Kapat

Dalin şampuan pH değeri nedir?

Anasayfa
Sağlık Dalin şampuan pH değeri nedir?
Dalin şampuan pH değeri nedir

Cilde uygulanan temizlik ürünlerinin cilt pH’ı ile uyumlu olması gerekir. Peki Dalin şampuan pH değeri nedir?

Öncelikle pH ile alakalı temel kavramları hatırlayalım:

Sulu çözeltinin asit ağırlıklı mı yoksa baz ağırlıklı mı olduğunu anlatan 0’dan 14 e kadar olan sayılarla ifade edilen terime pH denir.
Ph değeri 0 olan sıvılara asit denir. Bir sıvının pH derecesini gösteren sayı arttıkça asitlik özelliği azalır. Dolayısıyla Ph 0,1 ile pH 6,9 arası sıvılar asidiktir.

Ph 7 saf sudur. Ph 7 değeri aynı zamanda nötr kabul edilir.pH 7nin üzerine çıktıkça sıvı bazik özellik kazanır. Dolayısıyla Ph değeri 7,1 ile 13,9 arasında olan sıvılar baziktir. pH değeri 14 olan sıvılar bazdır.

pH 0   :Piller

pH 2,5:Kola

pH 3,3 :Enerji içeceği

pH 6,5 :Süt

pH 7    :Saf su

pH 8    :Damacana suyu

pH 10   :Sabun

pH 13,5:Çamaşır suyu

pH 14   :Lavabo açıcı

 

Cildimizin pH değeri kaçtır ?

Cildimizin pH değeri 4,5 ile 5,5 arasında yani hafif asidiktir. Vücudumuzun her tarafı aynı pH değerine sahip değildir. Örneğin eller diğer bölgelere göre daha asidiktir. Saç derisi pH’sı ise 5,5’dir.

Cildimiz hafif asidik olduğu için cilt için kullanılacak ürünlerin aşırı bazik veya aşırı asidik olması cildi yıpratmaktadır. Bu nedenle şampuanların pH’sı genellikle 4,5 ile 8 arasıdır.

Dalin şampuan pH değeri nedir?

Maalesef Dalin şampuan üzerinde pH değeri ibaresine rastlayamadık. Ürün açıklamasında cildin pH değeri ile uyumludur denilmekte ancak kaç pH olduğuna dair bir bilgiye yer verilmemektedir. Ancak Dalin şampuanın içeriği üzerinden yaptığımız bir araştırmaya göre Dalin şampuanın pH değerinin 5,5 ile 7 arasında olduğunu tahmin etmekteyiz.

Bu pH değerleri bebekler ve yetişkinler için gayet uygundur.

Şampuan seçerken pH seçimi nasıl yapılmalı ?

PH değeri 5,5 un altında ve 8’in üzerinde bir şampuan alınmamalıdır. Kuru saçlar bazik, yağlı saçlar ise asidiktir. Bu nedenle kuru saçlar için  daha düşük pH’lı yağlı saçlar için se daha yüksek pH’lı şampuanlar tercih edilmelidir.

Bebek şampuanın ph değeri kaç olmalı ?

Bebekler için tavsiye edilen pH aralığı 6 ile 7 arasıdır. (Maksimum 7,5) Daha yüksek pH değerli şampuan bebeğin gözlerini yakacaktır.

Yetişkinler bebek şampuanı kullanabilir mi ?

Bebek şampuanlarının daha sağlıklı olması nedeniyle bazı yetişkinler bebek şampuanı kullanmaktadır. Bebek şampuanları daha az zararlı madde içermesi ve saçı yumuşak tutması nedeniyle tercih edilmektedir.

Yetişkinler de bebek şampuanı kullanabilir fakat bebek şampuanlarının temizleyiciliği daha düşük olduğundan büyüklerin saçlarını bir kerede temizleyemeyebilir. Birkaç kere kullanmak gerekebilir.