Kapat

SEO Nedir ? SEO Yapmak Gerekli midir ?

Anasayfa
SEO SEO Nedir ? SEO Yapmak Gerekli midir ?
SEO-Nedir-SEO-Yapmak-Gerekli-midir

Seo nedir ? sorusuna basitçe cevap vermek gerekirse, ingilizce olan SEO kelimesinin açılımı ”Search Engine Optimization” yani ”Arama Motoru Optimizasyonu” demektir. Buradanda anlaşılacağı gibi SEO, sitelerin mevcut arama motorlarında daha iyi yer edinebilmesinin temel şartını oluşturmaktadır. Bir web sitesi için iki çeşit SEO uygulaması vardır. İç SEO ve dış SEO olarak adlandırılır. SEO nedir artık sizde SEO kelimesinin ne anlam ifade ettiğini biliyorsunuz. Peki iç ve dış

SEO Nedir ?

İç ve dış seo başlıklarına göz gezdirin ve sorularınız yantısız kalmasın.

seo nedir

İç SEO;

İç SEO adından da anlaşılacağı gibi site içi arama motoru optimizasyonu yapmak demektir. Site içi SEO yapmak için çeşitli etkenler bulunmaktadır. Web sitenizin tasarımı, kodlaması, güvenirliği ve bilgi aktarım tarzı önem teşkil etmektedir. Site içi SEO’da örneğin sayfalarınızın title, meta description,url, hx tag alanlarını SEO uyumlu hale getirebilir, site içi linkleme (internal linking) ile sayfalarınızın birbirleriyle etkileşime geçirebilir ve arama motoru robotlarının sitenizdeki sayfaları kolayca taraması için bir sitamap.xml gibi navigasyon haritası oluşturabilirsiniz.

Site içi SEO’ya başka örnek verecek olursak, sitenizin mobil uyumlu olup olmadığı ya da kullanıcı dostu bir temaya sahip olup olmadığıdır. Temiz bir kodlama ile (W3C Standartları) sitenizin temasını SEO uyumlu hale getirebilir ve arama motoru robotlarının ve kullanıcıların sitenizde rahatça gezinmesine imkan verirsiniz. Hem böylelikle arama motorları sitenizi daha hızlı ve kolayca indexleyecektir. Çünkü sitenizin görünümü ve açılış hızı hem kullanıcı deneyimi hem de arama motoru robotları için çok önemlidir. Sitenizin açılış hızını ise Google Page Speed İnsights, Pingdom veya GTMetrix gibi araçlarla öğrenebilir ve sitenizin açılış hızını düşüren sorunları tespit edebilir ve çözüm bulabilirsiniz.

Dış SEO;

Web sitenizin popülerliğini arttırmak adına sosyal medya hesaplarını kullanmak, diğer sitelere link vermek, tanıtım yazısı yazdırmak gibi maddeleri içermektedir. Tüm bunlar dış SEO çalışmasına örnek olarak gösterilebilir.
SEO yani arama motoru optimizasyonu yapmak sitenizin Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarında aranan kelimelerde daha üst sıralara çıkmasını sağlamaktır.

seo-yapmak-gereklimidir

SEO Yapmak Gerekli midir ?

Öncelikle SEO çalışması yapmak için bilgi birikiminizin olması gerekmektedir. SEO çalışması yapmak web sitenizin popülerliğini arttırarak daha fazla kitleye ulaşılmasını sağlamak demektir. Web sitenize verdiğiniz tüm emeğin meyvelerini yemek demektir. SEO ile birlikte daha fazla kitleye hitap ederek amacınıza ulaşabilir, çalışmalarınızı büyütebilme fırsatı yakalayabilirsiniz. Kesinlikle ve keslinlikle web siteniz için SEO çalışması yapmanız sizlere her açıdan yarar sağlayacaktır.