Kapat

Skechers ortopedik mi ?

Anasayfa
Alışveriş Skechers ortopedik mi ?

Skechers ortopedik mi sorusuna cevap vermeden önce ortopedik ayakkabı nedir, ortopedik ayakkabıdan beklentilerimiz ne olmalı, kimlerin ortopedik ayakkabılara ihtiyacı var sorularını cevaplamak istiyorum.

Günümüzde gün içinde ayakkabı ile geçirilen süre eski zamanlara göre artmıştır. Mesai sürelerin yıllara göre artış göstermesi ve eve ayakkabı ile girilmesi gibi nedenlerle ortopedik ayakkabı seçiminin önemi artmıştır.

Bu nedenle ortopedik ayakkabı sektörü zaman içinde hızlı bir gelişim göstermiştir. Ortopedik ayakkabı sektörünü iki kısma ayırmak mümkündür.

 • Birincisi ayak kusuru nedeniyle hazır üretim ayakkabı giyemeyenler için özel üretim ortopedik ayakkabı üreten firmalar. Bu firmalar kişinin ayağın ölçüsünü alıp ayaktaki kusura göre kişiye özel ayakkabı üretmektedirler. Gerçek ortopedik ayakkabıları bu firmalar üretmektedir.
 • İkincisi de ayağında önemli bir kusur olmamakla birlikte ayağının rahat etmesi, uzun süre ayakta kalınca yormaması, bazı ayak anomalileri nedeniyle sıkma, ayakkabının çabuk deforme olması, vurma, ayağın uzun süreli yürüyüşten sonra su toplaması gibi şikayetleri en aza indirmek isteyen müşterilerin tercih ettiği, rahat ve ayağın sağlıklı olarak yere basmasını sağlayan ayakkabıları üreten firmalar.Bu firmaların ürettiği ayakkabılar da ortopedik ayakkabı olarak anılmaktadır. Özel üretim ortopedik ayakkabılar kadar olmasalar da ayak sağlığı açısından klasik ayakkabılara göre daha faydalı ayakkabılardır.

Ortopedik ayakkabı nedir ?

Kemiğinden kasına, biçiminden yere basma noktalarındaki kuvvet dengesine kadar her ayak özeldir. Hatta kriminal olaylarda bazen ayakkabının yumuşak zeminde bıraktığı iz incelenerek faile ulaşılmaktadır. Yani parmak izi gibi ayakların yere bastığında her noktaya uygulanan kuvvetler de kişiye özeldir.

Bu nedenle en ideal ayakkabı kişiye özel üretilmiş ortopedik ayakkabıdır. Ancak ayak sağlığı açısından herkesin ayakkabısını özel olarak ürettirmesine gerek yoktur. Çünkü ayaklarda önemli bir ortopedik sorun yok ise ayaklarımı bir çok ayakkabı modelini tolere edebilmektedir.

Günümüzde ayakkabılar ile yaşadığımız sorun moda baskısı ile ayakkabıların ortopedik modellerden uzaklaşarak ayaklarımıza zarar verecek şekilde tasarlanmasıdır.

Örneğin dar burunlu ayakkabılar, kaçınılmaz olarak parmakları sıkıştırır ve ayak başparmağının kökündeki eklemde oluşan kemikli bir çıkıntı olan bunyonu belirgin hale getirir. Ayrıca parmakların şeklini bozar.

Topuklu ayakkabılar ise ayağın ideal basma noktalarına binen yük miktarını bozar. Ökçe kemiğine binen yükü parmaklara verdiği için ağrılara ve omurgada şekil bozukluğuna yol açar.

Dar tasarlanmış veya ayak bileğini yeterince desteklemeyen ayakkabılar ise ayak burkulması veya sıkma-vurma gibi sorunlara yol açar.

Ortopedik ayakkabı, tasarımsal olarak modaya fazla uygun olmamakla birlikte ayak sağlığına öncelik verilerek üretilmiş bir ayakkabıdır.

Ortopedik, yunanca orto (doğru) ve pedik (ayak) kelimelerinin birleşimiyle türetilmiş bir kelimedir. Ortopedik ayakkabının özellikleri şunlardır:

Kemer desteği: Ortopedik ayakkabıların kemer desteği iyi olmalıdır. Kemer desteğinin temel amacı ayak fonksiyonlarını etkileyen ve ayak, topuk ağrılarının ana nedeni olan aşırı pronasyonu ortadan kaldırmaktır. Ayakkabının kemer desteği kötü ise kemer alnı basıncın ayak altına dağıtılmasına yardımcı olmaz.

Ortez tabanlık: Ortopedik ayakkabıları normal ayakkabılardan ayıran en önemli parça tabanlıktır. Tabanlık basma kusurunu en aza indirecek şekilde olmalıdır. Özel üretim ortopedik ayakkabılarda ortez tabanlık bulunur. Ortez tabanlık vücut ağırlığının önemli bir bölümünü kemere aktararak topuk üzerindeki basıncı azaltır.

