Kapat

SEO Uyumlu Makale Yazmanın Püf Noktaları

Anasayfa
SEO SEO Uyumlu Makale Yazmanın Püf Noktaları

Seo uyumlu makale yazmak her web site yazarının bilmesi gereken temel bir kuraldır. Seo uyumlu içeriklerin oluşturulması Google gibi arama motorları tarafından benimsenir. Seo uyumlu makale yazarken dikkat etmeniz gereken birkaç kriter vardır. Bu kriterleri yerine getirdiğinizde hazırlamış olduğunuz makalelerin ön planda bulunmaması için herhangi bir sebep yoktur. Seo uyumlu yazılar ve içeriklerde ki asıl amaç ziyaretçi ve arama motoru dostu olmasıdır.

Günümüzde web site sahipleri seo uyumlu makale kriterlerine dikkat ederek trafik sağlamak ister. Yazılan makalelerin ziyaretçiler tarafından görülmesi ve yorum yapılması için kaliteden ödün verilmemelidir. Her yazar, zaman ayırıp emek verdiği makalelerin tartışılmasını ve görülmesini ister. Hal böyle olunca seo kriterlerine dikkat etmek kaçınılmaz oluyor.

SEO Uyumlu Makale Yazmak Neden Önemlidir ?

Önemlidir çünkü arama motorları seo tekniklerine önem veriyor. Aslında seo, yani arama motoru optimizasyonu site sahiplerini bir nevi ziyaretçi odaklı olmaları için kalıba sokuyor. Google diyor ki; ‘’sitene ziyaretçi göndermem için içeriğinin kaliteli ve bilgi odaklı olması gerekir.’’ Gönderilen ziyaretçi iki taraftan memnun kalmalıdır. Google gibi arama motorlarının asıl politikası budur. Siteniz ve içeriğiniz seo uyumlu ise sitenizi ziyaret edende, ziyaretçi gönderende bu durumdan memnun olur. Seo uyumlu makale yazmanın en can alıcı noktası ziyaretçilere ve arama motorlarına kaliteli içerik sunmaktır.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

1)Anahtar Kelime Analizi Yapın

Makale yazmaya karar verdiniz. Bilgisayar kategorisinde güncel dns adreslerinin tanıtımını yapacağınız bir makale yazacağınızı varsayalım. Makalenizi yazmaya başlamadan önce eğer Google gibi arama motorlarında üst sıralarda sitenizi görmek istiyorsanız anahtar kelime analizi yapmanız gerekir.

seo-uyumlu-yazi

Anahtar kelime analizi özetle kullanıcıların arama motorlarında, yazacağınız makale ile ilgili arattığı kelimeler bütünüdür. Güncel dns adreslerinin tanıtımını yapacağınız makale için anahtar kelimelere bakalım.

Bunun için https://keywordtool.io sitesine girin. Arama alanına güncel dns adresleri yazın ve aratın.

seo uyumlu makale

Kullanıcılar tarafından aratılan anahtar kelimeler listelendi. Makale yazmaya başlamadan önce bu anahtar kelimeleri bir yere not edin veya sayfayı kapatmayın. Bunun dışında anahtar kelime bulmak için Google’da kullanabilirsiniz. Anahtar kelimenizi Google yazarak arama yapın.

anahtar-kelime

Gördüğünüz gibi Google güncel dns adresleri ile ilgili aramalar şeklinde size kelimeleri sundu. Seo uyumlu makale yazmaya başlamadan önce mutlaka anahtar kelime analizi yapın.

2)Türkçeyi Düzgün Kullanın

Makale yazarken baştan savma iş yapmayın. Cümlelerde noktalama işaretlerini kullanıp akıcı metinler oluşturun. Makale yazmaya kalkışan birçok kişi bu tarz önemli kurallara dikkat etmiyor. Türkçe kullanımına dikkat etmenizin en temel sebebi teknolojinin sürekli gelişmesidir. Artık insanlar yazılı aramadan ziyade sesli arama yapmaya başladı. Hal böyle olunca düzgün Türkçe kullanmak yerinde bir karar olacaktır.

