Kapat

Vücuttaki Sivilce Nasıl Geçer ? Sivilce Tedavisi için Yapılacaklar

Anasayfa
Sağlık Vücuttaki Sivilce Nasıl Geçer ? Sivilce Tedavisi için Yapılacaklar

Vücuttaki sivilce nasıl geçer ? ibaresini günümüzde en çok araştıran ergenlik çağına giren bireylerdir. Sivilce kimilerinde çok, kimilerinde az görülür. Özellikle ergenlik çağında sivilce belasından kurtulmak istenir. Sivilce yüzde veya vücudun çeşitli bölgelerinde çıkabiliyor. Genellikle bireyler yüz bölgesinde çıkan sivilcelerden oldukça rahatsız. Dış görünümü etkileyip psikolojik rahatsızlık oluşturur. Gençlik çağında çoğu kişinin karşılaştığı bir sorundur. Vücuttaki sivilce nasıl geçer ? makalesinde sivilce tedavisi için gerçek ve araştırmalar sonucu sadece işe yarayan yöntemlere yer veriliyor. Vücuttaki sivilce nasıl geçer ? sivilce tedavisi ve benzeri şekilde araştırma yapıp, birçok yöntem uygulamış fakat sonuç alamamışsanız yazıyı sonuna kadar okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Sivilce hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Sivilce Vücudumuzda Nasıl Oluşur ?

Yüzümüzde ve vücudumuzda sebum salgılayan yağ bezleri bulunur. Bu yağ bezleri, avuç içleri ve ayak tabanlarımız hariç, gözeneklerin içinde yer alır. Cilt hücreleri yenilenirken sürekli olarak büyüdüğünden, cildin dışında ölü hücrelerin dökülmesi beklenir. Ama bazen ölü hücreler dökülmez, gözeneklerin içinde kalırlar ve sebum ile birleşerek gözenekleri tıkarlar. Tıkanmış gözenekler de sivilce ya da akne olarak vücudumuzda yer edinirler.

Tabii ki sivilce oluşumunda payı olan bir çok diğer etkeni de unutmamak gerekir. Giyindiğimiz kıyafetlerin vücudu tamamen sarması ya da spor sonrası hemen duş alamamak gibi, günlük hayatta dikkatimizi çekmeyen ama önemli etkenler de vardır.

1-Hormonsal Değişiklikler

Vücutta görülen hormonsal değişiklikler yağ bezlerinin daha aktif şekilde çalışmalarına neden olur.

2-Mevsimsel Değişiklikler

İlkbahar ve yaz aylarındaki sıcaklık ve nem, cildin yağ üretimini arttırır. Kış aylarında ise soğuk hava cildi kurutur, buna karşı cilt de korumaya geçerek, bunu engellemeye çalışır ve daha fazla yağ üretimine başlar.

3-Güneş Işınları

Güneş cildimizi kurutur. Cildimiz de bunu dengelemek için daha fazla yağ üretmeye başlar.

4-Stres

Vücutta görülen hormonal değişiklikler yağ bezlerinin daha aktif şekilde çalışmalarına neden olur.

5-Yanlış Ürün Kullanımı

Akne ve sivilceye meyilli bir cildiniz var ise, kullandığınız ürünün kesinlikle cilt tipinize uygun olması gerekir. Sivilceleri kuruturken cildin nem seviyesinin korunması önemlidir. Cildinizi nemlendirmeden kurutan ürünler, aşırı kurumaya karşı cildin yağ dengesini korumak için fazla yağ üretmesine neden olur.

Yüz bölgesinde, kalça, sırt ve bacak arkalarında oluşan bu sivilceleri kurutarak azaltmak mümkün. Bunun için en önemli konu hijyen. Cildin temiz olması, yüz bölgesinin makyaj ve kirden arındırılması; vücut için ise giyilen iç çamaşırı ve kıyafetlerin mümkünse cildin nefes almasını engellemeyen pamuklu kumaş olması tercih edilmelidir.

Vücuttaki Sivilce Nasıl Geçer ?

