Kapat

Audemars Piguet orjinal olduğu nasıl anlaşılır ?

Anasayfa
Alışveriş Audemars Piguet orjinal olduğu nasıl anlaşılır ?
Audemars Piguet orjinal olduğu nasıl anlaşılır

Audemars Piguet dünyadaki birkaç lüks saat markasından biridir. Tasarım ve işçiliği göz alıcıdır ve kalite kokar. Ancak fiyatları oldukça pahalı olması nedeniyle replikaları orjinallerinden daha çok satmaktadır.

Elinizde bir tane orijinal bir de replika Audemars Piguet saat varsa sadece görünüşüne bakarak hangisinin orijinal olduğunu anlayabilirsiniz. Fakat daha önceden Audemars Piguet saat kullanmadıysanız ve karşılaştırmak için elinizde orijinal ürün yoksa orijinal-çakma ayrımını yapmanız kolay değildir, piyasadaki replika Audemars Piguet saatler oldukça iyi taklitlerdir.

Audemars Piguet orjinal olduğu nasıl anlaşılır

Replika Audemars Piguet

Başkasının kolunda gördüğünüz Audemars Piguet saate çok yakından bakmadıkça orijinal mi yoksa çakma mı olduğunu anlayamazsınız.

Eğer Audemars Piguet satın alacaksanız, çakma saat riskini bertaraf etmek için yetkili satış mağazasından almalısınız.

Audemars Piguet Türkiye yetkili satış mağazası

Audemars Piguet Boutique İstanbul

Adres:Mim Kemal ÖKE Caddesi no:35 Maçka 34367 İSTANBUL

Telefon:0 212 230 70 73

Eğer ikinci el Audemars Piguet saat alacaksanız, satıcıdan alacağınız ürünün modelini öğreniniz ve Audemarspiguet.com daki görselleri ile karşılaştırma yapınız.

Audemars Piguet orjinal olduğu nasıl anlaşılır ?

Audemars Piguet saatin orijinal olduğunu anlayabilmek için ya kendiniz saat eksperi kadar bilgili veya en azından daha önce Audemars Piguet kullanmış olup nasıl bir saat olduğu hakkında bilgili olacaksınız veya satıcının güvenilir olduğundan emin olacaksınız.

Ancak yine de saatin orijinal olup olmadığını tahmin etmenin birkaç kriteri bulunmaktadır.

Fiyat

Audemars Piguet saatlerin 100.000 TL’den başlayıp 1.000.000 TL’yi geçen fiyatları vardır. Piyasada 3000-5000 TL’ye ikinci el de olsa Audemars Piguet saat bulmanız imkansızdır.

Audemars Piguet saatlerin replikaları yaklaşık 500-1000 TL fiyatlara alıcı bulmaktadır. Bu fiyatlara bakarak size sunulan Audemars Piguet saatin orjinalliği hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Satıcı

Eğer sıfır bir Audemars Piguet alacaksanız mutlaka yetkili satıcısından alınız. Türkiye’de bir tane yetkili satış mağazası vardır. Audemars Piguet saatler yurt dışından kaçak getirtilip el altından ucuza satılan saatlerden değildir.

Ürünü internetten alacaksanız, resmi web sitesi olmasına dikkat ediniz. Ülkemizdeki e-ticaret siteleri Audemars Piguet saat satmamaktadırlar. Sadece bazıları saatin değişebilen bazı parçalarını satmaktadır.

İkinci el alacaksanız da kişiden değil de belli bir geçmişi olan saat mağazasından alınız. Çünkü Audemars Piguet sahipleri saatlerini elden çıkarmak istediklerinde ya satın aldığı yere veya saatin kıymetinden anlayacak bir saat mağazasına götürür ve satarlar.

Audemars Piguet saatlerin ikinci ellerinin dahi birkaç yüz bin TL olduğu düşünülürse onu sıradan kişilerden satın alamayacağınız zaten tahmin edilecektir.

Bu nedenle Audemars Piguet saatleri güvenebileceğiniz saatçilerden alınız. Ayrıca saatin orijinal kutusu ve sertifikasını da istemeyi unutmayınız.

Kalite

Ürünü detaylı incelemeden sadece fiyatta pazarlık yaparak saat almayınız. Audemars Piguet’ın kalitesi biraz incelemeyle kendini gösterecektir.

Replika saatlerde dikkatli bakılınca fark edebileceğiniz bir takım hata veya kusurlar bulabilirsiniz. Örneğin marka ortalanmamış şekilde basılmış olabilir, silik olabilir.

Audemars Piguet saatler parlak ve ışıltılıdır. Replikaları da öyle ama detaylı bir incele yaparsanız replika olanların ışıltısının “ucuz” malzemeyle sağlandığını anlayabilirsiniz.

Audemars Piguet orjinal olduğu nasıl anlaşılır

Orjinal Audemars Piguet saatler

Audemars Piguet saatlerde değerli metaller kullanıldığı için replikasına göre daha ağırdır.

Audemars Piguet saatlerdeki kaliteli işçilik nedeniyle tik tak seslerini duymazsınız. Replikalarında ise bu ses duyulur.

Ayrıca Audemars Piguet’nin mekanik hareketleri, çoğu sahte ürünte yaygın olan kuvars hareketlerinden belirgin şekilde daha ağırdır.

Tapisserie deseni

Bazı Audemars Piguet saatlerde Tapisserie deseni bulunmaktadır. Pirinç kadran, pantograf gibi makineye bağlı bir disk üzerindeki motifi yeniden üreten bir hassas metal iş kalemiyle kazınmıştır.

Audemars Piguet orjinal olduğu nasıl anlaşılır

Bir işaretçi disk boyunca çevreden merkeze döner. Sistem, piramidal kareler arasında küçük pastiller oluşturan ve kadranın çapına bağlı olarak 20 ila 50 dakika süren bir aletle birleştirilir. Hassas bir işlemdir. En ufak bir etki bir aynadaki toz kadar görünür olduğu için, parçaya zarar vermek için sadece bir atlama yeterlidir.

Bu hassas işçilik sayesinde orijinal ile replikayı ayırabilirsiniz.