Kapat

Polipropilen halı ne demek ?

Anasayfa
Dekorasyon Polipropilen halı ne demek ?
Polipropilen halı ne demek

Halı seçiminde dikkat edilecek önemli hususlardan birisi hangi malzemeden yapıldığı olup bu husus marka seçiminden bile daha fazla önem arz etmektedir.

Polipropilen (olefin olarak da bilinir) sentetik bir malzeme olup kolay temizlenebilir olması uygun fiyatlı olması ve en az doğal malzemeler kadar yumuşak olması nedeniyle halı yapımında tercih edilmektedir.

Son yıllarda kullanımı giderek artan polipropilen halıların özellikleri, artı ve eksileri, polipropilen halıların hangi kullanımlar için uygun olduğu hakkında bilgi almak için makaleyi okumaya devam ediniz.

Polipropilen halı ne demek ?

İlk olarak 1951 yılında Phillips şirketinin petrol bilimcileri Paul Hogan ve Robe tarafından icat edilen polipropilen maddesi  daha sonra İtalyan ve Alman bilim adamları Natta ve Rehn tarafından geliştirildi. Ticari üretim, İtalyan kimyager Profesör Giulio Natta’nın onu ilk polimerize etmesinden üç yıl sonra başlamıştır.

1957’de polipropilenin popülaritesi dünyaya yayıldı ve sadece halı değil, ambalaj malzemesinden otomotiv sektörü parçalarına kadar yaygın bir alanda polipropilen kullanılmaya başladı.

Polipropilen doğal olmayan sentetik bir malzemedir fakat yumuşaklığından dokununca hissettirdiği duyguya kadar sanki doğal bir malzeme gibidir. Bkz. Polipropilen halı naylon mu ?

Polipropilen halının artı özellikleri şunlardır:

Kimyasal direnci iyidir: Polipropilen maddesinin kimyasal maddelere karşı direnci yüksektir, bu yüzden asit veya baz içerikli temizlik ürünleri Polipropilen halıyı yıpratmaksızın temizleyebilirler.

Yani polipropilen halı temizlemesi, leke çıkarması kolay bir halıdır. Ayrıca görece olarak bir çok halı türüne göre leke tutmama açısından avantajlıdır.

Polipropilen halının rengi imalat açısında eklenmekte olup kullandıkça renginde solma meydana gelmemekte, rengini değişmeden oldukça uzun süre muhafaza etmektedir.

Orta derece elastikiyeti ve tokluğu vardır: Polipropilen  , belirli bir sapma aralığında (tüm malzemeler gibi) elastikiyetle hareket eder, ancak aynı zamanda deformasyon sürecinin başlarında plastik deformasyona uğrar, bu nedenle genellikle “sert” bir malzeme olarak kabul edilir. Tokluk, bir malzemenin kırılmadan (plastik olarak değil, elastik olarak) şekil değiştirme yeteneği olarak tanımlanan bir mühendislik terimidir.

Polipropilen halının belli bir dereceye kadar elastik olması kullanım kolaylığı sağlar. Polipropilen halı katlanma, bükülme sonrasında eski şeklini kolayca alır. Ancak uzun süreli olarak katlandığında yeniden eski halini alması zor, bazen de imkansız olmaktadır.

Statik elektrik yapmaması: Polipropilen halının statik elektrik yapmaması küçük de olsa bir kullanım konforudur.

Uygun fiyatlı olması: Günümüzde aynı işlevi daha ucuza mal etmek öncelikli hale gelmiştir.

Polipropilen halı doğal ve bir çok sentetik halı türüne göre fiyat olarak uygundur.

Dezavantajları

Isıya karşı hassas olması: Polipropilen halı ısıya karşı hassas olup sürtünme ısısı da buna dahildir.

Bu nedenle Polipropilen halının yoğun kullanılan ve mobilyalı alanlarda kullanılması sıkıntılıdır.

Yaya trafiği Polipropilen halıda zamanla kararma meydana getirmekte ve bu kararma geçmemektedir. Ayrıca mobilyanın baskısı ve halı üzerinde sürüklenmesi de zamanla iz yapmaktadır.

İlgili yazı: Polipropilen halı sağlıklı mı ?

Polipropilen halı hangi kullanımlar için uygundur ?

Polipropilen halıyı öne çıkaran hususlar leke tutmaması ve fiyatının uygun olmasıdır. Bununla birlikte mobilyalı ve yaya trafiğinin çok olduğu yerlerde fazla kullanışlı değildir.

Eğer evde küçük çocuklarınız var ise ve birinci önceliğiniz halının leke tutmaması ise bazı alanlarda Polipropilen halı tercih edebilirsiniz. Bkz. Leke tutmayan halı tavsiye

Çocuk odası, koridor, mutfak ve banyo için Polipropilen halı tercih edebilirsiniz.

Polipropilen halı görünüm itibariyle bambu, polyester ve akrilik gibi halılara göre mat ve gösterişsiz olduğu için salon ve oturma odaları için fazla tercih edilmemektedir.

Ancak “fiyat” kriteri günümüz koşullarında çok önemli olduğundan polipropilen halı evin her bölgesi için de tercih edilebilmektedir.

İlgili yazı: Mutfak ve koridor halıları aynı mı olmalı ?