Kapat

Web Tasarım Nedir ? Ne işe yarar ? Tüm Ayrıntılarıyla

Anasayfa
Web Tasarım Web Tasarım Nedir ? Ne işe yarar ? Tüm Ayrıntılarıyla
web-tasarimi-nedir

Web tasarım denilince insanların aklına grafik tasarım unsurları olan resim, çizim, grafikler ve benzeri ibareler gelir. Evet akla gelen ilk unsurlar doğru fakat web tasarım kelimesinin alanı sadece bunlarla sınırlı değil.

Web Nedir ?

Web, internet üzerindeki servislerden birisidir. İnternet üzerinde yazı, grafik, resim, ses ve hareketli görüntülerden oluşan dokümanları uzaktaki bilgisayarlara iletir. Bu hizmetin görülebilmesi için geri planda çalışan birçok yazılım vardır. Lakin ziyaretçiler bu yazılımları göremezler.

Web tasarım ziyaretçilerin gördüğü ve göremediği tüm unsurların tanımıdır. Bir web sitesi resimlerden, renklerden ve grafiksel unsurlardan oluşur. Web sitesini ziyaret eden kullanıcı bunları görebilir. Fakat tüm bu unsurların belirli bir düzende oluşmasını sağlayıp arka planda yer alan birçok yazılım mevcuttur. HTML, CSS, JS gibi kodlama dilleri arka planda yer alanlar arasındadır.
Web tasarım, tüm bu unsurların bir araya gelmesiyle meydana çıkar. Web tasarım işleriyle uğraşanlara web master veya web tasarımcısı denir.

Web Tasarımı Nasıl Yapılır ?

web tasarim nedir

Web tasarımı yapabilmek için öncelikle belirli kodlama dillerinin ve grafik programlarının kullanılabiliyor olması gerekir. Durmadan yenilenen teknolojiye ayak uydurabilmek adına bilgilerin sürekli güncel tutulması gerekir. Web tasarımı yapabilmek için HTML, CSS, JS, PHP gibi kodlama dillerini bilmek gerekir. Bunun haricinde grafik bilgisine de sahip olunmalıdır.
Web tasarımcısı öncelikle proje hakkında bilgi toplar. Planlama çalışmalarının ardından grafik becerilerini konuşturarak bir taslak oluşturur. Bu taslakta yaptığı düzenlemeler sonucunda web tasarımı somut bir hale getirmek için kodlama bilgisini kullanır.

SEO-Nedir-SEO-Yapmak-Gerekli-midir

Örneğin bir web tasarımcısı öncelikle photoshop veya ilgili grafik programında projesinin taslağını hazırlar. Bu taslak web sitesinin menülerini, sayfa düzenini ve benzeri unsurları oluşturur. Daha sonra hazırlamış olduğu bu görsel şöleni kodlamaya dökerek yayına sokar.

Web Tasarım Ne işe Yarar ?

web-tasarim-ne-işe-yarar

Web tasarım günümüz web sitelerini oluşturan unsurdur. Web tasarım ile birlikte kuruluşunuzun veya projenizin tanıtımını insanlara web sitesi yaparak duyurabilirsiniz. Tanıtım ve reklamdan ziyade iyi bir web tasarımcısıysanız işinizi meslek haline getirip para kazanabilirsiniz. Günümüzde birçok kişi web tasarım mesleğini benimsemiştir. Web tasarım, para kazanmanıza, reklam ve tanıtım işlerine, web dünyasında yer edinmenize ve markalaşmanıza yarar sağlar.

Web Tasarımcısı Maaşları Ne Kadardır ?

Web tasarımcısı maaşları hususunda aslında net bir rakam yoktur. Çünkü web tasarımcısı maaşları yapılan işe ve web tasarımcısının fiyat tarifesine göre değişkenlik gösterir. Eğer siz, uzman bir web tasarımcısıysanız ve işinizde çok çok iyiyseniz 5.000-50.0000 TL arasında maaşınız olabilir.

Web Tasarımcılığı Hakkında Bilgi Demeçleri

web-tasarimcisi-maaslari

Teknolojiye Ayak Uydurun: Gelişen teknolojiye ve kodlama stillerine ayak uydurmalısınız. Şöyle ki günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte tabletler ve mobil cihazların kullanımı oldukça artış gösteriyor. Web tasarım projelerinizi bu tarz cihazlara uyumlu yapmanız gerekmektedir. Yani oluşturduğunuz web tasarımı bilgisayardan ve mobilden ziyaret eden kullanıcılara etkili bir kullanım sunmalısınız.

web-tasarimi-nasil-yapilir

Arama Motorlarıyla Uyumlu Olun: Google, yandex, bing gibi insanların öğrenmek istedikleri bilgileri aradığı arama motorlarına uygun yapıda tasarımlar ortaya koyun. Web tasarımlarınızın kodlama yapısı arama motoru optimizasyonu için önem arz eder. Bunun için aram motorlarının söylediklerine kulak verin.

web-tasarım-bölümü

Görselliğe Önem Verin: Ziyaretçilerin ilgilerini çekecek görsel modifikasyonlara önem verin.

Kodlama Dillerini İyi Öğrenin: HTML, CSS, JS ve PHP gibi kodlama dillerini öğrenin. Bu tarz kodlama dillerini iyi derecede bilmeniz hayal ettiğiniz web tasarımı gerçekleştirmenize olanak sağlar.

Web tasarım hakkında bilinmesi gerekenleri ayrıntılarıyla aktardık. Öğrenmek istedikleriniz ve merak ettiklerinizi yorum alanından dile getirebilirsiniz.