Kapat

WordPress Eklentileri : İşinize Yarayacak En Gözde Eklentiler

Anasayfa
Wordpress Eklentileri WordPress Eklentileri : İşinize Yarayacak En Gözde Eklentiler
wordpress-eklentileri

WordPress eklentileri sitenizde çeşitli modifikasyonlar üretmenize olanak sağlar. WordPress sisteminize yüklediğiniz eklentiler kullanıcılarla etkileşimi arttırmaya, sitenizi hızlandırmaya, güvenliğinizi arttırmaya ve daha birçok işinize yaramaktadır. WordPress günümüzde en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir. İçerik yönetim sisteminin ingilizce kısaltılmışı [mavi]”cms”[/mavi] olarak geçmektedir.

Kod bilgisi olmayan birçok insan artık rahatlıkla web site kurabilir hale geldi. İçerik yönetim sistemi olarak wordpress’in en çok tercih edilir olmasının başlıca sebebide wordpress eklentilerinin kullanıcı odaklı olmasıdır. Öyleki artık kullanıcılar kod yazmadan efektli galeri, açılır-kapanır menü, slider vb. modifikasyonları wordpress eklentileri sayesinde kolaylıkla oluşturabiliyor. Hal böyle olunca wordpress eklentileride oldukça rağbet görüyor.

wordpress-kurulumu

Eklenti yüklemek ve eklenti sayesinde çeşitli modifikasyonları gerçekleştirmek bazen kötü sonuçlar doğurabiliyor. Doğru kullanım sağlandığı sürece herhangi bir sıkıntı yaşanmaz fakat çok fazla wordpress eklentisinin olması sitenizin hızını aşırı derecede etkiler. WordPress kullanıcılarının çoğu hazır temalar satın alarak veya ücretsiz temalar kullanarak sitelerini dizayn ediyor. Fakat bu yinede eklenti kullanmalarına engel olamıyor. WordPress içerik yönetim sistemi için bolca eklenti bulunuyor. Güvenlik, hız, seo, modifikasyon vb. birçok kategoride wordpress eklentileri mevcut.

SEO-Nedir-SEO-Yapmak-Gerekli-midir

Kullanıcıların en çok tercih ettiği wordpress eklentileri hız, seo ve güvenlik odaklı eklentiler. Hazır olarak yükledikleri temalar sayesinde sitelerinin dizaynını oluşturan kullanıcılar seo, hız ve güvenlik için wordpress eklentilerini tercih ediyor. Bahsettiğimiz 3 madde siteler için oldukça önemlidir. Eğer bir projeye başkoymuş ve iyi yerlere gelmek istiyorsanız seo, hız ve güvenlik sizler için olmazsa olmaz ayarlamaların başında yer alıyor.
Konuyla ilgili tüm wordpress eklentilerine hep birlikte göz atalım.

WordPress Eklentileri

1- Akismet

Akismet eklentisi spam yorumları engelleyerek sitenizden uzak tutar. WordPress kurulumundan sonra standart olarak yüklü bir şekilde yer alır. Eklenti spam konusunda oldukça başarılı olup popüler eklentiler içerisinde yer almaktadır.

2- Contact Form 7

Contact Form 7 eklnetisi iletişim formu oluşturmanıza yarar. Oluşturduğunuz iletişim formları ile birlikte insanların sizlere ulaşabilmesini sağlayabilirsiniz. En çok kullanılan iletişim formu eklentilerinden olan Contact Form 7’yi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Contact-Form-7-Eklentisi-Kurulumu

3- Yoast SEO

Yoast SEO eklentisi arama motoru optimizasyonu yapmanıza olanak sağlar. Eklenti adındanda anlaşılacağı üzere seo eklentisidir. WordPress kullanıcıları için olmazsa olmaz eklentilerin belkide en başında gelmektedir. İçerdiği ayar betiği sayesinde google, bing, yandex gibi arama motorlarında sitenizin daha üst sıralarda yer almasını sağlamanız münkün olabiliyor.

4- WooCommerce

WooCommerce eklentisi e-ticaret eklentisidir. Özellikle günümüzde oldukça yaygınlaşan e-ticaret yani online ticaret sistemini artık wordpress sitelerinizde uygulamak münkün oluyor. WooCommerce eklentisi sayesinde wordpress sitenizi e-ticaret sitesine dönüştürebilirsiniz.

