Kapat

2 yaş eğitici oyuncaklar nelerdir

Anasayfa
Alışveriş 2 yaş eğitici oyuncaklar nelerdir
2 yaş oyuncakları

Çocukların sosyal, zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişimlerinde oyun çok önemlidir . Oyuncaklar oyun aracı olmaktan çok daha fazlasıdır. 2 yaş oyuncakları  çocuğun yaşına uygun, becerilerini geliştirici ve güvenli olmalıdır.

2 yaş eğitici oyuncaklar nelerdir ?

2 yaşındaki çocuklar için oyuncak seçerken şu kriterlere dikkat ediniz:

Oyuncak kuşaklar arası oyunu beslemeli

Yetişkinler ve çocukların birlikte oynayabileceği oyuncakları seçin. Çünkü 2 yaş çocukları oyuncaklarla ailesi ve etrafıyla birlikte oynamayı sever.

Ebeveyn ister ki çocuğun öne oyuncakları serelim, saatlerce kendi başına oynasın. Fakat 2 yaşındaki çocuklar genellikle yanında bir veya birkaç oyun arkadaşı ister.Bu arkadaş abisi/ablası olabilir, annesi/babası olabilir veya dedesi/ninesi olabilir.

Bu nedenle 2 yaş çocuğu için oyuncak satın alırken büyüklerin de oyuna katılım gösterebileceği oyuncaklar tercih edilmelidir.

Mesela lego setleri, trenler, arabalar, çeşitli kıyafet seçenekleri olan bebekler, kova ve doldurma aksesuarları gibi oyuncaklar tercih edilebilir.

Monopoly tarzı masa oyunları için 2-3 yaş erkendir. Fakat ilerleyen yıllarda basit masa oyunları oynanabilir.

Basit oyuncaklar daha faydalıdır

Çocuğun düşünsel ve fiziksel gelişimi gelişimi açısından basit oyuncaklar, müzikli, görüntülü ve fonksiyonlarını kendi yerine getiren oyuncaklardan daha faydalıdır.

TV’lerde reklamlarla tanıtılan düğmeye basınca hareket eden, müzik ve ışık çıkaran pahalı oyuncaklar 2 yaş çocuğun gelişimine fazla bir katkı sunmaz. Oyuncağın kendiliğinden değil çocuğun hareket ettirmesi, oyuncak ile alakalı kafasında hayaller kurması gerekir.

Ayrıca bu tür pahalı oyuncaklardan 2 yaş çocuğu çok kısa bir sürede sıkılır ve yine plastik hayvan figürleri, yemek tabakları ve doldurulmuş ayı, köpek, fok gibi hayvan figürleri ile oynamaya devam eder.

Bilimsel araştırmalar düğmeye basınca müzik çıkaran veya bazı hareketleri kendiliğinden yapan oyuncakların çocukların sebep-sonuç ilişkisini kuramamasına yol açtığını göstermektedir. Çünkü çocuğunuz hangi eylemlerinin müzik (efekt) ürettiğini öğrenememektedir.

Elektronik oyuncaklardan uzak durun

2 yaş çocuğunun eline oynaması için tablet, telefon gibi elektronik cihazların verilmesi uygun değildir. Buna mecbur kalınırsa en azından sınır koyulmalıdır.

Araştırmalar müzikli elektronik oyuncakların çocuklarda işitme kaybına yol açtığını, telefon oyunlarının bağımsız düşünmeyi öğrenmeyi engelleyebilecek pasif bir öğrenme stilini teşvik ettiğini göstermiştir.

Yanıp sönen ışıkları, sürekli değişimleri ve hareketleri olan oyuncaklar, bir çocuğun çok uzun süre tek bir şeye dikkat etmesini gerektirmediği için bu tür oyuncaklarla oynayan çocuklar kitap veya hareketsiz oyuncak gibi bir şeye odaklanmakta zorlanmaktadırlar.

Özetlemek gerekirse 2 yaş oyuncakları;

  • Lego tarzı parçalanıp birleştirilen oyuncaklar,
  • Doldurulmuş hayvan figürleri,
  • Plastik hayvan figürleri,
  • Evde ve çevremizde kullanmaya alıştığımız aletlerin benzerleri,
  • Araba, kamyon, tren, helikopter gibi ulaşım araçlarının oyuncak versiyonları,
  • Evcilik oyunları için tabak, tencere, kaşık gibi mutfak aletleri,
  • Giydirme oyunları için bebek ve kıyafetler,
  • Doldurma, boşaltma gereçleri,

Olabilir.