Kapat

İstenmeyen gebelik

Anasayfa
Sağlık İstenmeyen gebelik

Bir anlık hevesler, alınmayan tedbirler, önemsenmeyen sonuç ve istenmeyen gebelik. Dünyada her gün yaşanan ve birçoğunun sonucunun kürtajla bittiği istenmeyen gebelikler maalesef ki var. Önlemlere yeterince önem verilmediğinde keyifli anlar, yerini maalesef stres ve kokuya bırakıyor.

KÜRTAJ NEDİR?

Edebi dilde kürtaj “kazımak” anlamına gelmektedir. Tıpta ise rahim içinde istenmeyen her türlü maddeyi çıkarmak için kullanılan yöntemin adıdır. Genel veya lokal anestezi ile birlikte hastane ortamında yapılması uygundur.

Kürtaj zamanımızda en çok istenmeyen gebeliklerde çocuğu anne rahminden almak için kullanılır. Bunun yanı sıra rahim içinde istenmeyen bir kanama veya farklı bir doku olduğu zamanda kullanılan bir yöntemdir. Buna ise halk dilinde “parçaları almak” denir.

KÜRTAJ HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

Gebeliğin ilk 10 haftasında, istenmeyen gebeliklerde yahut bebeğin doğumunda bir mani sakınca olduğunda, annenin risk taşıdığı durumlarda uygulanır. Bunun yanı sıra anne rahminde bebeklerin ölü durma riski de vardır. Bu durumlarda anne rahmine zarar vereceği için kürtaj uygulaması yapılır.

Bebeğin kalbinin durması durumunda rahim için bekleyen bebeğe ve gebeliğe “cansız gebelik” adı verilir. Bu durum gebelikle genellikle ilk 3 ay sürecinde olabilmektedir. Günümüzde gebe kalan bayanların yaklaşık %10 ile %15 arasında bir oranda düşük yaptıkları tespit edilmiştir. Bu durumlarda doğal seleksiyon olduğu için doktorlarında yapacak bir şeyi yoktur.

Günümüzde birçok bayan kürtaj için doktorlara başvurmaktadır. Ülkemizde 10 haftalık olana kadar eşlerin rızası olması durumunda kürtaj yasal bir durumdur. Birçok gebe bayan güvenilir doktorlar aramaktadır. Türkiye’de en çok kürtaj Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya’da yapılmaktadır. Kürtaj Ankara ilinde en çok başvurulan rahatsızlıklar arasındadır. Başvuruların %45’i “ölü gebelik” olsa da geri kalanın büyük çoğunluğu istenmeyen gebelik için başvurmaktadırlar. Kürtaj Ankara ilinde birçok profesyonel hekim tarafından yapılabilmektedir. Bunlardan bir tanesi ve en tanınanı Dr. Uzay Yıldırım olarak bilinir.

KÜRTAJ TEKNİKLERİ NELERDİR?

Kürtajda en çok bilinen iki yöntem vardır. Bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağı ise ne için kürtaj yaptırmak istediğinize göre değişiklik gösterir. Vajina kanaması, ağrı, enfeksiyon gibi bir rahatsızlık için kürtaj olunması gerekiyorsa, yani rahim içerisinde parça var ve bu parçanın alınması gerektiği için kürtaj yapılıyorsa, kürek denen aletlerle genel anestezi altında kürtaj yapılabilir. Bu illa şart değildir bu durumlarda vakumla kürtaj olma şansınız da vardır.

KIZLIK ZARI DİKİMİ

Kızlık zarı aslında zar adı ile anılsa da yapısı itibari ile gerçek bir zarı andırmaz. Kızlık zarı dediğimiz yapı bir organ değildir ve bilinen bir fonksiyonu yoktur. Kızlık zarı yırtılırken farklı ölçülerde kanamalar olabilir. Kızlık zarı yırtılması ile birlikte kanamanın rengi pembeden, koyu kırmızı renge kadar değişebilir.

Kızlık zarı kadın genital bölgesinde (vajina) hemen girişinde, ortası delik, şeffaf ve genellikle hilali andıran bir yapıdadır. Genellikle 2-3mm kalınlığında ve yaş ilerledikçe değişiklik gösterebilen bir mukoza tabakasıdır. Kızlık zarı genellikle iç dudaklar diye tabir edilen yer ile vajinanın devamı şeklinde uzanır. Kızlık zarına halk arasında, bekaret zarı, kızlık perdesi gibi tabirleri de kullanılır. Kızlık zarı kişiden kişiye esneklik, büyüklük, kalınlık bakımından farklılık gösterebilir. Bilindiği gibi vajina yuvarlak bir yapıdadır. Kızlık zarı ise bu ovalliği daraltan bir yapı olarak yer alır.

KIZLIK ZARI DİKİMİ HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

• En sık yaşanan kızlık zarı dikilme sebebi genç kızların evlilik yapmadan yaşadıkları cinsel ilişkinin kızlık zarını yırtması ile psikolojik ve örfi baskıları üzerinden kaldırmak için yaptırdıkları zar dikilmesidir.
• İlk gece kanamasının kendileri için olmasa da ailelere gösterebilmek için çiftler beraber bu işlemi yaptırabilmektedirler.
• Cinsel ilişki yaşayan kızlar evlilik öncesi tereddütler yaşadığı için kızlık zarı dikimi isteyebilirler.
• İkinci baharını yaşayan çiftler geçmişte ki anıları unutup yeni bir ilişki için temiz bir sayfa açmak adına kızlık zarı dikimi yaptırabiliyorlar.
• Travma, darbe alma, aşırı mastürbasyon sonucunda yırtılan zarların ileride sorun teşkil etmemesi için kızlık zarı dikimi için başvuranlar olabiliyor.