Kapat

Nubuk kumaş ne ile silinir ?

Anasayfa
Dekorasyon Nubuk kumaş ne ile silinir ?
nubuk leke

Nubuk kumaşın temizliği özen ve teknik bilgi istemektedir. Eğer ağartıcı özelliği olan bir temizlik ürününü kullanmaya kalkarsanız veya nubuk kumaşı sert bir bezle ovalamaya kalkarsanız kumaşı mahvedebilirsiniz.

Nubuk kumaş ne ile silinir ?

Temizlik ürünü olarak, koltuk temizleme şampuanı, beyaz sirke veya sabun tozunu suda eriterek kullanabilirsiniz. Çamaşır suyu veya leke çıkarıcı bir deterjan kullanmamanız gerekmektedir.

Piyasada evlerimizdeki nubuk koltuk takımlarını temizlemek için özel olarak üretilmiş koltuk şampuan seçenekleri fazla değildir. Bu nedenle ya koltuğu aldığınız mağazadan nubuk koltuk temizleme şampuanı satın alacaksınız (aldığınız mağazada satılıyorsa) veya nubuk oto koltukları için üretilen temizlik ürünlerini kullanacaksınız.

Koltuk temizleme şampuanı kullanmayacaksanız diğer alternatifleriniz beyaz sirke ve sıvı el yıkama sabunudur. Sıvı sabunların içeriklerine de pek güvenilemeyeceği için sabun tozunu suda eritmek daha iyi olacaktır.

Sirke leke çıkarma ve mikrop öldürme özelliği olan doğal bir maddedir. Nubuk kumaştan leke kolay çıkar, bu nedenle sirke ile dahi temizleyebilirsiniz. Ancak leke bırakmaması için sirke renginin şeffaf olması gerekmektedir.

Kumaşı ne ile sileceğiz ?

Nubuk kumaşı yumuşak mikrofiber bez ile silebilirsiniz veya nubuk kumaş temizleme fırçası ile fırçalayabilirsiniz. Bunların haricindeki şeyler nubuk kumaşın özelliğini kaybetmesine yol açabilmektedir.

Bunlara alternatif olarak diş fırçası kullanabilirsiniz. Diş fırçasından daha sert bir fırça veya sert bir bez dahi nubuk kumaşa zarar verecektir.

Nubuk kumaşın temizliği nasıl yapılmalıdır ?

Nubuk kumaşın temizliğini dört kısma ayırabiliriz:

  • Tozlarından arındırma
  • Temizleme
  • Kurutma
  • Havalandırma

Tozlarından arındırma

Nubuk kumaşlar uzun süre temizlenmezse üzerinde toz birikir. Temizlik yapılmadan önce bu tozun alınması gerekir. Bunun için elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz.

Temizleme

Mikrofiberden yapılma yumuşak beze nubuk koltuk temizleme şampuanından veya sıvı sabun/sirke dökün ve dairesel hareketlerle hafifçe ovalayın.

Eğer fırça kullanacaksanız nubuk koltuk temizleme şampuanından azar azar koltuğa dökün, (sprey  olanları da bulunmaktadır) dairesel hareketlerle veya çapraz desenlerle fırçalayın.

Kurutma

Nubuk kumaşlar uzun süre ıslak kalmamalıdır. Temizlik yapıldıktan sonra koltuk yumuşak bir bezle kurulanır.

Havalandırma

Nubuk kumaş temizliği yapıldıktan sonra neminin kuruması ve temizlik ürünün kalıntılarının buharlaşması için havalandırılmalıdır.

Nubuk kumaştan yağ lekesi nasıl çıkar ?

Nubuk kumaştaki yağ lekesini çıkarmak sıradan lekeleri çıkarmaktan daha zordur. Bunun için bir gece önceden yağ lekesi üzerine talk pudrası veya mısır nişastası döküp gece boyunca talk pudrasının kumaştaki yağı emmesini beklemeniz gerekmektedir.

Ertesi gün yağ lekesini çıkarmanız daha kolay olacaktır.