Kapat

Trosyd tırnak çözeltisi ne işe yarar ?

Anasayfa
Sağlık Trosyd tırnak çözeltisi ne işe yarar ?
dermo-trosyd tırnak solüsyonu

Tırnak mantar enfeksiyonu görsel olarak rahatsız edici bir tablo oluşturmaktadır, ayrıca tedavisi zor bir hastalıktır. Tırnağa nüfuz eden mantar popülasyonunu buradan söküp atmak en az birkaç ay sürmektedir.

Tırnaklar sert olduğu için krem tedavisi tırnak mantarında pek işe yaramamaktadır. Bu nedenle tırnak mantarı enfeksiyonu antifungal içerikli çözeltiler yardımıyla tedavi edilmektedir.

Trosyd tırnak çözeltisi ne işe yarar ?

Trosyd tırnak çözeltisi içeriğinde etken maddesi tiokonazol olan antifungal bir sıvıdır. Uçuk sarı ile sarı arası bir renge sahiptir. 5 ml’lik şişede satılır ve kapağın iç kısmında bir sürme fırçası bulunur.

Bu fırça şişeye daldırılarak tırnağın enfekte olan kısımlarına sıvı oje sürer gibi sürülür. Günde iki defa uygulanır ve 6 ay boyunca bu şekilde (her gün , günde iki defa) uygulanır.

Tırnak mantarı enfeksiyonu tırnaktan kolay geçmeyecektir. Eğer 6 aylık tedavi yeterli olmazsa yeniden 6 ay daha tedavi uygulanır.

Trosyd tırnak çözeltisini uygularken şunlara dikkat ediniz:

Trosyd tırnak çözeltisi fırça ile ince bir tabaka halinde etkilenen tırnağa, tırnağın tamamı ve çevresindeki deriyi kapsayacak şekilde sürülmelidir. Bu işlem her 12 saatte bir tekrar edilmelidir.

Tırnağa sıvı sürüldükten sonra kuruması için 10-15 dakika beklenmelidir.

Trosyd tırnak çözeltisi tırnağa sürülünce sertleşmeyecek, hafif yağlı bir film gibi olacaktır. Bu film içeriğindeki tiokonazol maddesi antifungal bir maddedir ve enfeksiyona neden olan mantarlara zarar vermeye başlar.

Trosyd tırnak çözeltisindeki antifungal maddenin maksimum etkili olması için uzun süre tırnaktaki film tabakasının bozulmaması gerekir. Bu nedenle Trosyd tırnak çözeltisi tırnağa sürüldükten sonra olabildiğince uzun bir süre eller sabunlu su ile yıkanmaması gerekir.

Tel başına su film tabakasına fazla bir zarar vermez fakat sabunlu veya deterjanlı su film tabakasını bozmaktadır.

Elle bir şey yıkamanız gerekirse eldiven giymeniz tavsiye edilir.

Trosyd reçetesiz alınır mı

Trosyd tırnak çözeltisinin yan etkileri

Trosyd tırnak çözeltisinin fazla bir yan etkisi bulunmamaktadır. En yaygın yan etkisi tedaviye başlandığının ilk haftasında yanma görülmesidir. Ayrıca yumuşak deri alanlarında şişme ve dermatit gibi yan etkiler de görülebilmektedir.

Trosyd tırnak çözeltisi çocuklarda ve yaşlılarda sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Tedavi süresi uzun olduğu için hamilelerde kullanılmaz. Emziren anneler Trosyd tırnak çözeltisi kullanıp kullanmama konusunda doktora danışmalıdır.

Trosyd tırnak çözeltisi ne kadar etkilidir ?

Tırnaklar, deri gibi değildir. Tırnaklara bir ilacın nüfuz etmesi zordur. Bu yüzden tırnak mantarı tedavisi uzun sürmektedir.

Tırnak üzerine sürülen sıvı bir süre sonra kurumayacak, yağlı bir film şeklinde tırnağın üzerinde kalacaktır. Tırnak bu şekilde uzun süre muhafaza edilebilirse Trosyd tırnak çözeltisi belirlenen tedavi süresinde tırnak mantarını tedavi edebilmektedir.

Ancak tırnakta uzun süre çözeltinin muhafaza edilmesi kolay olmamakta, bu da başarı şansını düşürmektedir. Mantar enfeksiyonu tırnağın küçük bir kısmını kapsıyorsa tedavi şansı belirgin bir şekilde artmaktadır. Eğer tırnaklarla birlikte parmaklarda mantar var ise veya tırnaklar bütünüyle enfekte olmuş ise tedavi süresi uzamaktadır.

Tırnak mantarında alternatif tedavi yöntemleri

Tırnak mantarını tedavi etmenin alternatif yolları da bulunmaktadır.

Ağızdan alınan ilaçlar

Tırnak mantarının en etkili tedavi şekli ağızdan alınan antifungal içerikli ilaçlardır. Bu ilaçlar tırnak mantarını daha hızlı şekilde tedavi etmektedirler.

İlaçlı tırnak kremi

Tırnakları incelttikten sonra antifungal içerikli bir krem yardımıyla tırnak mantarı tedavi edilebilmektedir.

Cerrahi operasyon

Eğer tırnak mantarı ilaçlara cevap vermiyorsa, mantar tırnağın altındaki derinin derinlerine kadar ulaşmış ise hekim tırnağın çıkarılmasını ve ilacın tırnak altındaki deriye uygulanmasını isteyebilmektedir.