Kapat

Çamaşır makinesinde ayakkabı yıkamak hijyenik mi ?

Anasayfa
Genel Çamaşır makinesinde ayakkabı yıkamak hijyenik mi ?
ayakkabı filesi

Silmeyle yeterince temizlenmeyen veya kokusu bir türlü gitmeyen ayakkabı temiz ve kokusuz hale getirmenin seçeneklerinden birisi çamaşır makinesinde yıkamaktır.

Elbette bunu yaparken çamaşır makinesinde ayakkabı yıkamak hijyenik mi diye merak etmiyor değiliz. Çünkü sokaklarda ve umumu tuvaletlerde giydiğimiz, altı bin bir çeşit mikrop barındıran bir ayakkabıyı kıyafetlerimizin yıkandığı bir yere koymak bazı tereddütlere neden olmaktadır.

Çamaşır makinesinde ayakkabı yıkamak mantıklı mı ?

Çamaşır makinesinde ayakkabı yıkayarak aslında bazı risklere giriyoruz. Örneğin bazı ayakkabılar çamaşır makinesinde atılınca özelliğini kaybeder, genişler, küçülür, parçalanır veya deforme olur.

Diğer bir risk ise bot gibi ağır ve sert içerikli ayakkabıların çamaşır makinesinin tamburuna zarar verme olasılığıdır.

Bunlara bir de çamaşır makinesine attığımız ayakkabının makineye mikrop bulaştırma olasılığını ekliyoruz.

Öte yandan ayakkabısını çamaşır makinesine defalarca attığını ve bundan memnun kaldığını söyleyen oldukça fazla insan var.

Ne tür ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkanabilmektedir ?

Çamaşır makinesinde yıkanmaya en müsait ayakkabılar sağlam dikişleri olan bez ayakkabılardır. Ayakkabı dikişli değil de yapıştırmalı ise suyu görünce yapışkanı işlevsiz kalmakta ve ayakkabı ek yerlerinden ayrılmaktadır.

Deri, süet ve nubuk suyu sevmeyen malzemelerdir. Bu tür malzemelerden yapılmış ayakkabılar çamaşır makinesine atılınca deforme olmakta veya dikişleri patlamaktadır. Fakat suni deri hakiki deriye göre suya daha fazla dayanıklıdır, bu yüzden çamaşır makinesine atılabilir.

Işıklı veya görünüşü itibariyle hassas malzemeden yapıldığı anlaşılan bazı ayakkabılar da çamaşır makinesine atmak için uygun değildir.

Ayakkabıların çamaşır makinesinde dönerken etrafa çarpıp kendine ve makineye zarar vermemesi için ayakkabı filesine konulması gerekir.

Kışlık botlar suyu emdiğinde ağırlaştığı için çamaşır makinesine zarar verme riski taşımaktadır. Gerçi en çok kirlenen, kokan bu tür ayakkabılardır. Çamaşır makinesine atılamayacağı için ağır botların temizliği için leke koruyucu sprey, koku giderici sprey, temizleme losyonu gibi ürünler kullanmayla yetinilmelidir.

Çamaşır makinesinde ayakkabı yıkamak hijyenik mi ?

Eşya ve kıyafetlerdeki mikropların tamamen öldüğünden emin olmak için onları kaynatmak gerekmektedir. Eskiden yeniden kullanılabilen bebek bezleri bu işe özel büyük tencere ve kazanlarda kaynatılırdı.

Çamaşır makinelerinde en yüksek ısı 90 derece olmakla birlikte deterjanın temizleyici özelliği sayesinde mikroplar temizlenebilmektedir. Hatta 60 derecede yıkanan çamaşırlar bile mikropsuz ve temiz olmaktadır.

Çamaşır makinesine atılan ayakkabılar ise 30 derecede yıkanır. Daha yüksek derecede yıkanması ayakkabıya zarar vermektedir.

Üstelik ayakkabılar giydiğimiz kıyafetlere göre daha kirlidir. Kıyafetlerimizde genellikle vücudumuzdan gelen ve hastalık yapma riski düşük, ayrıcı miktar açısından az mikrop bulunurken ayakkabılarla neredeyse her tür yüzeye bastığımız için miktar ve zararlılık açısından ciddi seviyede mikrop bulunmaktadır.

Bu da akla iki soruyu getirmektedir:

  1. Çamaşır makinesine ayakkabı yeterince temiz olur mu ?
  2. Ayakkabı yıkanan çamaşır makinesi temiz olur mu ?

İlk sorunun cevabını vermek zor değildir. Alternatif temizlik yöntemleri bezle silme ve sprey sıkma olduğu düşünülürse ayakkabıyı çamaşır makinesinde yıkamanın daha fazla temizlik sağlayacağı anlaşılmaktadır.

İkinci sorunun cevabını vermek için ise bir miktar araştırma yapmak gerekmektedir. Giysi yıkadığımız bir yere çok daha mikroplu bir eşyayı koymak, üstelik sadece 30 derecede yıkamak ne kadar hijyenik olacaktır ?

Ancak aradığımız cevap çok uzakta değildir. Çamaşır makinesi her yıkamada giysileri yıkadığı gibi kendini de yıkamaktadır. Sürekli kendini belli bir ısıda ve belli bir sürede deterjanlı su ile yıkayan bir makinede mikrop kalması düşünülebilir mi ?

Çamaşır makinesinde ayakkabı yıkamak hijyeniktir, aklınızda bu konuda şüphe kalmadan ayakkabınızı çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Yeter ki ayakkabı makinede yıkanan türden olsun ve uygun şekilde yıkayın.

Çamaşır makinesine atılan ayakkabı için hangi temizleyici kullanılır ?

Bazıları daha temiz olsun diye aklından çamaşır suyu geçirebilir ama çamaşır suyu ayakkabıya zarar vermektedir. Sadece çamaşır deterjanı kullanılmalıdır. Çamaşır makinesine en fazla iki veya üç çift ayakkabı yıkanacağı için kıyafetlere kullandığımız miktardan daha düşük miktarda deterjan atılmalıdır.

Yumuşatıcı koyulmamalıdır.

Hijyen açısından çamaşır makinesine atılacak ayakkabıların altındaki kaba pisliklerin giderilmesi, çok pisse bir temizlik ürünüyle silinmesi iyi olacaktır.

Çamaşır makinesinden çıkarılan ayakkabılar asla kurutma makinesinde kurutulmamalıdır. Bunun yerine hava alan bir yere koyup kendiliğinden kuruması beklenmelidir.