Kapat

Bilgisayar Hızlandırma Ayarları En Etkili Yöntemler

Anasayfa
Bilgisayar Bilgisayar Hızlandırma Ayarları En Etkili Yöntemler
pc-hizlandirma

Bilgisayar hızlandırma ayarları için birçok yöntem vardır. İlk aldığınızda bilgisayarınız çok hızlı çalışıp zamanla bu hızından ödün vermeye başlar. Bunun sebebi, tamamen kullanıcıların nasıl kullandığına bağlıdır. Konuyla ilgili bilgisayar hızlandırma taktikleri adı altında ayrıntılı bir rehber oluşturulmuştur. Seri bir pc her kullanıcının aradığı özelliktir. Gündelik işlerin veya kişisel kullanımın çok daha kaliteli olması için seri bir bilgisayar oldukça elzemdir. Programsız bilgisayar hızlandırma işlemi tamamen kullanıcının titizliğine bağlıdır. Bilgisayar hızlandırma windows 10 ve diğer işletim sistemleri için geçerlidir.

Bilgisayar Hızlandırma Ayarlarının İlk ve En Önemli Maddesi Kullanıcı Hataları

Bilgisayarın hızlı çalışması her kullanıcının aradığı özelliktir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken en önemli madde kullanıcıdır. Bilgisayar bir makinedir. Donanım ve yazılım parçalarından oluşur.

Yeni ve son model bir araba alındığında insan ona gözü gibi bakar. Motor bakımı ve temizliği başta olmak üzere en ince detayına kadar uygulamalar yapılır. Bu tür uğraşlar arabanın ömrünün fazla olması için yapılır. Ona iyi bakarsanız, oda sizi yarı yolda bırakmaz. Bu böyle bilinir.

Bilgisayarda araba gibidir. Aldığınız gibi hızlı olmasını istiyorsanız bakım yapmalısınız. Hor kullanırsanız bilgisayarınız yavaşlar, çürür ve ömrü azalır. Bilgisayar hızlandırma işleminin en can alıcı noktası kullanıcının kullanım şeklidir.

Bilgisayar Temizliğine Önem Verin

bilgisayar hızlandırma

Bilgisayarınızı belirli aralıklarla temizleyin. Masa üstü veya laptop, her ikisi içinde temizlik ve bakım önemlidir. Kasanızın içi kullanıma göre tozla kaplanır. Oluşan toz fanlara zarar verir ve sıcaklık yükselir. Buda bilgisayarınızın yavaşlamasına sebep olup donanım parçalarına zarar verebilir. Bu sebeple bilgisayarınızı hızlandırmak için basınçlı hava ile belirli aralıklarda temizleyin.

pc-hizlandirma-termal-macun

Bunun haricinde işlemcinizin soğumasına yardımcı olan termal macunu yenileyin. Termal macun eskidiği zaman işlemcinin yeterince soğumamasına sebebiyet verir. Bilgisayarınızın beyni olan işlemcinin ısınması yavaşlamalara sebebiyet verir.

Gereksiz Programlardan Kurtulun

Kullanmadığınız fakat oldukça yer kaplayan programlardan bir an önce kurtulun. Yer kaplayan gereksiz dosyaları, programları ve benzeri unsurları bilgisayarınızdan silin. Bu işlemleri gerçekleştirmeniz bilgisayarınızı rahatlatacaktır. Bilgisayarınızın diskleri azına kadar dolu fakat silemeyeceğiniz dosyalar bulunuyorsa harici harddisk kullanın. Yedeklerinizi harici disklere taşıyın.

Bilgisayarınızı Sömüren Virüs Programlarından Kurtulun

Bilgisayarınızı sömüren, yavaşlamasına sebebiyet veren virüs programlarını silin. Her virüs programını bilgisayarınıza kurmayın, hatta hiç virüs programı kullanmayın. Eğer kendinize güveniyor ve ne yaptığınızı biliyorsanız o halde virüs programı kullanmanıza gerek yok. Virüs programı kullanan kişiler önüne gelen her şeye bilip bilmeden atlayanlardır. En iyi virüs programı kullanıcıdır. Bunu unutmayın.

Tüm Denemelere Rağmen Bilgisayarınız Hızlanmıyor ise, Yenilemenin Vakti Gelmiştir

Tüm bu denemelere rağmen bilgisayarınız hızlanmıyor ise, gelişen teknolojinin yanında sönük kaldığının habercisidir. Yeni bir bilgisayar alacak bütçeniz yoksa, donanım parçaları alarak hızlanma sağlayabilirsiniz. Harddisk yerine SSD kullanarak bilgisayarınızda gözle görülür şekilde hız artışı sağlayabilirsiniz. 2gb ram kullanıyorsanız, bunu 4gb veya 8gb’e kadar yükseltebilirsiniz. Bu tarzda, bilgisayarınızın hızlanmasını sağlayacak yöntemlere başvurabilirsiniz.

Bilgisayar hızlandırma için programa ihtiyacınız varsa Advanced SystemCare gibi çöp ve önbellek temizleyici programlar kullanın.

Bu tarz bilgisayar hızlandırma programları sistemdeki çöp dosyaları ve önbelleği temizler. Uzun süreli kullanımlar sonucu oluşan yığınla çöp dosyasını temizleyerek bilgisayarın rahatlamasını sağlar. Bilgisayarınızın yavaş olmasının sebebinin yazılımdan kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız bilgisayar hızlandırmaya yarayan programlara başvurabilirsiniz.

Bunun haricinde program kullanmak istemezseniz. Belirli aralıklarla format atmak sistem temizliği açısından en sağlamı olacaktır. Bilgisayar hızlandırma taktikleri şimdilik bu başlıklardan ibarettir. İlerleyen zamanda herhangi bir çözüm keşfedildiğinde makale güncellenecektir.