Kapat

Domain Nedir? Alan Adı Ne işe Yarar? Nelere Dikkat Edilmeli?

Anasayfa
Web Tasarım Domain Nedir? Alan Adı Ne işe Yarar? Nelere Dikkat Edilmeli?

Domain nedir? Sualinin kısaca cevabı; ‘’internet sitelerine insanların sayılar yerine çeşitli adlarla girebilmesini sağlayan bir araçtır.’’ Olarak tanımlanabilir. Alan adı internet sitesi açmak isteyen herkesin alması gereken bir araçtır. İnternet sitesinin temelini oluşturan 2 unsur vardır. Bunlardan biride domaindir. Domainin Türkçe anlamı ‘’Alan Adı’’ olarak geçer. Domain olmasaydı web sitelerine 17.58.68.69.21 gibi sayılar yazarak girmek zorunda kalacaktık. Fakat teknolojinin gelişmesiyle bu durum yaşanmadı. Bu gelişme insanlara oldukça kolaylık sağladı.
Çok sevdiğiniz bir internet sitesine tekrar girmek istediğinizde 12.58.49.76.89 gibi sayıları yazmak zorunda kaldığınızı düşünün. Oldukça meşakkatli ve zahmetli bir iş olurdu. İşte domain sayesinde bu tür zorluklar ortadan kalktı. Artık volbiex.com, siteadresiniz.com gibi isimlerle web sitelerine erişim sağlana bilinmektedir.

Domain (Alan Adı) Ne işe Yarar?

İnternet sitesi kurmak isteyen tüm herkesin domain terimini mutlaka bilmesi ve öğrenmesi gerekir. Domain ücretli bir servistir. Tahmini olarak, senelik 20-40 TL arasında ücreti vardır. Domain bir web sitesini oluşturan en önemli temel unsurlardan bir tanesidir. Eğer internet sitesi sahibi olmak istiyorsanız domain servisini almanız gerekir.

domain

Alan adı satın alarak markanızın ismini internet dünyasına tanıtabilirsiniz. Sahip olduğunuz alan adı (Domain) aynı zamanda sizin kimliğinizi, markanızı, yani sizi tanıtan en önemli unsurdur. İnternet sektöründe siz de yer almak istiyorsanız, mutlaka bir alan adı (Domain) sahibi olmanız gerekmektedir.

Uluslararası Domain Nedir? (.com .net .org)

Uluslararası domainler, Amerika Birleşik Devleri firması olan ICANN (IP adreslerinin ve alan adlarının yönetimini denetleyen kuruluş) sorumluluğunda yer almaktadır. İstediğiniz uluslararası domainleri, ilk siz alırsanız kendinize tescil edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, almak istediğiniz domain bir başkası tarafından tescil edilmiş ise kişinin/kurumun istediği veya talep ettiği miktarlar karşısında kendinize transfer edebilirsiniz. Bu domainlerin özelliği ise BELGE İSTENMEMESİDİR.

2. Coğrafi / Yerli Domain Nedir? (com.tr k12.tr gen.tr)

Bu domainlerde biraz önce bahsettiğimiz uluslararası domainler ile aynı yapıda olup, sonuna ülkenizin kısaltmasının eklenmiş halidir. Örneğin, volbiex.com belge istenmeden uluslararası domainler sınıfına giriyor. volbiex.com.tr ise, Türkiye’de yer alan bir firma tarafından belge doğrultusunda tescillendiği anlamını taşımaktadır. TR alan adını tescilleyen kurum ise, ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)’dür.

Domain Satın Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Alan adı almadan önce bilmeniz gereken birkaç ayrıntı vardır. Bazı domainleri alabilmek için sizlerden belge istenmektedir. Bu her domainde geçerli değildir. Aşağıda bu tür domainler hakkında verilen bilgileri inceleyelim.

domain-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

1) .COM.TR

– Faaliyet belgesi (Ticaret Odasından alınır)
– Ticari Sicil Gazetesi
– Alan Adı Tahsis Formu
– Eğer adınız soyadınız üzerinizde ise kimlik fotokopisi
– Eğer başvurduğunuz alan adı firma unvanınızla alakalı değilse ve bir markaysa Marka Tescil Belgesi

2) .ORG.TR

– Alan adının tahsisi için başvuru yapan organizasyonun kuruluş kanunu, vakıf senedi veya dernek tüzüğünü alan adı tahsis formu ile birlikte “.tr” Alan Adı Yönetimi’ne gönderilmesi gerekmektedir.
– Kar amacı bulunmayan oluşumların “.org.tr” ikinci düzey alt alan adına başvurabilmesi için en az üç sivil toplum kuruluşundan destek yazısı alması gerekmektedir.

3) .K12.TR

– Alan adı talebinde bulunan kuruluş devlet okulu ise, ilköğretim, lise ve dengi okulların müdürlük makamınca verilmiş, antetli kağıt üzerinde makamca imzalanmış ve kaşeli yazılı izin belgesi.
– Alan adı talebinde bulunan kuruluş özel okul ise, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen Özel Öğretim Kurumları Ruhsatnamesinin “.tr” Alan Adı Yönetimi’ne gönderilmesi gerekmektedir.

Diğer alan adları için gerekli olan belgeleri

alan-adi-ne-işe-yarar

com.tr biz.tr info.tr org.tr net.tr
gov.tr tv.tr bel.tr tel.tr name.tr
gen.tr web.tr av.tr dr.tr k12.tr
edu.tr pol.tr bbs.tr tsk.tr kep.tr

nic.tr adresi üzerinden gerekli evrakların hangisi olduğuna dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

Almak İstediğiniz Alan Adı Başkası Tarafından Alınmışsa Ne Olacak?

Satın almak istediğiniz alan adı başkası tarafından daha önce alınmışsa sizin almanız mümkün değildir. Örneğin araba.com alan adını almak istiyorsunuz. Alan adını sorgulattığınızda başkası tarafından alındığını, almak için müsait olmadığı uyarısını size veriyor. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız satın alırken, .com, .org, .net tarzında alternatifleri de göz önünde bulundurabilirsiniz. Yani araba.com alınmışsa siz araba.net veya araba.org gibi alternatiflere yönelebilirsiniz. Domain alırken önceliğiniz .com olmalıdır. Çünkü .com alan adları insanlar tarafından daha çok benimsenmiş ve akılda kalıcıdır.