Kapat

Skechers ayakkabı genişler mi ?

Anasayfa
Alışveriş Skechers ayakkabı genişler mi ?
skechers ayakkabı

Ayakkabı seçimi yaparken iki numara arasında kaldıysak ayakkabının ileride genişleme veya küçülme potansiyelini de hesap ederiz. Peki Skechers ayakkabı genişler mi ?

Skechers ayakkabıları ülkemizde ortalamanın üzerinde fiyatlarla satılmaktadır. Bunun karşılığı olarak da kullanıcısına rahat bir giyim konforu yaşatmaktadır. Ancak yanlışlıkla ayağınıza dar veya geniş gelen bir numarayı satın aldığınızda bu konforu bulamayacaksınız.

Ayakkabılarda kullanılan malzemelere göre bazı ayakkabıların bir miktar genişleme potansiyeli bulunmaktadır. Bazılarında ise su, nem ve güneş gibi koşullara bağlı olarak veya makinede yıkma neticesinde küçülme meydana gelebilmektedir.

Özellikle Crocs terlikleri gibi özel malzemeden imal edilmiş ürünlerde küçülme sorunu kullanıcıların canını sıkabilmektedir.

Skechers ayakkabılarda memory foam denilen hafıza köpüğü teknolojisi kullanılmaktadır.

Memory foam ultra konforlu yatak yapımından havacılık sektörüne kadar birçok alanda kullanılan bir malzeme olup daralma veya genişleme yapmaması en önemli özelliklerindendir. Ancak her şeyin olduğu gibi memory foamın da bir ömrü vardır ve kullanım ömrü dolunca özelliğini kaybetmeye başlamaktadır.

Dolayısıyla Skechers ayakkabılarda kullanılan memory foam malzemesi esnek olsa da ayakkabının zamanla genişlemesine neden olmaz.

Ancak Skechers ayakkabılar sadece memory foamdan ibaret değildir ve ayakkabıda deriden sentetiğe kadar bir çok malzeme kullanılmıştır. Bu nedenle ayakkabıda kullanılan malzemeye göre kullanım şartlarına bağlı olarak bir miktar genişleme yapması ihtimal dahilindedir.

Skechers ayakkabı genişler mi ?

Skechers ayakkabı genişler mi sorusunu iki yönüyle ele almak gerekir.

Birincisi; Ayağıma dar gelen bir ayakkabıyı almış bulunmaktayım, zamanla açılır mı ?

Bu soruya kısmen “Evet” diyorum. Eğer Skechers ayakkabıyı ayağa kalın çorap giyip kullanırsanız yaklaşık bir hafta sonra yarım numara genişletebilirsiniz. Ayakkabıda kullanılan malzeme esnekliğe izin verdiğinden ayağınıza göre az da olsa genişletmek mümkündür.

Skechers ayakkabı kalıpları dar mı başlıklı makalemde Skechers kalıpları ve ayakkabı seçimi konusunda önemli bilgiler vermiştim. Skechers ayakkabı satın almadan önce bu makalemi okursanız faydalı olacaktır.

İkincisi; Aldığım ayakkabı tam ayağıma göre ama zamanla bollaşır mı ?

Bir ayakkabıyı daraltmak genişletmekten zordur. Çünkü deformasyon sonucunda genişleyen malzemenin eski haline gelmesi genellikle zor veya imkansızdır.

Skechers ayakkabılarda kullanılan memory foam kolay deforme olan bir malzeme değildir. Ancak ayakkabının diğer koruyucu ve destekleyici kısımları genişlemeye açıktır.

Sabahları ayaklarımız boyut olarak en küçük halindedirler. Yolculukta veya uzun yürüyüşler esnasında şişerler ve ayakkabıya baskı yaparlar.

Kısa süreli ayak şişmesi Skechers ayakkabılar için sorun değildir. Ertesi gün ayakkabıyı sorunsuz bir şekilde giyebilirsiniz. Ancak düzenli olarak uzun süreli yürüyüşler yapıyorsanız ayakkabının zamanla bollaşması imkan dahilindedir.

Skechers ayakkabılar zamanla genişlese de bu fazla bir genişleme değildir ve bağcıklar sayesinde bu sorun telafi edilebilmektedir.

Basit ayakkabı genişletme yöntemleri

Aldığınız Skechers ayakkabı ayağınızı biraz sıkıyorsa ve deforme etmeden genişletmeden genişletmek istiyorsanız size tavsiye edeceğim iki yöntemden birini uygulayabilirsiniz.

Kalın çorap yöntemi

Kışlık kalın çorapları giyip ardından Skechers ayakkabıları giydikten sonra bir miktar yürüyüş yapınız. Ayakkabının genişlemesi işinde acele etmemeniz gerekir. Fazla kalın çorap giyerseniz veya kalın çorapla uzun süre giyerseniz ayakkabı deforme olabilir veya dikişleri patlayabilir. Ya da içerden yırtılabilir.

Bu nedenle ayakkabı genişletme işini birkaç güne yaymalısınız.

Kağıt doldurma yöntemi

Kullanmadığınız zamanlarda ayakkabının içini doldurabildiğiniz kadar kağıtla doldurun. Sıkıştırılmış kağıdın baskısı zamanla ayakkabıyı açılmaya zorlayacaktır.

Ayakkabı genişletme ile alakalı başka yöntemler de bulunmakla birlikte ayakkabıya zarar verme riskleri vardır. Örneğin ayakkabının içine su torbası koyup buzdolabına koymak (Su buza dönüşünce hacmi artmakta ve ayakkabıyı genişletmek) veya ayakkabıyı kalın çorapla giyip genişleme işlemini hızlandırmak için saç kurutma makinesi ile ısıtmak gibi yöntemler bulunmakla birlikte aşırı sıcak ve soğuk Skechers ayakkabılara zarar vereceğinden ben bu yöntemleri tavsiye etmiyorum.

Tavsiyeler

Skechers ayakkabıların istemsiz olarak daralması veya genişlemesi sorununa hatalı temizlik işlemleri de yol açmaktadır.

Örneğin deri içerikli ayakkabıları çamaşır makinesine atmak, sentetik içerikli ayakkabıları uzun süreli programda çamaşır veya bulaşık makinesinde yıkamak , ayakkabıyı kurutma makinesinde kurutmak , ıslak şekilde giymek, ayakkabının ömrünü kısalttığı gibi boyut değiştirme sorunlarına da yol açmaktadır.

Bu nedenle Skechers ayakkabı nasıl temizlenir konulu makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

İLGİLİ YAZILARIM:

Skechers ayakkabı orjinal nasıl anlaşılır ?

Skechers Turkey güvenilir mi ?

Skechers ayakkabı nasıl temizlenir ?

Skechers ayakkabı genişler mi ?

Skechers ayakkabı kalıpları dar mı ?

Skechers ortopedik mi ?