Kapat

Css ve Js Sıkıştırma ile Sitenizi Hızlandırın

Anasayfa
Web Tasarım Css ve Js Sıkıştırma ile Sitenizi Hızlandırın

Css ve js sıkıştırma ile sitenizin daha hızlı açılmasına yardımcı olabilirsiniz. Sıkıştırma işlemleri günümüz web sitelerinin daha hızlı erişilebilmesine olanak sağlar. Css ve js sıkıştırma işlemini winrar programıyla dosyaları sıkıştırma işlemine benzetebiliriz. Yüksek dosya boyutlarının sıkıştırılmasıyla daha hızlı veri aktarımı elde edilmesi amaçlanır. İşte bu mantıkla birlikte web sitelerine çok daha hızlı erişim sağlanabilmesi adına css ve js sıkıştırma işlemi gerçekleştirilir.

Css ve js Sıkıştırma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Css ve js dosyalarını sıkıştırmak çeşitli sıkıştırma siteleri ile çok daha basit hale geldi. Css dosyanızda bulunan tüm kodları kopyalayıp sıkıştırma sitesinde ilgili yere yapıştırarak sıkıştırma işlemini kolaylıkla halledebiliyorsunuz. Js dosyalarınızı sıkıştırmak içinde aynı yöntemi kullanacaksınız.

Css ve js Dosyaları Nasıl Sıkıştırılıyor ?

Css ve js dosyalarınızın sıkıştırma işlemi işe yaramayan kod betiklerinin ve boşlukların silinmesiyle gerçekleştiriliyor. Başarılı bir sıkıştırma işlemine uğramış css dosyasını ve sıkıştırılmadan önceki halini yan yana koyalım.

css-sıkıştırma

Gördüğünüz gibi resmin sol tarafında yer alan css dosyasında bulunan kodlar bitişik hale getirilip gereksiz boşluklar kaldırılarak sıkıştırılmış. Sıkıştırma işlemi bu şekilde yapılıyor.

Sıkıştırılmış ve Sıkıştırılmamış Dosya Arasında ki Boyut Farkı

Css ve js dosyalarını sıkıştırdıktan sonra örneğin 147 kb boyutunda sıkıştırılmamış bir css dosyası, sıkıştırıldıktan sonra 120 kb boyutuna kadar düşebiliyor. Yaklaşık olarak 40-50 kb’lık bir alan elde etmiş oluyorsunuz.

Sıkıştırma İşlemi Neden Bu Kadar Önemli ?

Google ve diğer arama motorları hıza oldukça önem veriyor. Sonuçta bir arama motoru ziyaretçilerine doğru ve düzgün bilgiyi en hızlı şekilde ulaştırmakla görevlidir. Hal böyle olunca sitenizin hızlı ve kaliteli olması Google gibi arama motorlarının gözünde yer edinmesi anlamına geliyor.

web-tasarimi-nedir

Tabi ki web sitenizin hızlanmasını sadece sıkıştırma işlemlerini yaparak sağlayamazsınız. Etkili bir hızlanma için tam anlamıyla bir optimizasyon gerektirir. Site hızlandırma ile ilgili detaylı bir makale yakın zamanda eklenecektir.

Css ve Js Dosyalarını Sıkıştırma İşlemine Başlayalım

Css Sıkıştırma

Öncelikle sıkıştırma yapacağınız css ve js dosyalarınızı hazırlayın. Sonra css sıkıştırma işlemini gerçekleştirebileceğiniz https://csscompressor.com/ adresine girin.

Burada ‘’CSS Source Code Input:’’ yazan yere css kodlarınızı yapıştırın ve ‘’Compress’’ butonuna basın.
Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi sıkıştırılmış css kodlarını size sunacaktır. Css dosyanızdaki tüm kodları silip, sıkıştırılmış kodları ekleyin.

Css ve Js Sıkıştırma

Js Sıkıştırma

Öncelikle sıkıştırma yapacağınız js kodlarını kopyalayın. Sonra js sıkıştırma işlemini gerçekleştirebileceğiniz https://javascript-compressor.com/ adresine girin.

Burada ‘’JavaScript Source Code Input:’’ yazan yere js kodlarınızı yapıştırın ve ‘’Compress’’ butonuna tıklayın.
Butona tıkladıktan sonra sıkıştırılmış js kodlarını size sunacaktır. Js dosyanızdaki tüm kodları silip, sıkıştırılmış kodları ekleyin.

Css ve js sıkıştırma işlemi bu kadar basit. Sitenizin hızlanmasını sağlayacak yeni anlatımlara Volbiex adresinde detaylı bir şekilde yer verilecektir. Takipte kalmanız dileğiyle…