Kapat

WordPress Kurulumundan Sonra İlk Yapılması Gerekenler

Anasayfa
Wordpress WordPress Kurulumundan Sonra İlk Yapılması Gerekenler
WordPress-Kurulumundan-Sonra-İlk-Yapılması-Gerekenler

WordPress kurulumundan sonra yapmanız gereken, vazgeçilmez en gereken ayarları sıralayalım dedik. WordPress içerik sistemi oldukça güvenilir ve bir o kadarda kolaydır. Günümüzde kod bilgisine sahip olmasa bile birçok kişi kolayca site açabilecek konuma gelmiştir.

wordpress-kurulumu

WordPress kurulumundan sonra ilk yapılması gereken elzem ayarlar vardır. Bu ayarlar gerek seo, gerek hız, gerekse güvenlik açısından son derece önemlidir. İleriye dönük bir site düşünüyorsanız kesinlikle bu ayarlara her wordpress kurulumundan sonra ilk yapmanız gereken değişiklikler içerisinde yer vermelisiniz.

wordpress kurulumundan

WordPress kurulumundan sonra ilk Neler Yapmam Gerekir ?

1- Öncelikle ilk yapmanız gereken ‘’Merhaba Dünya’’ gibi sayfalar ve yazılar kısmında bulunan örnek yazıları kaldırın.

2- Sol menüden ‘’Ayarlar >> Genel’’ yolunu izleyin.

Burada karşınıza Genel Ayarlar kısmı gelecektir. Bu kısımda sitenizin başlığı, sloganı, adresi ve tarih vb. bilgiler bulunmaktadır.

Site Başlığı: Sitenizin adını girmenizi istenilen yerdir. Örneğin; Volbiex

Slogan: Sitenizin sloganı bulunuyorsa buraya yazabilirsiniz.

wordpress-smtp-mail-ayarlari

WordPress Adresi (URL): Burada dikkat edilmesi gereken nokta sitenizin hangi şekilde görüntülenmesini istiyorsanız o şekilde yazmalısınız. Ayarlarda https://volbiex.com/ olarak girilmiş olup başında ‘’www’’ kullanılmamıştır. Siz hangi şekilde kullanmak istiyorsanız o şekilde değişiklik yapabilirsiniz.

Site Adresi (URL): Site adresinizi yazın. Yukarıda bahsettiğim ‘’www’’ ayarını burada da göz önünde bulundurarak doldurun. Örneğin; https://volbiex.com/

E-posta Adresi: WordPress siteniz ile alakalı yazışmaların yapılacağı e-posta adresinizi girin.

Üyelik: Siteniz üyelik sistemini destekliyorsa ‘’İsteyen herkes kayıt olabilsin’’ ibaresini işaretleyiniz. Üyelik sistemi kullanmıyorsanız boş bırakabilirsiniz.

Zaman dilimi, saat ve diğer ayarları varsayılan olarak bırakabilirsiniz.

3- Sol menüden ‘’Ayarlar >> Yazma’’ yolunu izleyin.

Varsayılan Yazı Kategorisi: Herhangi bir düşünceniz yoksa ‘’Genel’’ olarak bırakınız.

Varsayılan Yazı Biçimi: Herhangi bir düşünceniz planınız yoksa ‘’Standart’’ olarak bırakınız.

E-posta ile Yazma: Burada e-posta ayarlarınız bulunmaktadır. WordPress e-posta ile yazma bölümü eğer iletişim formu vb. modifikasyonlar kullanıyorsanız. İletişim formundan gönderilen taleplerin bu ayar kısmında kullanmış olduğunuz e-posta adresine düşmesini sağlar.

Contact-Form-7-Eklentisi-Kurulumu

Servisleri Güncelle: Bu kısımda ping servisleri yer almaktadır. Yeni bir yazı yazdığınızda WordPress buraya girdiğiniz ping servislerini uyarır ve ben buradayım dercesine yeni yazınızın daha hızlı index almasına yardımcı olur. Güncel ping servislerini kullanmanızı tavsiye ediyorum. Burada bulunan ping servisleri sitenizin SEO çalışması için oldukça önemlidir.

