Kapat

Web Tasarım Mesleği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anasayfa
Web Tasarım Web Tasarım Mesleği Hakkında Bilmeniz Gerekenler
web-tasarım-bölümü

Web tasarım mesleği hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu makale altında bulabileceksiniz. Web tasarım mesleğini ihya eden kişilere web tasarımcısı denir. Web tasarım mesleği grafik ve kodlama üzerine dayalıdır. Açık Öğretim Üniversitelerinde web tasarım bölümü bulunmaktadır. İnternet ve teknolojinin gelişmesiyle bu meslekte duyulmaya ve ilgi alanı olmaya başlamıştır. Çoğu web tasarımcısı serbest olarak çalışmayı tercih etmektedir. Her meslekte olduğu gibi web tasarım mesleğinde de en önemli etken işi iyi öğrenmektir. İşine hakim olan web tasarımcısı ciddi miktarda parlar kazanabilir. Bu işi yaparken gerçekten gönül verip sevmeniz gerekmelidir. İnsan sevmediği bir işte ömür geçirmek istemez. İnternetin yaygınlaşmasıyla bu meslekte çeşitli alanlarda para kazanmak kaçınılmazdır. Evde çalışarak bile para kazanılabilir.

Web Tasarım Mesleği Para Kazandırır mı?

Web tasarım mesleği para kazandırır. İşinin ehli web tasarımcıları ciddi miktarlarda paralar kazanabilir. İnternet dünyasında para kazanmak adına birçok alternatif yöntemler bulunur. Web tasarım bölümü okuyan bir birey para kazanmak adına gerekli olan tüm bilgilere sahip olacaktır. Artık her evde bilgisayar, tablet veya telefon bulunuyor. Yapılan tasarımlar tüm cihazlara uyumlu olduğu için oldukça yüksek kitlelere ulaşım sağlamak mümkündür. Hal böyle olunca bu işten para kazanmakta yeni fikirlere ve tecrübeye kalmıştır.

1-Kurumsal Firmalarla Çalışılabilir

İşinizi iyi yaparsanız kurumsal firmalarla anlaşarak ciddi miktarda paralar kazanabilirsiniz. Bir internet sitesi yaptığınızda bunun fiyatını siz belirlersiniz. 2.000 TL, 3.000 TL veya daha fazla fiyata çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Ayda 2-3 çalışma bile gerçekleştirseniz bir memurun aldığı maaşın kat kat fazlasını almış olursunuz. Tabi ki yapılan iş bir seferlik olacaktır lakin farklı düşüncelerle bunu zamana yayabilirsiniz.

2-Makale Yazarlığı veya Editörlük

Web tasarımcılığına ekstra olarak makale yazarlığı veya çeşitli sitelere editörlük yaparak para kazanabilirsiniz. Web tasarımcısı aldığı eğitim sayesinde internet ortamında istediği şekilde çalışabilir. Makale yazarlığı veya editörlük ekstra gelir kaynağı oluşturacaktır. Seo uyumlu makale ve editörlük hizmetleri günümüzde oldukça popüler bir hal aldı.

3-Blog Yazarak Para Kazanılabilir

Web tasarımcısı kendi web sitesini oluşturup bu şekilde de para kazanabilir. İşini gerçekten iyi yapan blog sahipleri reklamlar sayesinde ayda 2.000 veya 3.000 TL gibi paralar kazanabilir. Web tasarımcısı internet sitesi alanında uzman olacağı için bu tarz bir yolda izleyebilir.

4-Oluşturduğu Tasarım Abidelerini Satabilir

Web tasarım mesleğini ihya eden kişiler wordpress, mybb, vbulletin ve joomla gibi cms sistemleri için tema tasarlayıp satışa sunabilir. Oluşturduğu tema tasarımlarıyla güzel bir ek gelir elde edecektir. Bunun için kullanışlı ve göze güzel gelen çalışmalar yapılması gerekir. Kaliteli ürünler ortaya çıkarsa kazanım kaçınılmaz olacaktır.

5-SEO ve Çeşitli Alanlarda Ücretli Destek Sağlayabilir

SEO yani arama motoru optimizasyonu ve çeşitli dallarda ücretli destek sağlayabilir. Google gibi arama motorlarında siteleri üst sıralara çıkarmak adına kendini geliştiren web tasarımcısı bu alanda da para kazanabilir.
Web tasarımcılığı oldukça geniş ve kapsamlı bir meslektir. Oluşturduğumuz 5 para kazanma yolu haricinde birçok para kazanma yolu mevcuttur. Web tasarımcısı ister kendine ofis açabilir, isterse de evden bireysel olarak çalışmalarını yürütebilir. Bu meslekte önemli olan işini iyi yapmaktır. Eğer kaliteli bir hizmet verirseniz para kazanmanız için önünüzde hiçbir engel bulunmaz.

Web Tasarımcısı Hangi Dersleri Alır?

Örneğin Açık öğretimde Web Tasarımı ve Kodlama bölümü mevcuttur. Bu bölümde yer alan web tasarımcılığı için önemli birkaç derse bakalım.

web tasarım mesleği

+Web Grafik Tasarımı
+İnternet Tabanlı Programlama
+Web Tasarımı Satış ve Pazarlama
+Web’de Telif Hakları ve Etik
+Web Yayıncılığı Araçları
+Görsel Web Tasarımı
+Web Okuryazarlığı
+Web Yayıncılığı
+İçerik Yönetim Sistemleri
+Girişimcilik ve İş Kurma
+Ağ Yönetimi ve Bilgi Güvenliği
+Pazarlama İletişimi
+Marka ve Yönetimi
+Bilişim Hukuku
+Sosyal Ağ Analizi

web-tasarimi-nedir

Gibi dersler alan web tasarımcısının internet ortamına her yönden hazırlıklı bir şekilde adım atması sağlanıyor. Bilişim hukukundan sosyal ağlara kadar ders alarak web tasarımcısının gelişmesi sağlanıyor. Web tasarım bölümünde meslekle ilgili tüm ilgili derslere yer verilmiştir. Önemli olan verilen eğitimleri iyi bir şekilde süzgeçten geçirmektir. Unutmayın iyi bir kazancınız olmasını istiyorsanız kaliteden ödün vermeyip işinizi çok iyi yapmanız gerekmektedir.

Anadolu Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü İş Olanakları Açıklaması

Web Tasarımı ve Kodlama Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar bilişim sektöründe Web Tasarım Uzmanı, Web Tasarımcısı, Kodlama Uzmanı, Görsel Web Tasarımcısı, Arayüz Geliştiricisi olarak çalışabileceklerdir. Bunun yanında mezunlar kendi web tasarım şirketlerini de kurabilirler.