Kapat

Eklemler için en iyi kolajen markası

Anasayfa
Sağlık Eklemler için en iyi kolajen markası
Doppelherz Kollagen 11.000 Plus

Yaş ilerledikçe eklem ve kas sorunları gün yüzüne çıkmakta, kolajen takviyeleri sayesinde bu süreç daha rahat atlatılabilmektedir. Bu makalede eklemler için en iyi kolajen markası hangisidir merak edenler için bilgi verilecektir.

Ülkemizde kolajen ürünü satan yaklaşık bir düzine firma bulunmakta olup bunlardan sadece birkaç tanesi üst düzey kalitede kolajen üretmektedirler.

Eğer eklemler için kolajen kullanmayı düşünüyorsanız, öncelikle hangi kolajen tipinin eklemlere iyi geldiğini bilmeniz gerekmektedir.

Eklemler için hangi kolajen tipi kullanılmalı ?

Bilimsel çalışmalarda 28 tane kolajen tipi olduğu tespit edilmiş olup vücudumuzdaki kolajenin %90’ı tip 1,2,3,4, 5 ve 10 kolajendir. Bu nedenle firmalar genellikle sadece bu tip kolajenleri üretmektedirler.

Her kolajen tipinin üstlendiği rol farklıdır. Eğer eklemler için kolajen kullanmayı düşünüyorsanız tip 2 kolajen içeren bir ürün kullanmalısınız. Tip 1 ve tip 3 kolajenin de dolaylı olarak eklem sağlığına katkısı bulunmaktadır.

Vücudumuzda bulunan başlıca kolajen tipleri ve işlevleri aşağıda yer almaktadır:

Tip 1 kolajen: Vücudumuzdaki kolajenin çoğu tip 1 kolajendir. Tip 1 kolajen cilt, saç, tırnak, tendonlar, bağ doku ve kemiklerin güçlendirilmesinde kullanılmaktadır.

Tip 2 kolajen: Eklem desteğini sağlayan elastik kıkırdaklarda bulunan kolajendir. Eklemler için kolajen ürünü kullanacaksanız mutlaka içerisinde tip 2 kolajen bulunmalıdır.

Tip 3 kolajen: Kas, atardamarlar ve organlarda bulunan kolajen tipidir.

Tip 4 kolajen: Cilt katmanlarında bulunan kolajendir.

Tip 5 kolajen: Göz korneası, bazı cilt katmanları, saç ve plasenta dokusunda bulunur.

Takviye olarak kullandığınız kolajeni vücudunuz direk olarak kullanamamakta, kolajen üretirken hammadde olarak kullanmaktadır. Bu sebeple kolajen takviyesi ürünlerde kolajenin yanı sıra kolajen üretimini teşvik eden başka maddeler de eklenmektedir.

Kolajen üretiminde kullanılan başlıca amino asitler prolin, glisin ve hidroksiprolindir. Bu amino asitler, üçlü sarmal bir yapıda protein fibrilleri oluşturmak için bir araya gelirler. Vücudumuzun üçlü sarmalı yapmak için kolajen ham maddesine ilave olarak uygun miktarda C vitamini, çinko, bakır ve manganez gibi maddelere de ihtiyacı vardır.

Vücuttaki kolajen eksikliği neden olur ?

 • Yaşlılık, kolajen eksikliğinin başlıca sebebidir.
 • Sigara alışkanlığı
 • Güneş ışığına fazla maruz kalmak
 • Fast food ve hazır gıda ile beslenmek
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları

Gibi sebepler de kolajen eksikliğine neden olmaktadırlar.

Yaşlanınca neden kolajen eksikliği olur ?

Vücudumuz yaşlandıkça daha az kolajen üretir ve mevcut kolajen daha hızlı parçalanır. Ayrıca yaşlılık dönemindeki kolajen kalitesi gençlik dönemindekinden düşük olmaktadır.

Kadınlar, menopozdan sonra kolajen üretiminde önemli bir azalma yaşamakta ve bu sebeple kolajen takviyesine ihtiyaç duymaktadırlar.

60 yaşından sonra kadın-erkek herkesin kolajen üretiminde bir düşüş yaşaması normaldir.

Kolajen eksikliği nasıl anlaşılır ?

Maalesef kolajen seviyesi kan tahlili veya başka bir tetkik ile ölçülememektedir. Bununla birlikte vücutta kolajen eksikliği olduğuna dair bazı işaretler bize kolajen takviyesi alma zamanımızın geldiğini anlatır.

 • Ciltte kırışıklık ve sarkmalar.
 • Göz çevresinde yüzün bazı bölgelerinde çökme, halka ve yıpranma belirtileri.
 • Kasların zayıflaması, küçülmesi ve artan kas ve eklem ağrıları.
 • Tendon ve bağların esnekliğinin azalması, sertleşmesi, kırılganlığının artması.
 • Osteoartrit ve eklem ağrısı şikayetleri.
 • Eklem hasarı veya sertliği nedeniyle hareket kısıtlaması olması.
 • Bağırsak iç yüzeylerinin incelmesi nedeniyle gastrointestinal problemler yaşanması.
 • Tansiyon ve çarpıntı şikayetleri

Kolajen eksikliği olmaması için nasıl beslenmek gerekir ?

Kolajen eksikliği olmaması için Akdeniz diyetinin uygulanması, yani Akdeniz ülkelerinde yaşayanların beslenme tarzının benimsenmesi tavsiye edilmektedir.

