Kapat

Crocs orjinalliği nasıl anlaşılır ?

Anasayfa
Alışveriş Crocs orjinalliği nasıl anlaşılır ?
Crocs orjinalliği nasıl anlaşılır

Crocs terliklerin fiyatları normal terliklere göre biraz pahalı olması nedeniyle piyasada sahteleri de bulunmaktadır. Sahte Crocs terlik nasıl anlaşılır, elimdeki ürünün orjinal olup olmadığını nasıl anlarım merak ediyorsanız cevabı yazımızda…

Doğru bilinen yanlışlar

  • Bazı kişiler satın aldığı Crocs terliğin altında Made in China, Wietnam veya Bosnia yazınca sahte zannetmektedir. Halbuki Crocs terlikler bu ülkelerde de üretilmektedir. Üretildiği yere bakarak orijinal mi sahte mi karar verilmemelidir.
  • Cross terliğe eklenmiş etikette Crocs’un logosu olan timsahı gören bazı müşteriler, ürünün orijinal olduğunu zannedebilmektedirler. Halbuki etikete Crocs logosu basmak gayet kolay bir iştir. Çakmasına da basılabilir. Orijinal Crocs terliklerde Crocs logosu ürünün hem etiketinde hem de kendine basılı şekildedir.
  • Crocs terlikleri kullanan bir çok kişi terliklerin ısıda, güneşte küçülmesi nedeniyle sahte olduğunu zannetmektedir. Ürünün özelliği gereği ısıyı görünce yumuşamakta ve soğuyunca küçülebilmektedir. Yani orijinal Crocs terliklerin küçülmesi normaldir. Küçülmesini istemiyorsanız güneşte bırakmayınız, sıcak suya sokmayınız.

Crocs orjinalliği nasıl anlaşılır ?

Bir ürünün orjinalliğini sorgulamak için genellikle evvela logosuna bakarız. Crocs terliklerini yapanlar logonun da orijinal görüntüsünü etikete basmaktadırlar. Veya çıkartma şeklinde ürüne basmaktadırlar. Orijinal Crocs terliklerde ise logo terliğin kendisine de basılmıştır.

Aşağıdaki resimdeki terlik orjinaldir.

Crocs orjinalliği nasıl anlaşılır

Aşağıdaki resimdeki terlik de orjinaldir.

Crocs orjinalliği nasıl anlaşılır

Aşağıdaki resimdeki terlik ise sahtedir. Etikette Crocs logosu aynen kopyalanmış ama ürünün kendisinde yok.

Crocs orjinalliği nasıl anlaşılır

Aşağıdaki resimde Crocs’un timsah logosu yok, onun yerine kabartmalı Crocs yazısı var. Bu da orijinal Crocs terlik.

Crocs orjinalliği nasıl anlaşılır

Aşağıdaki resimde ise terliğin üzerinde ne yazı var ne de logo var. Bu sahte Crocs terlik.

Crocs orjinalliği nasıl anlaşılır

Crocs terliğin orjinalliğini anlamak için genellikle terliğin altına bakmak gerekir. Terliğin altında nerede üretildiği yazar, bu kısma takılmayınız. Kenarlarda boulder,colorado yazar. Yazı hafif eğimlidir ve kelimelerin arasında da virgül vardır. Orjinalinde böyledir. Sahtesinde ise ya virgül yoktur, ya yanlış yazılmıştır veya hiç yoktur.

Aşağıdaki Crocs terlik orjinaldir.

Crocs orjinalliği nasıl anlaşılır

Aşağıdaki Crocs terlik ise sahtedir. Çünkü boulder,colorado yazısı yok.

Crocs orjinalliği nasıl anlaşılır

Aşağıdaki Crocs da sahtedir. Çünkü boulder coloroad   yazıyor.

Crocs orjinalliği nasıl anlaşılır

Aşağıdaki Crocs terlikte de internet sitesi yanlış yazılmış. Crocs.com yazılacağına croos.com yazılmış, yani sahte.

 

Crocs orjinalliği nasıl anlaşılır

Orijinal Crocs’u ayrıca işçiliğinden de anlayabilirsiniz.

Sahte Crocs, orijinal Crocs’un ne kadar yerini tutar ?

Biz Türkler alternatif düşünce biçimlerini değerlendirmeyi pek severiz. Örneğin 250 TL’ye orijinal Crocs terlik almak yerine 50 TL’ye iki tane çakmasından alsam aynı süre giyebilir miyim gibi bir düşünce çoğu kişinin aklına gelmiştir.

Crocs terlikler klasik plastik veya kauçuk malzemeden değil de Crosslite denilen özel bir kimyasal maddeden üretildiği için sahtesinden, orjinaline yakın bir performans almak mümkün değildir. Yani çakma Crocs’a verilen para boşa gitmektedir.

Orjinal Crocs terlikler ile yaşanabilecek sorunlar

Orijinal Crocs terlik alsanız dahi terliği yanlış kullandığınızda bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunların başında terliğin küçülmesi, deforme olması gelmektedir.

Terlikte kullanılan Crosslite malzemesi ısıya duyarlı olduğundan terliği giyince ayağın ısısından etkilenmekte ve ayağı sarmaktadır. Bu giyen için çok hoş bir deneyimdir. Bir çok kişinin Crocs terlikleri tercih etmesinin sebebi budur. Ancak terlikler sadece ayağın ısısına değil başka ısı kaynaklarına karşı da duyarlıdır.

Örneğin güneşin altında uzun süre kalırsa yumuşayacaktır. Terlik güneşli havalarda giyilirse bir sorun olmaz, çünkü içinde ayaklarınız olduğundan küçülmez. Fakat terlikleri sıcak havada dışarıda çıkarırsanız, önce ısıda yumuşar daha sonra akşam soğuğunu görünce büzülür. Sabah terliğin yanına  gittiğinizde bir beden küçülmüş bulursunuz.

Gerçi genişletme yöntemleri vardır ama yine de bu istenmeyen bir deneyimdir. Crocs terliklerle yaşanabilecek muhtemel sorun budur.

İkinci sorun ise terleme sorunudur. Üretici firma terleme olmasın diye hava alacak şekilde üretmiştir. Terliğin üretim malzemesi de nemi çekecek ve anti bakteriyel özelliktedir. Ancak yine de terliği saatlerce giyerseniz terleme sorunu ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Crocs terlikleri genellikle sağlık çalışanları vardiya bitene kadar giymekte (8 saat) bu da doğal olarak terlemeye yol açmaktadır. Bunun önüne geçmek için çorap ile giymek gerekmektedir.

Bir diğer husus da halkımızda “çok para verilen ürün dayanıklıdır” şeklinde bir algı vardır. Crocs terliklerin özelliği dayanıklı olmasından ziyade konforlu olmasıdır. Crocs terlikler her ne kadar uzun ömürlü olsalar da terliği gün içinde uzun süre ve her gün giymek ömrünü kısaltmaktadır.

 

İLGİLİ YAZILARIM:

Crocs terlik nasıl yıkanır ?

Crocs terlik kaç numara almalıyım

Crocs 12 13 kaç numara

Crocs orjinalliği nasıl anlaşılır ?

Crocs terlik nasıl genişletilir ?

Crocs terlik terletir mi ?

Igor mu Crocs mu ?

Crocs terlik hangi ülkede üretiliyor ?

Crocs mu sabo mu ?