa olsun canlı yayın engeli gelir. Yani benim hesabım sağlam, engel yemez diye düşünmeyiniz, takipçi sayısı 100k üzeri veya birkaç yıllık hesaplar dahi engel yiyebilir.

Örneğin A. kişisi canlı yayında topluluk kuralı ihlali yapıyor ve videosu kaldırılıyor. Bu durumda aşağıdaki bildirim gelir.

Tiktok canlı yayın engeli kaldırma

A. kişisi buna aldırmadı, birkaç kere daha ihlal yaptı bu sefer de süreli canlı yayın engeli gelir.

Tiktok canlı yayın engeli kaldırma

A. kişisi ihlallerine devam ederse kalıcı canlı yayın engeli alacaktır.

Tiktok hatırlı üyelerine gösterdiği toleransı takipçisi az üyelerine göstermeyebilir. Örneğin B. kişisi ilk canlı yayın ihlalinde kalıcı engel yemiştir. Size aşağıdaki gibi canlı yayın yapmaktan kalıcı olarak yasaklandınız şeklinde bir bildirim gelirse bunu geri çevirmek zordur veya imkansızdır.

Tiktok canlı yayın engeli kaldırma

Diğer bir örnek olarak da C. kişisi askılı bir kıyafetle canlı yayın yaptığı için uygunsuz giyim açıklamasıyla 1 günlüğüne canlı yayın engeli yemiştir.

Tiktok canlı yayın engeli kaldırma

Canlı yayın engeli olduğunu nasıl anlarım ?

Canlı yayın engeli yediğinizde size aşağıdaki gibi bir mesaj gelir.

Tiktok canlı yayın engeli kaldırma
Canlı yayın başlatmaya kalktığınızda aşağıdaki resimdeki gibi bir mesajla karşılaşırsınız.

Tiktok canlı yayın engeli kaldırma
Neden canlı yayın engeli yediğinizi öğrenmek istiyorsanız Tiktok uygulamasının hesap güncellemeleri kısmındaki bildirimleri kontrol ediniz. Açıklamanın altında ihlal detaylarını içeren sayfaya giden bir link bulunur. Oradan canlı yayın engel sebebini öğrenebilirsiniz.

Tiktok canlı yayın engeli kaldırma

Canlı yayın engeli kalkar mı ?

Canlı yayın engeli iki şekildedir.

  • Süreli
  • Süresiz

Süreli canlı yayın engeli yediyseniz, engel kaldırmak için boşa uğraşmayınız. Siz bildirim gönderip de Tiktok bunu inceleyene kadar zaten o süre geçecektir.

Eğer süresiz, yani kalıcı olarak canlı yayın yapmaktan yasaklandıysanız büyük ihtimalle itirazınızın neticesinden sonuç alamayacaksınız. Şöyle ki;

Canlı yayın yapmaktan kalıcı olarak yasaklandıysanız, muhtemelen daha önceden size geçici canlı yayın engeli veya videonun kaldırılması şeklinde uyarılar gelmiştir. Uyarılara aldırmadığınız için tabiri caizse biletiniz kesilmiştir.

Bu durumda itiraz etseniz de zaten Tiktok evvelden sizle ilgili olan kararını verdiği için itirazınızdan bir netice alamayacaksınız.

Ama bazı kişilere tek bir ihlalde dahi canlı yayın yasağı gelebilmektedir. Bu kişiler haklılıklarını ispat ederlerse cezaları kalıcıdan geçiciye dönüşebilir veya kalkabilir.

Öte yandan kişinin 16 yaşından küçük olduğunun anlaşılması, takipçilerinin 1000’in altına düşmesi veya fake takipçiler olduğunun anlaşılması, profilinin şüpheli bulunması, aynı cihazdan daha önceden Tiktok hesabı açılmış ve ban yemiş olması gibi sebeplerle de size canlı yayın engeli gelmiş olabilir.

Bu durumda canlı yayın engelini kaldırmak için basit bir itirazdan fazlasını yapmak gerekir. Örneğin 16 yaşın altındaysanız itiraz etmeden önce bunu değiştirmeniz gerekir. Veya takipçilerinizde ani düşme olduysa keşfete birkaç video düşürerek 1000’e tamamlamanız gerekir.

Tiktok canlı yayın engeli kaldırma

Tiktok canlı yayın engeli kaldırmak isteyenlere itiraz için şu yolu kullanmalarını önermektedir:

Profilinize girdikten sonra ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta sembolüne dokunun.

Aşağı kaydırarak Ayarlar ve gizlilik kısmında bulunan “Bir Problemi Rapor Et” yazan sekmeye basınız.

Tiktok canlı yayın engeli kaldırma
Geri Bildirim ve Yardım sayfasına geleceksiniz. Bu sayfada Canlı Yayın/Ödeme/Ödül seçeneğine dokunun.

Tiktok canlı yayın engeli kaldırma

Açılan sayfada Canlı Yayın Açma seçeneğine dokunun.

canlı yayın engeli

Açılan sayfada Diğer e dokunun.

Canlı yayın engeli

Açılan sayfada Sorununuz çözüldü mü sorusuna Hayır deyin ve Sorun devam ediyor mu ? ya basınız.

tiktok canlı yayın engeli

Açılan sayfada canlı yayın engeli ile ilgili olarak itiraz yazınızı yazınız. 4 adede kadar fotoğraf yükleyebilirsiniz. Gerekirse fotoğraf da yükleyiniz. Ardından Rapor Et e basınız.

tiktok canlı yayın engeli
İtiraz isteğini gönderdikten sonra sonuç almayı bekleyiniz.

Uzun süre size bir geri dönüş yapılmadıysa veya engel kalkmadıysa itirazınız kabul görmemiş demektir.