Akdeniz diyetinde sebzeler, baklagiller, kuruyemişler, meyveler, deniz ürünleri, kırmızı et, kümes hayvanlarının etleri süt ürünleri ve yumurta “dengeli” olarak tüketilmektedir.

Eklemler için en iyi kolajen markası

Eklemler için en iyi kolajen markası listemizi hazırlarken öncelikle merdiven altı ve ürünleri vasat olan firmaları eledik.

İkinci olarak, genel amaçlı kolajen ürünlerini eleyip eklemler için üretilen kolajen ürünlerine odaklandık.

Eklemler için en iyi kolajen markası bize göre Alman Doppelherz’dir. Fiyatı fazla gelirse veya temin etmekte güçlük çekerseniz 2 alternatif markayı listemize ekledik.

Eklemler için en iyi kolajen markaları şunlardır:

1.Doppelherz

Doppelherz firması Alman kökenli ve kuruluşu 1897 yılına dayanan bir firmadır. Firmanın ana üretim kolları kolajen ve vitamin gibi takviye ürünler üzerinedir. Yani çok şeyi üretip aynı zamanda kolajen de üreten bir firma değil, ana uzmanlık alanı kolajen ve besin takviyeleridir.

Doppelherz firması eklemler için özel bir kolajen ürünü üretmektedir. Güzellik ve cilt için ürettiği kolajen ürünü de bulunmaktadır.

Doppelherz Kollagen 11.000 Plus

Doppelherz Kollagen 11.000 Plus

Firmanın uzun yıllara dayanan tecrübesi bulunması, sürekli ürün geliştirme sürecinde olması, Alman disiplinine sahip olması ve ayrıca eklemler için özel bir kolajen ürünü olması nedeniyle Doppelherz Kollagen 11.000 Plus ürününü Eklemler için en iyi kolajen markası listemizin başına koyduk.

Firmanın bu üründen önce eklemlere iyi gelen Doppelherz Kollagen 10.000 Plus ürünü vardı. Firma bilimsel gelişmeler ve deneyimler ışığında ürününü güncellemektedir.

Doppelherz Kollagen 10.000 Plus içeriği:

Ürünün ana içeriği 11 gram Kollajen hidrolizat ve 100 mg Kondroitin sülfattır.

Bunlara ilave olarak;

 • C vitamini,
 • Bakır,
 • Selenyum,
 • D vitamini

İçerir.

Ürünün kalite puanı:10/10

Ürünün fiyat/performans puanı:8/10

2. Suda Collagen

Eklemler için en iyi kolajen markası listemizde 2. sırayı Suda Collagen markasının Suda Collagen FX One ürünü almaktadır. Firma Türk firması olmakla birlikte ürün Alman menşeili hidrolize kolajen peptiti içermektedir.

Suda Collagen FX One

Suda Collagen FX One

Suda Collagen FX One eklem, tendon ve bağ dokuları için özel olarak formüle edilmiş bir üründür. Suda Collagen FX One kolajen içeriğine ek olarak MSM, glukozamin, kondroitin, hyarulonik asit, boswellia ekstresi, C vitamini, K2 Vitamini, D3 vitamini ve çinko içerir.

İçerdiği tip 2 kolajen miktarı 100 mg olup aşağıda bahsedilen Voonka Multi Collagen Powder 1 2 3 ürünü ile aynı miktardadır.

Ürünün kullanımı günde bir şase (12mg) 250 ml su ile tercihen shaker içinde karıştırılarak tüketilmesi şeklindedir. 30 gün uygulanır.

Bu ürünün içeriği Voonka Multi Collagen 1 2 3’den daha zengin ve yararları daha yüksektir. Bununla birlikte fiyatı Voonka’nın ürününe göre 2-3 kat daha pahalıdır.

Ürünün kalite puanı:9/10

Ürünün fiyat/performans puanı:7/10

 

3.Voonka

Voonka marka kolajen ürünleri Kampotu İlaç ve Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından üretilmektedir. Firma bir Türk firması olup 2012 yılından beri vitamin ve kolajen ürünleri üretmektedir.

Multi Collagen Powder 1 2 3

Multi Collagen Powder 1 2 3

Eklemler için Voonka markasının Multi Collagen Powder 1 2 3 isimli tip 1, 2 ve 3 kolajen ve C vitamini içeren hidrolize kolajen ürününü kullanabilirsiniz.

İçeriğinde;

 • 7500 mg tip 1 hidrolize kolajen
 • 2360 mg tip 3 hidrolize kolajen
 • 100 mg tip 2 hidrolize kolajen
 • 40 mg C vitamini

Bulunmaktadır.

Kullanımı günde bir ölçek (yaklaşık 10 gram) gıdalara karıştırılarak yenilmesi şeklindedir.

Eklem şikayetleri olanlar ayrıca Voonka Collagen 600 mg ürününü kullanabilirler. 62 kapsül içeren kutularda satılmakta olup balıktan elde edilmiştir.

Voonka Multi Collagen 1 2 3 ürünü ülkemizde eklemler için üretilen kolajen ürünleri arasında en çok satılanlardandır.

Kalite ve fayda açısından Voonka kolajen ürünleri Doppelherz firmasından biraz geride olmakla birlikte yaklaşık %40 gibi ciddi bir fiyat farkı olması sebebiyle tüketiciler tarafından daha fazla tercih edilmektedir.

Ürünün kalite puanı:7/10

Ürünün fiyat/performans puanı:9/10

Yukarıdaki üç ürün baz alındığında bilinirliği ve satış rakamları en yüksek olanı Voonka’dır. (Bizim tahminimiz)