SEO-Nedir-SEO-Yapmak-Gerekli-midir

4- Sol Menüden ‘’Ayarlar >> Kalıcı Bağlantılar’’ yolunu izleyin.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları: Aslında wordpress kurulumundan sonra ilk yapmanız gereken işlerden biride wordpress kalıcı bağlantı ayarlarını değiştirmektir. Kalıcı bağlantı ayarları sitenizin link düzeni ve seo için oldukça önemlidir.

WordPress kalıcı bağlantı ayarları kısmındaki diğer seçeneklerden hiç bahsetmeden direk olarak ne yapmanız gerekiyor onu söyleyelim.

kalici-baglanti-ayarlari

Özel yapı kısmında bulunan kutucuğa aşağıdaki kodu direkt olarak yapıştırın.

/%category%/%postname%.html

Bu ayarı uyguladım fakat ne işe yaradı ?

Resimde gördüğünüz şekilde kalıcı bağlantı ayarlarını yaptığımızda link düzenini sağlamış oldunuz. Bu düzeni oturtmak sitenizin seo açısından bir tık daha ileri gitmesini sağlamaktadır. Eğer google’da üst sıralara çıkmak, yerinizin olmasını istiyorsanız bu ayarı uygulamanız gerekmektedir.

kalici-baglanti-gorunumu

 

5- Sol Menüden ‘’Ayarlar >> Eklentiler >> Yüklü Eklentiler’’ yolunu izleyin.

WordPress kurulumu yaptığınızda hazır olarak 2 eklenti yüklü gelir. Bu eklentilerden bir tanesi ‘’Akismet’’ diğeri ise oldukça gereksiz olan ‘’Hello Dolly’’ eklentisidir. Gereksiz olan eklentiyi silin.

Akismet eklentisini kullanmanızı öneriyorum o yüzden bu eklentiyi aktifleştirin. Eklentiyi aktifleştirdikten sonra sizden API anahtarı isteyecektir. Akismet eklentisinin kurulumu ile ilgili anlatım yayınlandığında bu yazı güncellenecektir.

En İyi ve En Önemli WordPress Eklentileri

6- Sol Menüden ‘’Ayarlar >> Görünüm >> Temalar’’ yolunu izleyin.

WordPress sitenizi kurduğunuzda illaki kafanızda yer eden bir tema vardır. O temayı mutlaka yükleyeceksinizdir. WordPress ilk kurulumda birkaç tane tema standart olarak yüklü gelir. Eğer aklınızda kuracak olduğunuz bir tema varsa temanızı kurun wordpress kurulumuyla gelen temaları da silin. Bunu yapmak sitenizi hızlandıracaktır. Gereksiz şeyleri silin abi ne işi var.

7- SEO Eklentisi Yükleyin ve Site Haritası Oluşturun

WordPress kurulumundan sonra ilk yapılması gerekenler arasına eklememiz gereken bir etkendir. SEO Google ve diğer arama motorlarında gözükmemiz açısından oldukça önemlidir. WordPress için birçok SEO eklentisi bulunmaktadır. Bu hususta en iyi SEO eklentisi diye tabirde bulunmak yanlış olur. Çünkü eklentiler üstüne düşen vazifenin ilerisinde bir başarı getirmez. Asıl başarı sizlerin elindedir.

WordPress ‘’Yoast SEO’’ eklentisini yükleyin. Bu eklenti ile ilgili ayarların olduğu içerik yakında eklenip yazı güncellenecektir.

8- Sitenizi Google, Bing ve Yandex Gibi Arama Motorlarına Tanıtın

Web sitenizi Google, Bing ve Yandex gibi arama motorlarına kayıt edin ve oluşturduğunuz site haritalarını arama motorlarına gönderin. Böylelikle arama motorları tarafından siteniz hızlı indexlenip daha fazla gösterim sağlanabilir.

9- Sitenizin Sosyal Medya Hesaplarını Oluşturun

Web sitenizin sosyal medya hesapları olsun. Sitenizde yayınladığınız yeni yazılarınızı facebook, twitter ve instagram gibi sosyal medya hesaplarında paylaşın. Bu şekilde SEO için önemi bulunan sosyal imleme olayını yapmış olacaksınız. Bu yöntem sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek amacıyla etkileşim sağlayacaktır.

WordPress kurulumundan sonra ilk yapılması gerekenler konusunda içerikleri sıraladık. İlk başta bu ayarlar siteniz için yeterli olacaktır.