3)Görselliğe Önem Verin

Makalelerinizde resim veya video kullanın. Bu şekilde okunma isteğini arttırabilirsiniz. İnsanlar artık uzun yazıları okumak istemiyor. Hazırlanan dergi ve kitapçıklara bakarsanız, içeriğinin bol resimle dolu olduğunu görebilirsiniz. Bu sebeple seo uyumlu makale hazırlarken kullanıcıların merakını uyandıracak resim veya video kullanın.

Yazı başlıklarınızı ve vurgulamak istediğiniz kelimeleri şekillendirin. Makale yazarken kullandığınız metin editörleri size birçok özellik sunuyor. Bu özelliklerle yazıları kalın, italik, büyük, küçük veya renkli hale getirebiliyorsunuz. Bunları kullanmanız makalenizin okunma oranını arttırır.

4)HTML5 Etiketlerini Kullanın

Makalelerinizde html5’in sunduğu h1,h2,h3,h4,h5,h6 başlık etiketlerini mutlaka kullanın.

Örneğin;

Makale başlığı > <h1>SEO Uyumlu Makale Yazmanın Püf Noktaları</h1>
Makale içerisinde > <h2>SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?</h2>
Makale içerisinde > <h3>SEO Uyumlu Makale Yazmaya Başlamadan Önce Kelime Analizi</h3>

5)Makale Başlığı, Meta Açıklaması ve Linki SEO Uyumlu Olmalı

Anahtar kelimemiz > ‘’SEO Uyumlu Yazı’’ olsun.

Makale başlığınız en fazla 66 kelime, en az 3 kelime, anahtar kelime içermeli ve anahtar kelimeyle başlayacak şekilde olmalıdır.

Örnek; SEO Uyumlu Yazı Yazmanın Püf Noktaları

Makale Link Kuralları

Makale linkiniz anahtar kelimeyi içermeli ve anahtar kelime başta olacak şekilde fazla uzun olmayacak şekilde olmalıdır.

Örnek; www.siteadresiniz.com/seo-uyumlu-yazi-yazmak

Makale Meta Kuralları

Makale açıklama kısmınız (description) kısmı anahtar kelimeyi içermeli ve anahtar kelime ile başlamalıdır.

6)Makaleniz Tamamen Özgün ve Orijinal Olmalı

Yazdığınız makalelerin seo uyumlu olabilmesi için kesinlikle kopya içeriklerden oluşmamalıdır. En temel kural ve dikkat edilmesi gereken en önemli seo kriteri özgünlüktür. Bu yüzden ilgi duyduğunuz kategorilerde yazı yazmalısınız. Site açayım her kategoriyi ekleyeyim. Sağdan soldan içerik eklerim gibi düşünüyorsanız başarılı olamazsınız. Bu sebeple kesinlikle bilgili olduğunuz kategorilere yönelin. İnanın çok daha faydasını göreceksiniz. Herkes uzman olduğu işi yapmalıdır. Bırakın sağlıkçılar, sağlık hakkında makaleler yazsın. Siz kendi ilgi odağınıza yoğunlaşın.

7)Ziyaretçi Odaklı Makaleler Hazırlayın

Ziyaretçilere göz kamaştıran kaliteli makaleler sunun. İnsanlar bir şeyleri arayıp sitenizi ziyaret ettiğinde, aradığı şey hakkında bütün bilgilere ulaşmak isteyebilir. İnsanlara istediklerini verin. Makaleleriniz doyurucu olsun. Bunun için en az 300 kelimelik makaleler hazırlayın.

8)Gelen Ziyaretçiye Yön Verin, Kaçırmayın

Örneğin bir internet kullanıcısı seo nedir ? diye arama yapıyor. Bu kullanıcı anlaşılan seo kelimesine merak salmış. Bu kelime hakkında her şeyi öğrenmek isteyecektir. Seo nedir ? kelimesinden sizin sitenizi ziyaret ediyor. Seo hakkında bilgi veren makalenize, birkaç farklı makalenizin linkini eklerseniz ziyaretçi merak edip onlara da göz gezdirmek isteyecektir. Oluşturduğunuz makalelerde mutlaka iç ve dış link kullanın. Bu etkileşimi arttıracaktır.

Seo uyumlu makale yazmanın püf noktalarına değindik. Umarım istediğiniz yerlere gelirsiniz. Burada en önemli unsur ziyaretçi odaklı olmaktır.