Kapat

Dermo Trosyd krem vajinada kullanımı

Anasayfa
Sağlık Dermo Trosyd krem vajinada kullanımı
Dermo Trosyd krem vajinada kullanımı

Dermo Trosyd krem tiokonazol içerikli bir mantar kremi olup Candida dahil birçok mantar çeşidine karşı etkilidir. Vajinada genellikle candida türü mantar probleme yol açmaktadır.

Vajinal mantar nedir ?

Vajina ve vulvada bazı mantar türlerinin aşırı çoğalması nedeniyle mantar enfeksiyonu olmakta ve kaşıntı, akıntı ve tahriş şeklinde şikayetlere neden olmaktadır.

Vajina bölgesinde enfeksiyona yol açan başlıca mantar türü Candida Albicans’dır.

Her 4 kadından 3’ü hayatının en az bir zaman bölümünde vajinal mantar şikayeti ile karşılaşmaktadır. Vajinal mantar tedavisi genellikle birkaç gün sürmekte, bazı dirençli vakalarda tedavi süresi birkaç haftayı bulabilmektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonları bazen tekrarlayabilmektedir. Eğer bir yılda 4 kereden fazla tekrar ederse hastanın uzun süreli tedavi kürü uygulaması gerekmektedir.

Vajinal mantar neden olur ?

Vücudumuzda bakteri ve mantar popülasyonları bir denge halindedir. Şeker hastalığı, bağışıklık sisteminin zayıflaması, antibiyotik kullanımı, östrojen seviyesinin artması, hormon tedavisi, kortizon tedavisi gibi nedenlerle bu denge bozulduğunda bazı bakteri ve mantar popülasyonları baskın hale gelmekte ve aşırı üremektedir.

Ayrıca, terli veya nemli iç çamaşırının uzun süre giyilmesi, genital bölgenin temizliği için doğal bakterileri öldüren antiseptiklerin kullanılması, kokulu ped-tampon kullanımı, köpük banyosu, çok sıcak su kullanımı, sıkı iç çamaşırları ve külotlu çoraplar vajinal mantar enfeksiyonu riskini yükseltmektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında sayılmamakla birlikte cinsel hayatın düzenli hale geldiği ilk dönemde görülme sıklığı daha yüksektir. Ayrıca ağız ile genital organ arasında temas kurulmasının bu riski artırdığını savunan tıp uzmanları bulunmaktadır.

Dermo Trosyd krem vajinada kullanımı

Dermo Trosyd krem, vajinal mantar vakalarının başlıca sorumlusu olan Candida Albicans üzerinde etkilidir. Vajinal mantara neden olan diğer bir çok mantar ve bakteri türünde de etkilidir.

Bununla birlikte eğer vajinada mantar sorununuz var ise Dermo Trosyd krem değil de Gyno-Trosyd krem kullanmanız gerekmektedir. Her iki krem de aynı etken maddeye sahip olmakla birlikte Dermo Trosyd krem vücudun çeşitli bölgelerinde deride görülen mantar hastalıkları için, Gyno-Trosyd krem ise vajina bölgesindeki mantar hastalıkları için üretilmiştir.

Gyno-Trosyd kremin kutusunda gelen aplikatör kremin kullanılmasını kolaylaştırmaktadır. Vajinal mantarın bölgeden temizlenmesi için kremin sadece ağız kısmında değil olabildiğinde derine de gitmesi gerektiğinden bunun için bir aplikatör gerekmektedir.

Gyno-Trosyd kremin kutusunda gelen aplikatör kremin iç bölgelere ulaşmasını sağlamaktadır.

Gyno-Trosyd krem nedir nasıl kullanılır ?

Tiokonazol etken maddesine sahip beyaza yakın ten renkli vajinal merhemdir. Vajinal mantar enfeksiyonlarının lokal tedavisi için kullanılır.

Kullanımı şu şekildedir:

  • Kremle birlikte kutuda aplikatör yer almaktadır. Bu aplikatör tüpün ağzına yerleştirilerek tamamen doldurulur. Yani tüpün tamamı aplikatöre doldurulur.
  • Hasta sırtüstü yatar vaziyette iken  dizlerini kaldırır ve aplikatörü yavaşça vajina içine mümkün olduğu kadar derine yerleştirir. Daha sonra pistonu iterek aplikatör içindeki merhem vajinaya boşaltılır.
  • Bu işlem gece yatarken yapılmalıdır. Eğer bir doz ile tedavi sağlanmadıysa bir hafta sonra uygulama tekrarlanır.
  • Hasta regl olmadığı bir zamanda yapmalıdır.

Dermo Trosyd krem vajinada kullanımı nasıldır ?

Eğer doktorunuz vajinal mantar için Gyno-Trosyd değil de Dermo Trosyd krem reçete ettiyse bu kremi hem vajina çevresine hem de vajina içine kullanabilirsiniz.

Elinize eldiven giydikten sonra Dermo Trosyd kremden az bir miktar alınız ve bunu vajina içine ve çevresine masaj yaparak sürünüz. Bu işlemi günde 1-2 kez (sabah-akşam) ve 2-4 hafta boyunca uygulayınız.

Vajinal mantar enfeksiyonunun tekrarlamaması için yapılması gerekenler

  • İç çamaşırlarınız pamuklu kumaştan olmalı ve çok sıkı olmamalıdır.
  • İç çamaşırınızı sık değiştiriniz.
  • Mayoyu uzun süreli giymeyiniz.
  • Genital bölgeye dezenfektan içerikli veya kimyasal içerikli maddeler sürmeyiniz.
  • Genital bölge için kokulu kadın ürünleri kullanmayınız.
  • Sıkı külotlu çorap kullanmayınız.

TROSYD krem hamilelikte kullanılır mı ?

Hamilelik döneminde TROSYD kremin kullanılıp kullanılmayacağına fayda/külfet dengesini gözetmek suretiyle doktor karar verecektir. İlacın gebelik kategorisi C’dir.