Teninizin Temizliğine Özen Gösterin

vucuttaki sivilce nasil gecer

Vücuttaki sivilce nasıl geçer ? içeriğine en önemli faktör olan temizlik ile başlıyoruz. Cildinizi sabah akşam, ölü hücrelerden, günün kirlerinden ve fazla yağ tabakasından arındırmalı ve bunu disiplin haline getirmelisiniz. Çünkü sivilce ve aknelerden kurtulmanın en temel kuralı cilt temizliğidir. Salisilik asit ya da çay ağacı içerikli ürünleri tercih etmelisiniz. Yüz için tonik kullanmak da fazla yağı temizleyerek akne ve sivilcelerin oluşumuna engeller. Gün içinde de tonik ile fazla yağı temizleyebilirsiniz. Sivilceli, akneli ciltlere peeling uygularken ya da cildi arındırırken, sert fırça veya liflerden kaçınmalısınız. Yumuşak bir bez ya da ellerinizle nazikçe temizleyin. Cildinizi ovalamadan, sadece baskı uygulayarak havlu ile kurulayın. Vücut için de aynı şekilde, sabah akşam ılık su ile cildi fazla ovalamadan alınacak bir duş, mutlaka sivilce ve aknelerin giderilmesinde büyük rol oynayacaktır.

Vücudunuzu Nemlendirin

Gündüz ve gece cildinizi sivilce ve akne giderici krem ile nemlendirin. “Yağlı cildi nemlendirmek mantıklı mı ?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama sivilce kremi veya akne kremi içeriklerinin özellikle gece hücreler yenilenirken etki ettiğini unutmayın. Cilt sivilceli veya akneli bile olsa, nemlendirilmeye ihtiyacı vardır.

Aktif Olarak Güneş Işınlarına Maruz Kalıyorsanız Güneş Kremi Kullanın

Şayet sürekli iç mekanlarda bulunuyorsanız bu adımı geçebilirsiniz. Ama güneşe maruz kalıyorsanız, o zaman ince yapılı, akışkan ve cilt üzerinde beyaz kalıntı bırakmayan kremleri tercih edin. Çünkü birçok güneş kreminin de çoğu zaman gözenekleri tıkayıcı etkisi bulunmaktadır.

Sivilce Oluşumunu Önlemek için Kullandığınız Makyaj Malzemelerine Dikkat Edin

BB krem ve fondöten seçiminizi yine salisilik asit içerikli ürünlerden yana kullanın. Stick fondöten ya da tam kapayıcılık sağlayan ürünler yerine ince yapılı, akışkan ve yarı kapatıcı ürünleri tercih edin. Sivilce ve aknelerinizi her gün tamamen kalın ürünlerle kapatmak yerine bunu sadece özel günlerinizde tercih edin. Sivilce ve aknelerden kurtulmaya çalışırken yine gözeneklerinizi tıkamamak adına bir süre için mümkün olduğunca kapatıcılardan kaçınmaya çalışın.

Saç Bakım Ürünlerinizi İyi Seçin

Saç Bakımı Ürünlerinizin Etkisi: Kullandığınız şampuan, saç kremi, maske ya da jöle gibi ürünlerin de cilde temas ettikleri zaman gözenekleri kapatıcı etkisi bulunmaktadır. Duş sonrası cildinizi ve vücudunuzu tekrar durulayarak arındırın.

Spor Sonrası Temizliğe Önem Gösterin

Spor sonrası üzerinizde bulunan kıyafetleri mümkünse hemen değiştirmelisiniz. Terli cildinizi ise hemen duş alarak ya da pratik kullanımlı ıslak cilt/yüz temizleme mendilleri ile temizleyebilirsiniz.

sivilce-ve-temizlik

Vücuttaki sivilce nasıl geçer ? buradaki en önemli faktör temizliktir. Temizliğinize dikkat ederseniz sivilce belasından en az hasarla kurtulursunuz. Size çeşitli karışımlar, ilaçlar tavsiye edenlere kesinlikle aldırış etmeyin. Çünkü herkesin yüz yapısı ve teni farklılık göstermektedir. Sivilce tedavisi için en önemli yöntem temizliğinize dikkat etmenizdir. Ergenlik döneminde oluşan sivilceler belirli bir süre sonra kendiliğinden geçer. O yüzden oluşan sivilcelerinizi patlatmayın. Eğer sürekli patlatırsanız yüzünüzde kalıcı bir leke oluşabilir.

Çok rahatsız oluyorsanız sivilce konusunda uzman doktorlara başvurabilirsiniz. Uzman doktorlar vücut yapınızı inceleyerek sizi çözüme götürebilirler. Doktor haricinde karışım, ilaç ve benzeri önerilerde bulunanlara aldırış etmeyin. Yanlış kullanımlarda daha kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Vücuttaki sivilce nasıl geçer ? makalesi hakkında düşüncelerinizi yorum alanından belirtebilirsiniz.