Kapat

Trosyd krem bebeklerde kullanımı

Anasayfa
Sağlık Trosyd krem bebeklerde kullanımı
Trosyd krem bebeklerde kullanımı

Bebeklerde mantar ve pişik sorunları yaygın görülmektedir. Trosyd krem bebeklerde Kandida türü mantarın neden olduğu pişiklerin tedavisinde kullanılmaktadır.

Bilindiği üzere bebeklerin cildi oldukça hassas olduğundan küçük ihmaller bile pişiğe yol açabilmektedir. Bebeklerin nabzı hızlı atar ve vücut sıcaklıkları kolaylıkla yükselir. Bu da çabuk terlemelerine yol açmaktadır.

Terleme nedeniyle nemlenen giysiler kısa sürede değiştirilmezse bebeklerde mantara bağlı pişik sorunları görülmektedir. Bebeklerin eklem boğumları, koltuk altı, göğüs çevresi, bez bölgesi ve ense-boyun bölgesi mantar kaynaklı pişiğe en fazla rastlanan yerlerdir.

Bebeklerde pişik neden olur ?

Bebeklerde pişik en fazla bez bölgesinde yani genital bölgede olmaktadır. Bunun sebebi idrar ve dışkının cildi tahriş etmesidir.

İç çamaşırın yıkanmasında kullanılan veya bebeğin cildini temizlemeden kullanılan temizlik ürünleri ciltte alerjik reaksiyona ve pişik soruna yol açmaktadır.

Bunlarında dışında bebeklerde pişiğin yaygın sebebi sıcak ve nemdir. Bebeğin bezinin veya kıyafetlerinin seyrek değiştirilmesi pişiğe neden olmaktadır.

Nemli kıyafetlerin uzun süre giyilmesi, antibiyotik kullanımı, kortizon kullanımı gibi sebepler de mantar kaynaklı pişiklere yol açmaktadır.

Trosyd krem bebeklerde kullanımı

Trosyd krem bir mantar kremidir. Eğer doktor bebeğe Trosyd krem reçete ettiyse bebekteki pişik şikayetinin mantar kaynaklı olduğunu düşünmüştür.

Trosyd krem yetişkinlerdeki mantar sorunları için prospektüsünde yazıldığı şekilde kullanılır. Fakat Trosyd krem prospektüsünde bu kremin bebek pişikleri için nasıl kullanılacağı tarif edilmemiştir. Bu nedenle Trosyd kremin bebekte ne süre kullanılacağı ve günlük ne kadar kullanılacağı doktora sorulmalıdır.

Trosyd krem reçete ile satılan bir ilaçtır. Her ne kadar eczaneden reçete olmaksızın da satın alabilecek olsanız da eğer bebekte kullanmayı düşünüyorsanız doktorun bilgisi olmadan kullanmayınız.

Çünkü bebekteki pişiğin kaynağı mantar olmayabilir veya yanlış doz uygulamak suretiyle istenmeyen sonuçlar alabilirsiniz.

Trosyd kremin bebekte kullanımı genel olarak şu şekildedir:

Trosyd kremden parmağın ucuna çok az miktarda alınır ve pişik bölgesine masaj yapılarak sürülür. Sürülen kremin tamamen deride kaybolması gerekir.

Bu uygulama günde iki veya bir defa (sabah ve/veya akşam) yapılır. Bir hafta uygulanır, şikayetler devam ediyorsa şikayetler sonlanana kadar uygulamaya devam edilir.

Bebeklerde mantar kaynaklı pişik nasıl anlaşılır ?

Bebeklerde görülen normal pişik ile mantar kaynaklı pişik arasında bir takım farklar olmakla birlikte bu farkı ayırt etmek için deneyimli veya uzman olmak gerekmektedir.

Eğer bebekteki pişik mantar kaynaklı değilse, normal pişik ise bunun için Trosyd krem kullanılması uygun olmayacaktır.

Mantar kaynaklı pişik, daha doğrusu pişik görünümlü mantar enfeksiyonunda pişik alanının çevresinde küçük serpinti şeklinde kırmızı benekler olmaktadır.

Bebeklerde pişik için hangi krem kullanılır ?

Bebeklerdeki pişik sorunu için (eğer mantar kaynaklı değilse, normal pişikse) çinko oksit içerikli pişik kremleri kullanılmalıdır. Yenidoğan pişik kremleri %10-15, sonraki aylardaki bebeklerin pişik kremleri %20-40 oranında çinko oksit içermektedir.

Doktora danışmadan kesinlikle kortizonlu pişik kremlerini veya mantar kremlerini bebekteki pişik için kullanmayınız.

Bebeklerde pişik veya mantar olmaması için şunlara dikkat ediniz:

Bebek bezi ortalama olarak günde 5-6 kere değiştirilmelidir.

Bebek cildine alkol içerikli temizlik ürünü değdirilmemeli, alkolsüz ıslak mendil kullanılmalıdır. Bebek bezi değiştirirken her seferinde bebeğin cildi ıslak mendille temizlenmeli ve idrar, kaka artığı kalmamalıdır.

Yeni bebek bezi bağlamadan önce bebeğin bez bölgesi birkaç dakika hava almalı ve temizleme esnasında oluşan ıslaklık ve nem kaybolmalıdır.

Çinko oksit içerikli pişik kremleri düzenli olarak kullanılmalıdır.

Pişik olan bölgeye pudra dökülmemelidir.