Kapat

Koltuk kumaş çeşitleri ve özellikleri

Anasayfa
Dekorasyon Koltuk kumaş çeşitleri ve özellikleri
Flok süet koltuk kumaşı

Mobilya markalarının size sunduğu seçeneklerin dışına çıkmak istiyorsanız ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize uygun mobilyaları size özel tasarımlarla yaptırabilir, bu mobilyalarda seçtiğiniz döşemelik kumaşları kullanabilirsiniz.

Ya da kumaşı eskiyen ancak atmak istemediğiniz oturma gruplarının sadece kumaşlarını değiştirerek onlara yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Koltuk kumaş çeşitleri ve özellikleri

Eğer evdeki koltuk ve kanepelerinizin kumaşlarını yenileri ile değiştirmek istiyorsanız aşağıdaki kumaş çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Keten koltuk kumaşı

Keten koltuk kumaşı

Esnekliği düşük ve dayanıklılığı yüksek olmaları nedeniyle keten kumaşlar koltuk döşemesinde en fazla tercih edilen kumaş türüdür. Toz çekmemesi ve güneş ışınlarına karşı epey dayanıklı olmaları da diğer avantajlarıdır.

Keten kumaşın diğer bir artısı da pamuk kumaştan birkaç kat dayanıklı olmasıdır. Ayrıca pamuk kumaşa göre daha parlaktır. Keten kumaşlar kendini hemen bırakmazlar.

Modern koltuklarda sentetik keten kullanımı yaygındır.

Kadife koltuk kumaşı

Kadife koltuk kumaşı

Oturma grupları için tercih edilen diğer bir kumaş türü de kadifedir. Kadife kumaş belirli bir uzunlukta bırakılan liflerin kumaşa tüylü bir görünüm vermesi ile elde edilen bir kumaştır. Yumuşaktır ve hacimlidir. Kadife kumaşın diğer bir özelliği zemin kumaş üzerine çözgü ilmeli olmasıdır.

Şönil koltuk kumaşı

Şönil koltuk kumaşı

Şönil iplikten yapılan ve uzun süreli kullanıma uygun kumaşlardır. Temizliği kolaydır. Şönil kumaşın dokuması sıktır. Pamuklu ve polyester olarak üretilmektedir.

Şönil kumaşın özelliği kadifemsi ve tüylü bir yüzeyi olması ve hav efekti sayesinde tok bir görünümü olmasıdır.

Tay tüyü koltuk kumaşı

Tay tüyü koltuk kumaşı

Kadife kumaşa benzer yumuşak bir kumaştır. Tüylerin yönlerinden dolayı kendinden desenli algısı yaratmaktadır.

Oldukça doğal görünümlü olması ve konfor yaratması nedeniyle pahalı markaların tercih ettiği bir kumaş türüdür.

Modern koltuklarda tay tüyü kumaş kullanımı artmaktadır.

Deri koltuk kumaşı

Deri koltuk kumaşı

Hayvanlardan elde edilen derinin tabaklanması ve işlenmesi ile elde edilir. Mobilya sektörünün haricinde araba koltukları için de tercih edilir.

Deri kumaşların en çok yakıştığı koltuk takımı chester koltuk takımlarıdır. Deri kumaşlar da uzun süre dayanıklıdır ve deri koltuklar bulunduğu ortama seçkin bir hava katarlar.

Şimdilerde rüstik ev dekorasyonu tercih edenlerin gözde seçimleridir.

Nubuk koltuk kumaşı

Nubuk koltuk kumaşı

Nubuk kumaş derinin işlenmesi ile elde edilmektedir. Deri kumaşın üzeri zımparalanır, alt yüzeyi ise polardır. Eskitme bir görüntüsü vardır ancak dokusu kadifemsidir.

Modern koltuklarda nubuk kumaşlar da tercih edilebilmektedir.

Suni deri koltuk kumaşı

Suni deri koltuk kumaşı

Yapay deridir. Yani normal deri ile bir alakası olmayıp sıvı PVC’den elde edilir. En büyük avantajı kir tutmaması ve kolay temizlenmesidir. Koltuk ve minder döşemelerinde sıkça karşılaştığımız bir kumaş türüdür.

Flok süet koltuk kumaşı

Flok süet koltuk kumaşı

Flok süet kumaş türü yaygın olarak kullanılan bir kumaş değildir. Tay tüyü kumaş kullanılan bir mobilyada zenginlik ve desen katmak için kullanılmaktadır. Özel tüketim kumaşı olduğu söylenebilir.

Gabardin koltuk kumaşı

Gabardin koltuk kumaşı

İnce kamgarn ipliklerden dokunan ve diagonal olarak verev şekilde dokunan bir kumaştır. Genellikle spor giyim ve ev tekstilinde kullanılır ancak koltuk döşemesinde de kullanılabilmektedir.

Moher saldalye kumaşı

Moher saldalye kumaşı

Keçi yününden yapılmıştır ve oldukça değerli bir kumaş türüdür. Yapısı ince ve parlaktır. Sandalye döşemelerinde kullanılmaktadır.

Akrilik koltuk kumaşı

Akrilik koltuk kumaşı

Su itici özelliği olan ve güneş ışınlarına dayanıklı bir kumaş türüdür. Genellikle dış mekan mobilyalarının döşemesinde kullanılmaktadır.

Alkantara koltuk kumaşı

Alkantara koltuk kumaşı

Oran olarak %40 poliüretan ve %60 polyester iplikten yapılan, yumuşak ve sağlam bir kumaş türüdür. Silinerek temizlenebilmesi ve kuru temizlemeye uygun olması önemli bir avantajıdır.

Koltuk döşemelerinin yanında perde ve otomobil döşemelerinde de kullanılmaktadır.