WooCommerce Eklentisi Özellikleri

WooCommerce eklentisi önde gelen güven şirketi http://sucuri.net/ tarafından denetlenmekte ve yüksek wordpress güvenlik standartlarına göre hazırlanmıştır.
Kapsamlı mağaza yönetimi
Stok takip sistemi
İndirimli fiyat gösterme
Gelişmiş vergi seçenekleri
Sabit, uluslar arası, ücretsiz, mağazadan teslimat, yerel teslimat kargo seçenekleri
Ürünlere özelikleri eklemek
Gelişmiş kategorilendirme
Kupon sistemi
Ürüne özel yorum sistemi
Misafir ve kayıtlı müşterilerin sipariş verme seçenekleri
İndirilebilir ürün seçeneği
Sanal ürün seçeneği (video,yazılım vs gibi ürünler)
Fiyata göre filtreleme
Oluşturduğunuz ürünlere göre filtreleme
Stokta olmayan ürünü sitede göstermeme
Ürün belirttiğiniz stok miktarının altına düştüğünde yine belirttiğiniz adrese bilgi maili gönderme.
Woocommerce eklentisi üzerinde gelen standart ödeme seçenekleri Banka Havalesi, Çekle Ödeme, Paypal, Teslimatta Ödeme, Mijireh kredi kartı. Ayrıca wpmod.com üzerinden altığınız hosting, ssl paketinde istediğiniz banka veya payu ödeme sistemini de yanında veriyoruz.
Google analitik, ShareThis, ShareYourCart entegrasyonları.
Gelişmiş raporlama
Gelişmiş WordPress Seo Özelliği
Tek sayfada ödeme Seçeneği
Ürün puanlama Sistemi
Müşteri hesap paneli
Kargo hesaplama

5- Limit Login Attempts

Limit Login Attempts wordpress güvenliğini arttırmayı sağlayan bir eklentidir. Yetkisi olmadığı halde yetkili girişi yapmak isteyen zararlı kullanıcıların girişlerini kısıtlamaya yarar. İphone ve android telefonlarda şifreyi hatalı girdiğinizde belirli bir süre giriş yapamıyorsunuz. Bu eklentide tam olarak bu işlevi görüyor. Burada ki fark ise bütün ayarların sizin elinizde olmasıdır.

Limit Login Attempst Eklentisi Özellikleri

Müsaade ettiğiniz kadar giriş denemesi yapma imkanı
Müsade edilen giriş denemesi dolunca kullanıcılar kaç dakika sonra tekrardan giriş yapabilirler onu ayarlama imkanı
Bu üstteki deneme sayısından sonra kaç defa yapılırsa, kaç dakika engelleneceği ayarlama bilgisi,
Sıfırlamaya kadar yapılacak en fazla kaç defa daha denenebileceği
Yetkisiz olarak kaç denemeden sonra giremeyen kullanıcıların iplerini e-posta ile alma imkanı

6- Wordfence Security

Bu eklentinin başlangıçta kurulması gerekmiyor. Çünkü başlangıçta sitenizin güvenliğe pek ihtiyacı olmayacaktır. Wordfence Security wordpress güvenlik eklentisidir. İçerisinde birçok özellik barındırmaktadır. Sitenizi ve hatta db’nizi tarayıp zararlı yazılımlar hakkında sizlere uyarı verir. Güvenlikle ilgili problem yaşayanların mutlaka kullanması gereken eklentilerden bir tanesidir.

7- NextGEN Gallery – WordPress Gallery Plugin

NextGEN Gallery eklentisi ile resim galerileri, slayt gösterileri, albümler oluşturabilirsiniz. Resimlerinize etiket, şeffaf damga (fligran) ya da yazı ekleyebilir, resim ve önizlemelerini sınırsız denebilecek şekilde kişiselleştirebilirsiniz. Resim tıklaması sonucu resimlerin Highslide, Lightbox, Tickbox ve Shutter efekti ile açılmasını sağlayabilirsiniz. Yeni sürümlerle birlikte eklentiye dahil olan cooliris galeri görünümü ile de resimlerinizi gösterebilirsiniz.

