Kapat

Lateks taban nedir ?

Anasayfa
Dekorasyon Lateks taban nedir ?
lateks taban halı

Halı tabanları farklı amaçlar için farklı malzemelerden üretilebilmekte olup lateks taban da bu malzeme çeşitlerinden birisidir.

Halı seçiminde kaydırmazlık, kolay temizlenebilirlik ve uygun fiyat gibi kriterleriniz var ise lateks tabanlı halılar sizin için uygun olabilir. Lateks tabanlı halıların iki alternatifi jel tabanlı halılar ve PVC taban halılardır.

Lateks taban halıların bu ikisinden farkı, diğerleri tamamen sentetik ve kimyasal içerikli iken lateks tabanlı halı kauçuk özünün işlenmesi ile edilmesidir.

Lateks taban ne demek ?

Halıda ilk dikkat ettiğimiz kısım genellikle üst kısımdır. Fakat halı tabanı halı ipliklerinden oluşan kısmın bir arada kalması ve alt taraftan yıpranmaması için sağlam bir tabana ihtiyacı vardır.

Eğer halının altı da üstü gibi iplik dokuması olsaydı, hem çabuk eskirdi, hem etrafa çok daha fazla lif parçası yayardı hem de gereğinden hafif olduğu için fazlaca kayardı.

Lateks kauçuk özünden elde edilen ve halıyı zeminden gelen aşınma etkisine karşı koruyan, aynı zamanda halı dokumasını bir arada tutan bir malzemedir. Lateks taban, halı ipliklerini iyi bağlar ve halının kenarlarından yırtılma, püskül vermesine oldukça iyi direnç gösterir.

Lateks malzemesinin ağırlığı sayesinde halı zeminde daha stabil kalır ve daha az kayar.

Lateks, kauçuk özütüne fabrikada bazı kimyasallar eklenmesiyle elde edilen bir malzemedir. Suya direnci oldukça yüksektir. Ama zaman geçip yıprandıkça bu özelliği azalabilir, nem almaya başlayabilir.

Lateks taban esneklik açısından da idealdir. Halının kırılma, burkulma durumlarında iz kalmasını engeller.

Lateks tabanlı halının kaydırmazlık özelliğini artırmak için dot taban sistemi de kullanılmaktadır.

Lateks dot taban halı ne demek ?

Lateks taban halılar kısmen kaydırmama özelliğine sahip olsalar da kaymazlık özelliklerini artırmak için dot taban sistemi kullanılır. Dot taban demek halı tabanında sürtünmeyi artırmak için nokta desenlerin bulunmazıdır. Ayrıca bkz. Dot tabanlı halı ne demek ?

Lateks taban halı kullanışlı mı ?

Lateks tabanlı halılar normal halılardan daha ince olmakta ve bu da temizliğini kolaylaştırmaktadır. Kaymaması da diğer bir özelliğidir.

Nem ve sudan etkilenmemesi ve uzun ömürlü oluşu nedeniyle lateks taban halılar oldukça kullanışlıdır. Islak zeminlerde ve mutfakta iyi bir seçimdirler.

Ancak lateks tabanların bazı eksi özellikleri de vardır. Örneğin çok ucuz bir malzeme değildir, piyasada daha ucuz malzemelerden aynı işlevi gören halılar vardır.

İlgili yazı:Jel tabanlı halı ne demek ?

Lateks taban halı dezavantajları

Lateks tabanlı halı zamanla koku yapabilmektedir.

Lateks halılar ince üretildikleri için bazen eleştirilmektedir.

Lateks bazı kişilerde alerjik etkileri olan bir malzemedir. Bazıları da lateks kokusundan hoşlanmaz.

Lateks halılar kaliteliyse dökülme yapmaz, ancak piyasada düşük kaliteli olanları da satılmakta ve onlar dökülme yapmaktadır.

Bunlar da lateks tabam halıların eksi özellikleridir.