Genişlik: Ortopedik ayakkabılar ayağa hassas bir şekilde uyum sağlaması için orta, geniş ve ekstra geniş formlarda üretilir. Ortopedik ayakkabı ürettiğini iddia eden bir firmanın müşterilerine bu olanağı sunması gerekir.

Genel olarak ortopedik ayakkabılar normal ayakkabılara göre ayak rahat edecek şekilde biraz daha geniş üretilmektedir.

Ekstra derinlik: Ortopedik ayakkabılar normal ayakkabılara göre biraz daha derin üretilir. Çünkü kalın tabanlık ve ortezlerin sığması için yere ihtiyaç vardır. Giyildiği zaman ayaktaki basınç noktalarını ortadan kaldıran bir rahatlık sunar.

Önü geniştir: Ortopedik ayakkabıların parmakların olduğu yere isabet eden kısmı parmakların rahat hareket etmesi için geniş tasarlanmıştır.

Tavanı esnektir: Ortopedik ayakkabıların üst kısımları esnek malzemeden üretilir. Bu bunyolar ve parmaklar üzerindeki baskıyı azaltmaya yarar.

Tabanı iyi desteklenmiştir: Ortopedik ayakkabıyı bükmeye kalktığında ortasından değil burnundan bükebilirsiniz. Tabanı iyi desteklenmiştir . Bir elinizle topuğun, diğer elinizle topuğundan tutup çamaşır sıkar gibi bükmeye çalıştığınızda ayakkabının orta kısmında bir dönme olmamalıdır.

Topuk kısmı iyi desteklenmiştir: Orotpedik ayakkabılar topuklu değildir ama topuk kısmı iyi desteklenmiştir. Topuk kısmını iki parmağınızla sıktırdığında ezilmemesi gerekir.

Özetle, bize ortopedik ayakkabı olan bir üründe yukarıdaki özelliklerin olup olmadığına dikkat etmeliyiz.

Kimlerin ortopedik ayakkabılara ihtiyacı var ?

 • Ayakları kolay şişen, ayaklarında ödem olan kişiler
 • Topuk ağrısı çekenler
 • Düz tabanlar
 • Bunyonları çıkık olanlar
 • Çekiç parmak sorunu olanlar
 • Topuk mahmuzu, topuk dikeni gibi sorunları olanlar
 • Şeker hastalığına bağlı ayak ağrısı çekenler
 • Artrit sorunu olanlar
 • Ayaklarından ameliyat olanlar
 • Ayaklarında sinir sıkışması tarzı sorunları olanlar

çekiç parmek

Skechers ortopedik mi ?

Skechers ayakkabılar gayet rahat ayakkabılardır. Ayağınızla alakalı yukarıda sayılan sorunlardan biri yok ise hiç sorun yaşamadan giyebilirsiniz. Klasik spor ayakkabılara nazaran da rahat ve hafif ayakkabılardır.

Ancak Skechers ortopedik mi derseniz, firmanın böyle bir iddiası olmadığını ve rahatlıkla ortopedik olmanın aynı şeyler olmadığını ifade etmek isterim.

Örneğin yatak üretim teknolojisinin henüz fazla gelişmediği dönemlerde insanlar sünger veya pamuk dolgulu yataklarda yatarlardı ve bunlar yumuşacıktı. Ancak omurga sağlığı açısından yumuşacık değil, omurgayı uygun şekilde yaylarla destekleyen daha sert yatakların daha uygun olduğu bilimsel gerçektir.

Bu nedenle her rahat ayakkabı ortopedik değildir. Doktorunuz size ayağınızdaki bir sorun nedeniyle ortopedik ayakkabı giymenizi tavsiye ettiyse seçeneğiniz Skechers olmamalıdır.

Fakat Skechers ortopedik mi şeklinde sormaktaki amacınız ayakkabının rahat olmasıysa, kesinlikle rahattır, alırsanız bu konuda pişman olmazsınız.

Skechers’ta kullanılan memory foam (akıllı köpük) ayağınızla uyumlu olacağından size rahat bir giyim imkanı sunacaktır. Esasen ortopedik ayakkabılarda bulunması gereken bir çok özellik Skechers ayakkabılarda bulunur. Fakat teknik olarak ve tıbbi açıdan Skechers ortopedik ayakkabı kategorisinde değildir.

 

İLGİLİ YAZILARIM:

Skechers ayakkabı orjinal nasıl anlaşılır ?

Skechers Turkey güvenilir mi ?

Skechers ayakkabı nasıl temizlenir ?

Skechers ayakkabı genişler mi ?

Skechers ayakkabı kalıpları dar mı ?

Skechers ortopedik mi ?