Kapat

28 metrekare salon nasıl döşenir ?

Anasayfa
Dekorasyon 28 metrekare salon nasıl döşenir ?
28 m2 salon

Evin salonu genellikle en büyük ve en fazla kullanılan odasıdır. Salonunuz 28 metrekare ise takribi olarak 4×7 veya 5×5,5 ebatlara sahiptir. Bu ebatlardaki bir salona hem oturma odası takımını hem de yemek odası takımını koyduğunuzda eşyaları yerleştirmek için fazla bir kombinasyon seçeneğiniz bulunmamaktadır.

Çünkü kapının, pencerelerin ve kalorifer peteklerinin yeri sabittir. Bir duvara televizyonu yerleştirdikten sonra koltukların yeri aşağı yukarı belli olmakta, yemek masasının yerini belirleme işi ise genellikle en sonra kalmaktadır.

Bir evin dekorasyonu sadece “aldığım eşyaları nereye yerleştiririm” meselesi olmamalı, yaşayacağınız yerin sizin ihtiyaç ve zevklerinize uygun olarak dizayn edilmesine yönelik olmalıdır.

Bu nedenle 28 metrekarelik salonu döşerken mobilya markalarının size dayattığı “takım” olgusuna bağlı kalmamanız ve eşya satın alma işlemine geçmeden önce bazı dekorasyon hedeflerinizi belirlemeniz gerekmektedir.

28 metrekare salon nasıl döşemeye nereden başlanır ?

Evinizi yeniliyor olabilirsiniz veya sıfırdan ev döşüyor olabilirsiniz, koltuk takımlarının modellerine, perdelerin rengine veya hangi yemek masasının daha şık olduğuna karar vermeden önce salon dekorasyonu ile ilgili temel kararları vermelisiniz.

Sıra ile şu kararları veriniz:

 • Salonun odak noktası neresi olmalı ?
 • Dekorasyon tarzı ne olmalı ?
 • Renk seçimi nasıl olmalı
 • Salonda yemek odası takımı olacak mı ?
 • Oturma grubu tercihi
 • Işık ve aydınlatma seçenekleri ne şekilde değerlendirilmeli ?
 • Kitaplık, vitrin, dolap, konsol vs. olacak mı ?
 • Televizyon tercihi
 • Kişisel tercihler

Salonun odak noktası

Salonun odak noktası dediğimiz şey salonda öne çıkan bölge veya eşyadır. Örneğin vaktinizin önemli bir kısmını televizyon seyrederek geçiriyorsunuzdur ve ebatları büyük bir televizyonunuz vardır.

Bu takdirde eşyaların yerini ve yönünü televizyona göre ayarlarsınız. Koltuklar televizyona doğru çevrilidir. Pencereden gelen ışığın ekrana vurmaması istenir. Televizyonun civarına ekranı görmeyi kısıtlayacak eşyaları koymamaya çalışırsınız.

Veya evde fazla televizyon seyretmiyorsunuzdur. Onun yerine koltukta oturup veya kanepede uzanıp sohbet etmeyi seviyorsunuzdur. Bu takdirde salonun en değerli kısmını koltuk takımına ayırırsınız. Koltuk takımı daha merkezi yerde durur.

Veya kalabalık bir ailesinizdir ve en sevdiğiniz aktivite aile olarak yemekte bir araya gelmektir. Bu takdirde yemek masasına daha avantajlı bir konumu layık görürsünüz.

Eğer 28 metrekare büyüklükte bir salonunuz var ise her eşya grubuna aynı derecede önem atfedemezsiniz. Mutlaka biri öne çıkar, diğerlerinden fedakarlık yaparsınız.

Aşağıdaki resimde, şömine odak noktasıdır. Aile fertlerinin şömine etrafına toplanıp sohbet etmesi hedeflenmiştir.

28 m2 salon

Dekorasyon tarzı

Şimdilerde evler bir dekorasyon tarzı benimsenerek dekore edilmektedir. Geleneksel bir tarz seçebilirsiniz veya modern bir tarz seçebilirsiniz. Seçenekler bu ikisi ile tarz ile sınırlı değildir.

Yeni evli iseniz romantik bir tarz benimseyebilirsiniz. Eve iş getiriyorsanız ona göre seçimler yaparsınız.

Dekorasyon tarzları oldukça fazladır. Country, bohem, rüstik, İskandinav gibi bir çok tarz vardır ve salonu dekore etmeye başlamadan önce tarzınıza karar vermelisiniz.

Aşağıdaki örnekte sanatsal bir dekorasyon tarzı uygulanmıştır.

28 m2 salon

Renk seçimi

Zevkler ve renkler tartışılmaz derler. Eğer salonunuzda birbirine uymayan renkler varsa veya mobilyaların renkleri birbirini boğuyorsa komşularınız sizi bu kaidenin dışında tutacaklardır.

Oturma odasında hangi renkler kullanılmalı, duvar rengi ve mobilya uyumu, masa sandalye renk uyumu, perde koltuk renk uyumu gibi konularıyla ilgili makalelerimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Ev dekorasyonunda renk uyumu nasıl yaratılır, bunu öğrendikten sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz.

Aşağıdaki resimde duvar boyası, mobilyalar ve halının renk uyumuna dikkat ediniz.

28 m2 salon

Salonda yemek odası takımı olacak mı ?

Salonda yemek odası takımının olup olmaması en baştan karar verilmelidir. (Bkz. Salonda yemek masası olmalı mı?)

