Kapat

Backlink Nedir ? Nasıl Yapılır ? En Sağlıklı Backlink Teknikleri

Anasayfa
SEO Backlink Nedir ? Nasıl Yapılır ? En Sağlıklı Backlink Teknikleri

Backlink Nedir ?

Bir web sitesinden diğer web sitesine çıkış sağlayan linktir. A sitesine girdiğinizde buradan sizi B sitesine yönlendiren resim veya yazı şeklinde oluşturulan link türlerine backlink denir. Web site sahipleri backlink örnekleri ve backlink nasıl yapılır ? konularında net cevaplar arıyor. Makalede bu tür sorulara tek tek yanıt bulabileceksiniz. Backlinkler, web sitelerinin Google gibi arama motorlarının gözünde daha kaliteli görünmesini sağlar.

Host firması ararken kullanıcı yorumlarına dikkat edersiniz. Araştırma yaparsınız. Her tarafta karşınıza çıkan A firması sizde kalite hissini harekete geçirir. Bir web sitesinin linki diğer sitelerde yer aldığında Google bunu görür ve o sitenin kaliteli bir site olduğuna inanır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılar vardır. Arama motorları tarafından ban yemiş kötü içerikli sitelerden alınmasının yarardan çok zararı vardır. Buradaki temel amaç kaliteli ve otoriter sitelerden backlink almaktır.

Backlinkin SEO ile ilgisi Nedir ?

Backlink belirlediğiniz anahtar kelimelerle diğer sitelere link vermenizle oluşur. Örneğin SEO Nedir ? diye bir makaleniz var. Siz bu makalenin linkinin bilinen bir sitede SEO Nedir ? şeklinde yayınlanmasını sağladığınızda backlink kazanmış olursunuz. Kaliteli ve Google gözünde yer edinmiş sitelerde bu şekilde oluşturduğunuz backlinklerin, sitenize sıralama açısından oldukça faydası olur. Backlinkin seo ile ilgisinin ana maddesi yükseliştir.

Nasıl Yapılır ?

A sitesinin linkinin B sitesine eklenmesiyle yapılır. https://volbiex.com/seo/seo-uyumlu-makale-yazmanin-puf-noktalari.html linkinin başka bir siteden çıkış almasıyla backlink işlemi yapılmış olur. Eskiden daha çok footer yani sitenin en alt kısmına eklenen linkler kullanılıyordu. Fakat seonun sürekli güncellenmesiyle birlikte artık tanıtım yazısı şeklinde oluşturulan linkler daha etkili oldu. Aşağıda bir web sitenin footer kısmında yani en alt kısmında başka bir siteye link çıkışı verilmiştir. Bu bir BACKLİNK örneğidir.

backlink

1-Başka bir siteden, sitenizin linkini içeren tanıtım yazısı yayınlamanız
2-Başka bir sitenin herhangi bölümünde metin şeklinde sitenizin linkini yayınlamanız
3-Başka bir sitenin görseline sitenizin linkini eklemeniz
4-Başka bir sitenin blog yazılarına yorum yaparak sitenizin linkini eklemeniz
5-Sosyal ağlarda sitenizin linkini paylaşmanız

Şeklinde işlemleri uyguladığınızda BACKLİNK yapmış olursunuz.

Nelere Dikkat Edilmelidir ?

1-Kesinlikle kaliteli ve otoriter sitelerden alınmalıdır.
2-Bir anda yapılmamalıdır. Yani 1 günde 500 sitede linkiniz yer almamalıdır.
3-Arama motorları tarafından yasaklanmış sitelerden alınmamalıdır.
4-Yasalara aykırı illegal sitelerden uzak durulmalıdır.
5-SEO kriterleri sürekli güncellendiği için bu kriterler takip edilerek backlink inşası yapılmalıdır.