Kapat

Proctolog fitil nasıl uygulanır ?

Anasayfa
Sağlık Proctolog fitil nasıl uygulanır ?
Proctolog fitil nasıl uygulanır

Basur hastalığı için reçete edilen Proctolog fitil nasıl uygulanır, bunu anlatmadan önce Proctolog fitil ne işe yarar bilgi vereceğim.

Eczaneden Proctolog fitil satın alan hastalar fitilin ebatlarını görünce genellikle kullanmakta tereddüt etmekte ve hastalığın tedavisi için makata fitil sokmanın gerekli olup olmadığını merak etmektedirler.

Basur hastalığının tedavisinde neden fitil kullanılır ?

Basur hastalığında basur memesinin küçültülmesi ve ağrılarının azaltılması için kremler de vardır. Basur hastalığında doktorun krem yerine fitil yazmasının sebebi basur memesinin başlangıcının anüsün iç kısmında olması ve dıştan krem sürmeyle içteki basurlu bölgeye erişilememesidir.

Proctolog fitil (Supozituvar) içeriği neredeyse krem versiyonu ile aynıdır. Tek farkı Proctolog fitilin katı halde olmasıdır. Fitil makata sokulunca vücut ısısı nedeniyle erimeye başlar ve içeride krem vazifesi görür.

Proctolog fitil ne işe yarar ?

Proctolog fitilin etken maddeleri Ruskogenin ve Trimebutin’dir. Proctolog fitil basur ağrısının azaltılması, basur memesinin küçültülmesi ve enflamasyonun giderilmesini sağlar.

Basur memesi anüsün hareketlerini sağlayan kaslarda bulunan toplardamarların enfekte olması ve şişmesi ile oluşur. Ruskogenin venotik özelliği (damar büzücü) olan bir maddedir ve basur memesinin hacminin azaltılmasında etkilidir.

Trimebutin ise antispazmodik etkili bir madde olup bölgedeki kasların spazmını çözerek basur bölgesini rahatlatır.

Proctolog fitil nasıl uygulanır ?

Daha önce fitil deneyimi olmayanlar için ilk deneme tedirginlik yaratabilir. Basur hastaları, tedavi amacıyla oturma banyosu uygularlar. (Doktorunuza bunu sorunuz.) Oturma banyosu bölgeyi rahatlatmanın yanı sıra kasları gevşettiği için krem sürmek veya fitil uygulamak için uygun bir zemin de hazırlar.

Proctolog fitil doktor tavsiyesine göre günde bir veya iki kere uygulanır. Eğer bir kere uygulanacaksa akşam yatmadan önce oturma banyosu yapmak ve arkasından fitili uygulamak gerekir. Fitil makat içinde eriyeceği için dışarıya sızma ihtimali vardır. Bu yüzden fitil uygulamak için en uygun zaman akşam yatmadan öncedir.

Eğer günde iki kere uygulanacaksa sabah ve akşam oturma banyosu yaptıktan sonradır. Eğer doktorunuz oturma banyosu önermediyse fitilin kolay girmesi için ucunu ıslatmanız veya kayganlaştırıcı bir madde (doktorunuza/eczacınıza danışabilirsiniz) sürmeniz faydalı olacaktır.

Uç kısmı biraz kalın olduğu için en zor aşama ilk girerken ki kısımdır. Kesinlikle acele etmeyiniz sabrı elden bırakmayarak yavaşça itiniz. Ayakta dik dururken Proctolog fitilin uygulanması daha zordur. Biraz eğilmeniz ve bacaklarınızı biraz aralamanız faydalı olacaktır.

Proctolog fitilin ön kısmı girdiğinde gerisinin yerleştirilmesi daha kolay olacaktır. Fitil uygulandıktan sonra bir süre fazla ve ani hareket etmemeye çalışınız. Dışarı sızıntı olmaması için yüzükoyun yatabilirsiniz.

Not:Proctolog fitil uygulamadan önce büyük tuvaletinizi yapmış olmanız gerekir.