Aksi takdirde salona yemek masası sığmıyor diye şikayet edersiniz ve yemek masası kestirme seçeneklerini araştırmaya başlarsınız.

28 m2 salon

Makalenin başında değinildiği üzere 28 metrekare salon döşerken en fazla zorlanacağınız kısımlardan biri yemek masasının yerine karar vermektir. (Bkz. Yemek masasının yerine nasıl karar vermeliyiz?)

Eğer mutfağınız geniş ise ve genellikle mutfakta yemek yiyorsanız salonda ayrıca bir yemek masasına ihtiyaç duymayabilirsiniz. Fakat bu Türk hanımlarının pek fazla tercih edeceği bir şey değildir.

Bu yüzden 28 metrekarelik salonlarda genellikle yemek masası vardır ve onun yerini belirlemek ustalık ister.

Oturma grubu tercihi

Oturma grubu tercihini yukarıdaki hususlar netleştikten sonra yapabilirsiniz. Oturma grubu seçeneklerini değerlendirirken salonu kaç kişi kullanıyorsunuz, yatılı misafir gelir mi, rahatlık mı yoksa tarz mı önemli gibi sorulara cevap vermelisiniz.

Koltuklarınız üzerinde en fazla vakit geçireceğiniz eşyalarınız olacaktır. Dayanıklılık ve maliyet gibi hususlar elbette önemlidir ancak kullanışlılık daha önemlidir. Bu nedenle oturma grubunu satın almadan önce üzerinde oturun, uzanın ve test edin.

28 m2 salon

 • Oturma grubunu daha çok uzanmak için mi kullanacaksınız, yoksa oturarak mı ?
 • Çay içerken kolçağa çay koyma adetiniz var mı ?
 • Kolçağı yastık gibi mi kullanırsınız ?
 • Koltuğun bacakları halıda iz yapar mı ?
 • Koltuğun kumaşı leke tutar mı?
 • Ne tür bir malzemeden olmalı veya olmamalı ?

Gibi soruların cevabını veriyor olmalısınız.

 

Işık ve aydınlatma seçenekleri ne şekilde değerlendirilmeli ?

Salonu dekore ederken kaç cepheden ışık aldığı ve pencere büyüklükleri de dikkate alınmalıdır. Öncelikle gün ışığından maksimum derece faydalanmak hedeflenmektedir. Bu nedenle mobilyaların pencereleri kapatmayacak şekilde yerleştirilmeleri önemlidir.

Bkz. (Salon aydınlatması nasıl olmalı ?)

Günümüzde aydınlatma seçenekleri oldukça fazladır. Avize, aplik, abajur veya spot lamba tercihleri iyi belirlenmelidir.

28 m2 salon

Bkz. (Avize aşağı mı bakmalı yukarı mı)

Kitaplık, vitrin, dolap, konsol tercihleri

Yemek masası bulunmayan 28 metrekarelik bir salonda kitaplık için rahatlıkla yer bulabilirsiniz. Ayrıca günlük hayatta size lazım olan bazı araç gereçleri koymak için de bir dolap düşünebilirsiniz. (Bkz. Salonda kitaplık nerede olmalı ?)

Yerinde ve fonksiyonunda tereddüt yaşanan eşyalardan biri de konsol mobilyadır. (Bkz. Konsol mobilya ne işe yarar ?)

28 m2 salon

Ayrıca bir çok kişi Konsol mu tv ünitesi mi satın alacağı konusunda tereddüt etmektedir.  Yemek masası ve konsol takım olarak satıldığından salonda yemek masası olacaksa ona uyumlu şekilde konsolun da konumlandırılması gerekmektedir. Bu takdirde 28 metrekarelik salonlarda tv ünitesi ve dolap gibi mobilyalara uygun bir yer bulmak zorlaşmaktadır.

Televizyon tercihi

Televizyonsuz ev neredeyse yok gibidir. Fakat televizyona verilen önem farklı olabilir. 28 metrekarelik bir salonda eğer büyük ebatlarda bir televizyon kullanılacaksa ve gösterişli bir TV ünitesi tercih edilecekse yemek masasının konumunu belirlemek zorlaşmaktadır.

Bkz. (Salonda televizyon nereye konmalı?)

Bkz. (Pencere önüne televizyon konur mu ?)

Öte yandan bazı evlerde salondan ziyade oturma odası daha fazla kullanılmaktadır. Bu nedenle Salonda televizyon olmalı mı şeklinde tereddütler oluşmaktadır.

28 m2 salon

Salonda televizyon olduğu takdirde duvar dekorasyonunda buna göre ayarlamak gerekmektedir.

Bkz. (Tv nin üstüne saat asılır mı ?)

Bkz. (Petek üstüne televizyon asılır mı?)

Kişisel tercihler

Ve son olarak sıra kişisel tercihlerinize geliyor. 28 metrekarelik bir salonu dekore ederken belki de en başta aklınızdan salonu sevdiğiniz aksesuarlarla donatmak geçiyordu. Bunu yapmak gayet kolaydır.

Bazen duvardaki bir tablo, bazen de yere serilen bir post salonun havasını tamamen değiştirebilir.

28 m2 salon

Bazıları sanatsal çalışmalardan hoşlanır. Duvarlar ve mobilyalarınız arasına serpiştirebileceğiniz aksesuarlarla bu durum öne çıkarılabilir.

Bazısı salonda akvaryum tercih eder, çoğu kişi de salonda en az bir bitkinin olmasını tercih eder.

Bkz. (Salon aksesuar fikirleri )