Kapat

Salonda kitaplık nerede olmalı ?

Anasayfa
Dekorasyon Salonda kitaplık nerede olmalı ?
Salonda kitaplık nerede olmalı

Salon dekorasyonunda koltuk ve televizyon gibi parçalar yer seçiminde önceliğe sahiptir. Peki salonda kitaplık nerede olmalı ?

Salonda kitaplık için yer seçimi yaparken aşağıda size sunacağımız seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Salonda kitaplık nerede olmalı ?

Kitaplık için yer seçimine geçmeden önce 3 temel soruya cevap vermemiz gerekiyor.

Kitaplığınızın şekli ve ebatları nasıl ?

Tabandan tavana uzanan bir kitaplığınız mı var yoksa daha az yer kaplayan bir kitaplığınız mı var ?

Eğer kitaplığınız tabandan tavana uzanıyorsa salondaki diğer eşyaları orantılı bir şekilde salona dağıtmak gerekir. Eğer kitaplığınız daha az yer kaplayan dikey bir kitaplık ise yer seçimi yapmak daha kolaydır. Onu yanında bir lamba olan bir masa ile dengeleyebilirsiniz veya uzun kanepenin yanına koyabilirsiniz.

Salonda kitaplık nerede olmalı

Salondaki kitaplığın dikkat çekici görünmesini istiyorsanız kontrast yaratmak zorundasınız. Bunu da kitaplığın yanına konan uzun bir salon bitkisi veya lamba ile sağlayabilirsiniz.

Kitaplığı ne sıklıkla kullanıyorsunuz ve ona ne tür eşyalar koyacaksınız ?

Kitaplığa bazıları ancak senede bir sayfalarını karıştırdığı kalın kitaplardan koyar, bazıları ise kitapların yanına araba anahtarı, günlük hayatta sık kullandığı ıvır zıvırları koymak için çanak gibi şeyler koyar.

Kitaplığı ne derece sık kullanıyorsanız o denli gözünüze yakın bir yere koymalısınız. Mesela bazıları televizyonun olduğu duvara kitaplık koyar.

Eğer kitaplıktaki eşyaları fazla kullanmıyorsanız görünürlüğü daha az olan bir yere yerleştirebilirsiniz.

Salon ebatları ne kadar ?

Salonunuzun ebatları yeterince geniş ise kitaplığı yerleştirmeniz için epey seçeneğiniz olacaktır. Ancak salonda zaten yeterince mobilya var ise kitaplık koymak için fazla bir seçenek kalmamaktadır.

  • Eğer salonunuz fazla geniş değilse kitaplığı yerleştirirken aşağıdaki iki kritere dikkat etmelisiniz:
  • Kitaplık salona giriş çıkışı daraltmamalı-Yani kapının hemen karşısında olmamalı.

Kitaplığın önünde yeterince boşluk olmalı-Yani kitaplığı kullanabilmeniz için önünde yer bırakmalısınız, kanepenin, yemek masasının arkasına koymamalısınız.

Salondaki kitaplık için öneriler

Kitaplığınız eğer duvardan duvara değilse çeşitli kombinasyonları deneyebilirsiniz. Neticede onu çimentoyla sabitlemiyorsunuz. Aşağıdaki fikirleri değerlendirebilirsiniz.

Kanepenin arkasına

Yukarıda kitaplığın kanepenin arkasına konmaması gerektiğinden bahsetmiştim. Ama bu kitaplığın önünde yeterli yer bırakabilmek içindi. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi kitaplığı iki kanepenin arasında kalacak boşluğa denk getirecek şekilde yerleştirebilirsiniz.

Salonda kitaplık nerede olmalı

 

Bu şekildeki bir yerleşim size yer tasarrufu sağlayacaktır. Bu şekilde bir yerleşimin diğer bir faydası da poponuzu kanepeden kaldırmadan kitap alabilecek olmanızdır.

Duvara raf monte ederek kitaplık oluşturabilirsiniz

Salonda yer darlığı çekiyorsanız kitaplık satın almak yerine duvara raf monte etmek suretiyle küçük bir kitaplık oluşturabilirsiniz.

Salonda kitaplık nerede olmalı

Böylece hem duvarınızı dekore etmiş olursunuz hem de salonunuzda ekstra yer açmış olursunuz.

Televizyon kenarlarına

Eşyaları salona yerleştirdikten sonra kitaplık için uygun bir yer kalmadıysa televizyon etrafına sırf dekor olsun diye TV ünitesi koymak yerine kitaplık koyabilirsiniz.

Salonda kitaplık nerede olmalı

Kitaplığa TV ünitesine koyduğunuz ve günlük hayatta sıkça kullandığınız ufak tefek eşyalarınızı koyabilirsiniz.

Şöminenin etrafına

Evinizde şömineniz var ise bunu odak noktası haline getirmek isteyebilirsiniz. Odak noktası uygulamasının bir ayağı aydınlatma ise diğer ayağı da odak noktasını öne çıkaracak işlevsel eşyalardır.

Salonda kitaplık nerede olmalı

Örneğin şöminenin her iki yanına kitaplık koyarak odak noktası uygulamasını tamamlayabilirsiniz. Şöminenin kenarında koltukta otururken hemen yakınınızdaki kitaplıktan bir kitap alıp okuyabilirsiniz.