Kapat

Şeker hastalığı ameliyatını SGK karşılıyor mu ?

Anasayfa
Sağlık Şeker hastalığı ameliyatını SGK karşılıyor mu ?

Son yıllarda şeker hastalığının tedavi seçenekleri arasına cerrahi operasyon seçeneği de eklenmiştir. Düzenli olarak ilaç kullanımı, takip ve diyet gerektiren bu hastalığın ameliyat yoluyla tedavi edilebilmesi pek çok hastanın yüzünü güldürmektedir.

Ancak şeker hastalığı ameliyatı oldukça pahalı bir ameliyat olduğundan ve sadece belli kriterlere uygun hastalara yapıldığından bir çok şeker hastası tedavilerine eski usul ile devam etmektedir.

Şeker hastalığı ameliyatı nedir ?

Şeker hastalığı ameliyatı, midenin fundus kısmının çıkarılmasıyla küçültülmesi  ve mide ile ince bağırsağın son kısmı arasında bir yol oluşturulmasıdır.

Bu sayede;

  • Mide küçüldüğü için açlık hormonu (grelin) daha az salgılanması ve insülin direnci düşmesi hedeflenir.
  • Mideye gelen besinler ince bağırsağın son noktasına aktarıldığı için bu bölgedeki L hücrelerinin daha fazla GLP-1  hormonu üretmesi hedeflenir.

GLP-1  hormonu ne işe yarar ?

Bu hormon pankreasın insülin üretmeyi sağlayan hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. Yeterli miktarda üretilmesi insülin direncinin kırılmasına yardımcı olmaktadır.

Şeker hastalığı ameliyatı kimler için uygundur ?

Şeker hastalığı ameliyatı olabilmek için aşağıdaki hususlar gereklidir:

  • Şeker hastalığı ameliyatı vücudun ürettiği insülini daha etkin bir şekilde kullanmayı hedeflediği için ameliyat olacak kişide az da olsa insülin hormonu üretiliyor olması gerekmektedir. İnsulin hormonu hiç üretilmeyen kişilere şeker hastalığı ameliyatı yapılmaz.
  • Uzun süredir şeker hastası olan ve ileri derecede organ hasarı olan kişiler için de şeker hastalığı ameliyatı uygun değildir.
  • Bu ameliyat obezlik derecesinde şişmanlığı olan yani vücut kitle endeksi 35’in üzerinde olan tip 2 şeker hastalarına yapılmaktadır.

Şeker hastalığı ameliyatını SGK karşılıyor mu ?

SGK şeker hastalığı ameliyatını karşılamamaktadır. Çünkü hem külfetli, hem risk barındıran hem de hastalığı tedavi etme garantisi olmayan bir ameliyattır. Ancak şeker hastalığı ameliyatı aynı zamanda mide küçültme ameliyatı olduğundan ve vücut kitle endeksi 35 geçen hastaların mide küçültme ameliyatına SGK ödeme yaptığından Özel sağlık kuruluşları şeker hastalığı ameliyatını “obezite ameliyatı” kapsamına sokarak devletten ödeme almaktadır.

Bununla birlikte mide küçültme ameliyatı pahalı bir ameliyat olduğundan, Özel Hastanenin alacağı fark miktarı da yüksek olacaktır.

Şeker hastalığı ameliyatı fiyatları

Piyasada en ucuz şeker hastalığı ameliyatı 20-30 bin TL civarına yapılmakta, hastane ve doktor seçimine göre fiyatlar 70-100 bin TL’yi bulmaktadır.  Merdivenaltı yerlerde daha ucuza yapılsa da zaten riskli olan bu işlemi bir de usulsüz çalışan yerde yaptırmak sağlık açısından oldukça risklidir.