8- WP-PageNavi

WP-PageNavi eklentisi sayfalama yapmanıza olanak sağlar. Listelenen konularınızın aşağı doğru uzamasına engel olur. Konuların aşağı doğru uzamasına engel olan bu eklenti onları sayfalara böler. Kodlarla uğraşmak istemeyenler için oldukça pratik bir eklentidir.

9- Ninja Forms – The Easy and Powerful Forms Builder

Ninja Forms eklentisi çeşitli formlar oluşturmanıza olanak tanır. İletişim formu, sipariş formu vb. formları bu eklenti sayesinde rahatlıkla ve modern bir şekilde oluşturabilirsiniz.

10- Smush Image Compression and Optimization

WP-Smush eklentisi resim sıkıştırma ve optimizasyon yapmayak için en iyi eklentilerdendir. Eklenti yüksek boyutlara sahip olan görsellerinizi küçülterek sayfalarınızın daha hızlı açılmasına olanak sağlar. Sitenizin hızı arama motorları tarafından oldukça önemlidir.

11- Redirection

Redirection eklentisi url yönlendirmeye yarar. 301 yönlendirmelerini bu eklenti sayesinde rahatlıkla yapabilirsiniz. Oldukça fazla kişi tarafından kullanılan eklenti seo açısından da önemli bir konuma sahiptir.

12- WP Mail SMTP by WPForms

WP SMTP Mail eklentisi iletişim formları oluşturduğunuzda mail gönder sorununu ortadan kaldırmak için kullanılır. WordPress’in kullandığı mevcut mail gönderim ayarlarını host sunucunuz güvenlik nedeniyle kullanmaz. Bu sebeple eklenti smtp ayarlarını yaparak mail gönderme işlemini gerçekleştirmenize olanak sağlar.

wordpress-smtp-mail-ayarlari

13- WP-Optimize

Wp-Optimize eklentisi wordpress db optimizasyonunu sağlayarak temizlik yapar. Yazı oluştururken kayıt edilen geçici sürümleri vb. gereksiz db’nizi yoran tüm işlemleri temizleyerek optimizasyon yapar. Böylelikle siteniz rahat bir işleyiş sağlayarak yavaşlama sorunu yaşamaz.

14- Broken Link Checker

Özellikle download sitelerinde oldukça işe yaracak olan Broken Link Cecker yani wordpress kirik lınk bulucu eklenti adından da anlaşılacağı gibi kırık linkleri tespit etmeye yarıyor. Böylece önceden oluşturduğunuz konularda bulunan kırık linkleri güncelleyebilirsiniz.

15- WP Fastest Cache (Türkçe)

WP Fastest Cache eklentisi tamamen Türk yapımı olup cache için en iyi eklentilerdendir. Basit ve sade yapısı ile kolay kullanım sağlar. Sitenizin hızlı işlemesi açısından önemli ve kurulması gereken eklentilerdendir. Eklenti css, js ve html gibi dosyalarınızı küçültür, cacheleme sağlar ve gerekli hız optimizasyonlarını yapar.

16- WPtouch

WPtouch eklentisi sitenizi mobil uyumlu hale getirir. Eski bir tasarım kullanıyor ve bütçeniz sitenizi yenilemek için yeterli değilse WPtouch isteklerinizi kolaylıkla yerine getiriyor. Mobil kullanıcıların fazla olması nedeniyle sitenizin kesinlikle mobil uyumlu olması gerekir.

17- WP-PostViews

WP-PostViews eklentisi yazılarınızı kaç kişi ziyaret etmiş göstermeye yarar. Bu eklenti sayesinde hangi yazınıza en çok ziyaretçi gelmiş görebilir ve bu yazılarınızı çoktan aza doğru popüler yazılar şeklinde sıralayabilirsiniz.

WordPress-Postviews-Eklentisi-Kurulumu-ve-Ayarları

WordPress eklentileri içeriğimiz 17 madde ile son buluyor. WordPress bünyesinde tabiki 17 tane eklenti bulundurmuyor. Bu eklentiler kullanıcılar tarafından en çok kullanılan wordpress eklentileri kategorisinde yer alıyor. WordPress eklentileri birçok kullanıcının işlerini kolaylaştırmak için piyasaya sürülüyor. Yeni eklentiler keşfedildikçe konu güncellenmeye devam edecektir. Takipte kalın..