Kapat

Trosyd reçetesiz alınır mı ?

Anasayfa
Sağlık Trosyd reçetesiz alınır mı ?
Trosyd reçetesiz alınır mı

Trosyd markasının birkaç çeşit krem ve çözelti ürünü bulunmakta olup bunlar reçeteli ilaçlardır. Peki Trosyd reçetesiz alınır mı, yoksa önceden doktora muayene olmak mı gerek, bunun cevabı makalede yer almaktadır.

Trosyd krem nedir ?

Trosyd krem Pfizer firmasının ürettiği tiokonazol etken maddeli bir mantar kremidir. Her ne kadar gram pozitif bakterilere karşı da etkili olsa da asıl kullanım alanı mantardır. Vajinal mantardan ayak mantarına kadar her türlü mantar çeşidine karşı etkili olan Trosyd krem doktor tavsiyesine uygun olarak kullanıldığında yüzde yüze yakın başarı ile mantar enfeksiyonlarını tedavi etmektedir.

Trosyd krem nelere karşı etkilidir ?

Trosyd kremin kullanım alanları aşağıdaki şekildedir:

  • Tinea pedis-Ayak mantarı
  • Tinea kruris-Kasık mantarı
  • Tinea korporis-Vücut mantarı
  • Tinea versicolor-Gövde mantarı
  • Tinea unguium-Tırnak mantarı

Gibi mantar türlerinde etkilidir.

Ayrıca;

  • Kandida mantarına bağlı bebek pişikleri
  • Duyarlı gram-pozitif bakterilerin neden olduğu deri sorunları

Trosyd kremin kullanım alanlarına girmektedir.

Mantar tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler

Mantar hastalıkları tekrarlayabilen ve bazen uzun süreli tedaviye ihtiyaç duyan hastalıklardır. Bu yüzden hastaların sabırlı olmaları ve doktor önerilerini ihmal etmeden uygulamaları gerekmektedir.

Trosyd markasının farklı mantar türlerine karşı farklı ürünleri bulunmaktadır. Mesela deriye etki eden mantarlar için Dermo-Trosyd krem kullanılırken tırnak mantarında krem işe yaramamakta, tırnak mantarı için Trosyd tırnak çözeltisi kullanılmaktadır.

Vajinal mantar için kullanılan ürün ise Gyno-Trosyd merhemdir. Gyno-Trosyd merhem kutusunda gelen aplikatör ile uygulama yapılabilmektedir.

Mantar enfeksiyonunu tetikleyen ve ilerlemesine neden olan en önemli faktörler nem ve bulaşıcılıktır. Bu nedenle giysilerin sık değiştirilmesine ve mantar bölgesinin yeterince hava almasına dikkat edilmelidir.

Mantar enfeksiyonu için bir ilaç uzun süre kullanıldığında mantar türlerinde ilacın etken maddesine karşı bir direnç geliştiğinden zaman zaman farklı etken maddeye sahip ilaçlar kullanmak gerekmektedir.

Mantar tedavisini dozajına uygun uygulamamak veya zaman zaman kesip yeniden başlamak mantar türlerinde dirence yol açmaktadır. Bu nedenle mantar tedavisinin doktor kontrolünde ve disiplinli olarak uygulanması gerekmektedir.

Trosyd reçetesiz alınır mı ?

Trosyd krem tıbbi bir ilaçtır ve doktor reçetesi ile satılır. Bu kremi reçete ettirebilmek için bir dermatoloji uzmanına (Cildiye bölümü) muayene olmak gerekmektedir.

Doktor Trosyd kremi reçete ettiği zaman belli bir kısmını SGK karşılamakta eğer doktordan rapor çıkarsa ilaç bitince yenisi doktora muayene olmadan direk eczaneden reçeteliymiş gibi satın alınabilmektedir.

Eğer hasta Trosyd krem reçete ettirmek için doktora muayene olmak istemiyorsa reçetesiz olarak da bu ilacı satın alabilmektedir. Satın alırken bir sorun yaşamayacaktır. Trosyd kremi reçetesiz satın alındığında ücretin tamamını hasta ödeyecektir.

Mali açıdan Trosyd kremi reçetesiz almak hasta açısından avantajlı olabilir. Çünkü ilacın fiyatı yaklaşık 20 TL’dir. Muayene için yarım gün harcamak, hastane katılım ücreti ve ilaç katılım ücreti ödemek gibi unsurları düşündüğünüzde Trosyd kremi reçetesiz olarak satın almak mantıklı gelebilmektedir.

Ancak hastanın hastalığı ve kullandığı ilaç konusunda bilinçli olması gerekmektedir. Mantar için alternatif tedavi yollarını, hastadaki enfeksiyonun mantar veya başka bir deri sorunu olup olmadığını, ilacın ne süre ve ne doz kullanılacağını doktor bilmektedir.

Hastanın mantar olarak düşündüğü bir deri sorunun altında başka bir hastalık çıkabilir veya mantar sorunu için yanlış bir ürün satın alabilir. Bu nedenle eğer teşhis konulmadı ise önce doktora gitmek daha faydalı olacaktır.

Ayrıca dirençli mantar vakalarında doktor alternatif tedavi ve ilaç önereceği için mantar tedavisinin doktor kontrolünde yapılması daha faydalı olacaktır.

Trosyd krem nasıl kullanılır ?

Trosyd krem ince bir tabaka halinde günde bir veya iki kez mantar enfeksiyonu olan bölgeye sürülür ve kaybolana dek yedirilir. Vücut mantarı için 7 günlük tedavi yeterli olurken ayak mantarı için genellikle 6 haftalık tedavi uygulanır. Diğer mantar türlerinde ise 2-4 haftalık bir tedavi uygulanmaktadır.

Tırnak mantarında kullanımı için Trosyd tırnak çözeltisi ne işe yarar ?

Bebeklerde görülen mantar için Trosyd krem bebeklerde kullanımı

Vajinal mantarda kullanımı için Dermo Trosyd krem vajinada kullanımı başlıklı makaleleri okuyunuz.