Kapat

Adım Adım Ücretsiz Domain Alma Rehberi

Anasayfa
Web Tasarım Adım Adım Ücretsiz Domain Alma Rehberi

İnternet üzerinde var olmak için ilk yapılması gereken bir domain almaktır. Domain (alan adı) kısaca internette size ulaşılması için gerekli olan isimdir. Kayıt için normalde ücret ödemeniz gerekmektedir.

Ancak, artık SITE.AC (www.site.ac) sayesinde ücretsiz olarak domain kullanabileceksiniz. Ayrıca domain uzantıları sitenizin amacına göre şekillenmektedir.

Peki, ücretsiz domain nasıl alınır? Bunu aşağıdaki adımları izleyerek gerçekleştirmeniz mümkün.


Öncelikle yukarıda kırmızı kutu içerisinde YENİ HESAP bölümüne tıklayarak aşağıdaki ekranın açılmasını sağlıyoruz.

Karşınıza çıkan ekranda aşağıdaki numaralara karşılık gelen bilgileri girmeniz gereklidir.

 1. Domain kaydı yapmak istediğiniz mail adresinizi girin. Bu mail adresi hem giriş bilgileriniz için önemli hem de daha sonraki alacağınız bildirimler için gereklidir.
 2. Sisteme giriş için parolanızı girin.
 3. Parolanızı tekrar girin.
 4. Kuralları okudum onayladım butonunu aktif hale getirin.
 5. Hesap Oluştur bölümüne tıklayarak artık hesabınızı açabilirsiniz.

Bu işlemleri bitirdikten sonra mail adresinize SITE.AC tarafından aşağıdaki gibi doğrulama maili gönderilecektir. Burada kırmızı içerisinde olan doğrulama linkine tıklamanız gerekir. Aksi halde işlemlerinizi başlatamazsınız.


Yukarıdaki gibi doğrulama mesajı aldığınızda artık hesabınızı aktif olarak kullanabilirsiniz.


Ana sayfaya geldiğinizde aşağıdaki adımları izleyerek domain sorgulaması yapabilirsiniz.

 1. Domain adı yani web sitesi adınızı buraya girin.
 2. Bu alanda web sitenizin uzantısını seçmeniz gerekecektir. Burada sizlere 16 adet uzantı seçeneği sunulmaktadır. Anasayfada ‘Hangi Uzantıyı Seçmeliyim?’ bölümünü inceleyerek size en uygun uzantıyı seçmelisiniz.

İstediğiniz web sitesi adının yanında yukarıdaki gibi yeşil tik işareti yandığında alan adını kaydedilmeye müsait olduğu anlaşılmalıdır. Hemen Kaydet uyarısına tıklayarak işlemlere devam edebilirsiniz.


Bu kısımda yönlendirmeler ile ilgili tercihinizi belirtmeniz gerekmektedir. Daha sonra bu ayarlar üzerinde değişiklik yapabileceğiniz için Daha sonra seçmek istiyorum seçeneğini tercih edebilirsiniz.


Ve Tebrikler! Alan adınız artık kaydedildi. Web sitenizi aktif hale getirmek için önceden açtığınız bir sunucuya ihtiyacınız olacaktır. Daha sonra aşağıdaki adımları takip ederek domainin aktif olması için DNS ayarlarını girmeniz gerekir.

Buradaki adımları izleyerek gerekli DNS bilgilerini girip kayıt ettikten sonra artık domain sunucunuz ile uyumlu bir şekilde çalışmaya başlayacaktır.
Bütün bu adımları izledikten sonra artık web sitenizi istediğiniz gibi yönetmeye başlayabilirsiniz.


Unutmamanız gerekenler:

 • SITE.AC hizmetini kullanarak yararlandığınız alan adı ilk kayıt edildiğinde 1 aylık (30 gün) kayıt süresine sahip olacaktır. 1 ay sonra yenileme yapmanız gerekir.
 • Yenileme de ücretsizdir. Yenileme sonrasında 2 ay (60 gün) alan adı sizin adınıza kayıtlı duracaktır. Bu aşamadan sonra artık her 2 ayda bir yenileme yaparak sürekli ücretsiz kullanabiliyorsunuz.
 • DNS hizmeti yanında ücretsiz (gizli ve direkt) yönlendirme hizmeti de sunmaktadır.
 • DNS hizmetini kullanabilmeniz için telefon doğrulaması yapmanız gerekecektir. (Yönlendirme için gerekmiyor.)

Merak ettiğiniz herşeyi ‘kurallar’ ve ‘sık sorulan sorular’ sayfasından bulabilirsiniz.

Normal bir web sitesinden farklı olmayan bu alan adlarını sizler de ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.