Kapat

Kolayca WordPress Kurulumu Resimli ve Güncel Anlatım

Anasayfa
Wordpress Kolayca WordPress Kurulumu Resimli ve Güncel Anlatım
wordpress-kurulumu

Kolayca wordpress kurulumu yapabilmeniz için neleri bilmeniz ve ne yapmanız gerektiği hakkında bilgilere yer veriliyor. Kolayca wordpress kurulumu rehberinde kullanılacak olan temel ayarlar terimleriyle birlikte açıklanarak en basite indirgenmiş olacaktır.

Kolayca WordPress Kurulumu Aşamalarına Geçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

kolayca wordpress kurulumu

WordPress dünyada en çok kullanılan açık kaynak kodlu blog sistemlerinden biridir. ‘’Blog sistemlerinden biridir’’ ibaresi sizleri yanıltmasın çünkü wordpress tabanlı bir web sitesinin blog veya farklı bir içerikte olması tamamen size kalmış bir durumdur. Güvenli, kullanışlı Türkçe ara yüzü ve kaynaklarıyla oldukça basit bir sistemdir.

Sitenizi oluşturabilmeniz için içerik yönetim sistemine ihtiyacınız vardır. Güvenilirliği ve basit ara yüze sahip olması nedeniyle wordpress içerik yönetim sistemini kullanmanız gereklidir.

WordPress dosyalarına https://tr.wordpress.org/ adresine giriş yaparak ulaşabilirsiniz.

wordpress-dosyalari

WordPress Kurulumu Yaparken Hangi Terimleri Bilmem Gerekir ?

WordPress tabanlı bir siteniz olması için bilmeniz gereken bazı gerekli terimler vardır. Gözünüz korkmasın oldukça basit şeylerdir. Sitenizi oluşturmak için öncelikle domain ve host’a ihtiyacınız vardır.

Peki domain, host, ftp ve mysql nedir ? 

Domain: web sitenizin adını .com, .net, .org vb. şekilde oluşturan etkendir. Kullanımı ücretlidir. Yıllık ortalama fiyatı 15-25 TL arasında değişmektedir.

Örneğin: volbiex.com

 domain-nedir

Host: web sitenizin dosyalarının barındırıldığı yerdir. Kullanımı ücretlidir. Ücretsiz host sağlayıcıları vardır fakat uzun vadeli ve güvenilir açısından garanti vermemektedir. Ücretli minimum alana sahip hostun yıllık ortalama fiyatı 40-55 TL arasında değişmektedir.

Örneğin: wordpress dosyalarını aktaracağımız alana host denilmektedir.

Not: WordPress için Linux hosting kullanmanız gerekmektedir.

Ftp: Dosya aktarım protokolünün kısaltılmış halidir. Yani ftp programı sayesinde sitenizin dosyalarını hostunuza aktarabileceksiniz. Web site dosyalarınızı en çok kullanılan ftp programı olan FileZilla ile aktarabilirsiniz.

WordPress AMP Eklentisi Kurulumu ve Ayarları Güncel Anlatım

MySQL: MySQL, tuttuğu tablolarla çok kullanıcılı sistemlerde söz konusu olan erişim hakları sorununu başarılı bir şekilde çözmektedir. MySQL’in 4.0 sürümü ile birlikte “transaction” desteği, 4.1 sürümüyle birlikte de alt sorgu desteği eklenmiştir. MySQL veritabanı site kurarken gereklidir. Host sağlayıcınız tarafından verilen panelden mysql oluşturabilirsiniz.

 FTP Programı Nasıl Kullanılır ?

https://filezilla-project.org/ adresine giriş yapın. Ardından ”Download FileZilla Client” butonuna tıklayarak programı bilgisayarınıza indirin ve kurun.

filezilla-indirme

FileZilla ftp programını kurduktan sonra hostunuza bağlanabilmek için host bilgilerinizi programa girmelisiniz. Host sağlayıcınız tarafından size verilen bilgileri resimdeki yerlere eksiksiz bir şekilde yazdıktan sonra ‘’Hızlı Bağlan’’ butonuna tıkladığınızda hostunuzla iletişim kurabilir ve dosya aktarımı yapabilirsiniz.

filezilla-ftp-programi

Hostunuzun ftp bilgilerini host aldığınız firmadan isteyebilirsiniz. Genelde mail olarak size iletmektedirler. Hostunuza bağlandığınızda karşınıza çeşitli klasörler çıkacaktır.

Burada kullanacağınız klasörün adı ‘’public_html’’ veya ‘’httpdocs’’ olacaktır. Bu klasör adları host firmanıza göre değişmektedir. İndirmiş olduğunuz wordpress dosyalarını bu klasörlerin içine sürükleyerek yükleyebilirsiniz.

filezilla-ftp-programi-site-dosya-yeri

Dosyalarınızı yükledikten sonra wordpress kurulumuna geçebilirsiniz. Dosyalarınız aşağıdaki şekilde gözükecektir.

filezilla-ftp-programi-wordpress-dosyalari

Doyalarınızı aktardınız hostunuzun panelinden veritabını oluşturdunuz ve bilgilerini kaydettiniz. Şimdi www.siteadresiniz.com şeklinde sitenize giriş yapın ve ardından ”Başlayalım” butonuna tıklayın.

wordpress-kurulumu-1

Burada MySQL yani veritabanı bilgilerinizi isteyecektir. Gerekli alanları resimdeki gibi doldurup ”Gönder” butonuna basın.

wordpress-kurulumu-veritabani

WordPress kurulumunda veritabanı alanını geçtikten sonra sitenizin bilgilerini girmeniz istenecektir. Burada sitenizin başlığını admin paneline giriş yapabilmek için gerekli olan kullanıcı adını ve parolanızı belirlemeniz istenecektir. İlgili alanları doldurarak ”Wordpress’i Kur” butonuna tıklayın.

wordpress-kullanici-bilgileri

Başarılı bir yükleme gerçekleştirdiniz. ”Giriş” butonuna tıklayın.

wordpress-kurulumu-kullanici-bilgileri

Karşınıza aşağıdaki gibi bir alan gelecektir. Oluşturduğunuz ”Kullanıcı Adı” ve ”Parola” bilgilerini girerek ”Giriş” butonuna tıklayınız.

wordpress-kurulumu-kullanici-girisi

Tebrikler sitenizin admin panelinde dolaşıyorsunuz. Gayet iyi bir iş çıkardınız.

wordpress-kurulumu-admin-paneli

Kolayca wordpress kurulumu için gerekli terimleri açıkladık. Tekrar yapmamız gereken işlemleri maddeler halinde sıralayalım.

  • Domain alın.
  • Host alın.
  • MySQL yani veritabanı oluşturun ve bilgileri kaydedin.
  • FileZilla veya farklı bir FTP programı indirin.
  • WordPress dosyalarını indirin
  • Hostunuza FTP programı ile bağlanıp wordpress dosyalarını yükleyin.
  • siteadresiniz.com sitenize giriş yapın ve kurulum başlatın.

WordPress Eklentileri : İşinize Yarayacak En Gözde Eklentiler

Kolayca wordpress kurulumu içeriğinde kafanıza takılan, aşamadığınız bir durum olduğunda yorum bölümünden iletişime geçebilirsiniz.