Kapat

ideal Hemen Çıkma Oranı Kaçtır? Hemen Çıkma Oranı Düşürme

Anasayfa
SEO ideal Hemen Çıkma Oranı Kaçtır? Hemen Çıkma Oranı Düşürme

ideal hemen çıkma oranı sitenizin kategorisine göre değişiklik gösterebilir. Web siteniz blog, e-ticaret, kurumsal veya bilgi amaçlı olabilir. Bu tarz kategorilere göre sitelerin hemen çıkma oranları değişkenlik göstermektedir. Bir blog sitesinin hemen çıkma oranının %80’lerde geziyor olması gayet normal karşılanır. Çünkü blog sitesinin amacı kişisel tecrübelerin veya yaşanmışların kullanıcılara aktarılmasıdır. İnsanlar bu tarz siteleri çabucak terk edebiliyor. Tabi sitenizin kategorisinden ziyade hemen çıkma oranını tetikleyen birçok etken mevcuttur.

hemen çıkma oranı nedir?

Hemen çıkma oranı ziyaretçilerin web sitenizde geçirdiği süredir. Sitenize gelen ziyaretçinin ne kadar vakit geçirdiği google tarafından analiz edilebiliyor. Hemen çıkma oranınızın makul seviyede olmasına özen göstermelisiniz. Bu makalede öğreneceğiniz ideal hemen çıkma oranı sayesinde karşılaştırma yapabileceksiniz.

ideal hemen çıkma oranı seo için önem arz ediyor

Seo için ideal hemen çıkma oranı oldukça önem arz etmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte google gibi arama motorları yapay zeka sayesinde ziyaretçilerin hareketlerine göre sıralamalarda oynama yapabiliyor. Şöyle ki; bir ziyaretçi ”seo nedir?” kelimesini arttığında ilk sayfaya tıklıyor. Lakin bu sayfada aradığını bulamadığını görüp hemen oradan çıkıp 2. sayfaya tıkladığında google yapay zeka algoritması bunu hemen tespit ediyor. Buna rankbrain adı veriliyor. İşte bu sebeple hemen çıkma oranınızın makul seviyede olduğundan emin olmanız gerekir.

hemen çıkma oranı düşürme

Sitenizin kategorisi ne olursa olsun mutlaka ziyaretçi odaklı olması gerekir. Bunu bir dükkana veya mağazaya benzetebilirsiniz. Ziyaretçi kitlesi müşteridir. Müşteri her zaman haklıdır. 🙂 Sitenizin tasarımıyla, içeriğiyle, görsel dizaynıyla ziyaretçiye tüm kolaylıkları sunması gerekir. Bu tür kolaylıkları sağladığınız taktirde ideal hemen çıkma oranına erişebilirsiniz.

+Yazılarınız okunaklı ve kaliteli olmalı

+Sitenizin tasarımının iyi bir görünüme sahip olması gerekir.

+Ziyaretçilere aradığı şeyi sunarken yanında ekstra bilgilerde vermelisiniz. Bunu benzer yazılarınız ve alakalı konularla sağlayabilirsiniz.

+Yazı içlerinde ilgili yazı veya bu yazımızı da okumak ister misiniz? tarzında dikkat çekici ifadelere önem verin.

+Yazı kısmının sağında bulunan çubukta mutlaka popüler yazılar, son yazılar, mutlaka okumanız gereken yazılar şeklinde detaylara yer verin.

+Ziyaretçi yazınızı okurken, fareyi aşağıya doğru kaydırdığında onu rahatsız etmeyecek şekilde açılıp, ilgili konuyu gösteren bir popup penceresi oldukça faydalı olacaktır.

+Gelişen tasarım ve teknolojiye ayak uydurarak sitenizin tasarımını güncellemeniz artı sağlayacaktır.

+Siteniz mutlaka hızlı ve seri olmalı

+Elden düşmeyen mobil cihazlardan siteniz sorunsuz ziyaret edilmeli

+Standartlara bağlı kalmayarak, ziyaretçi odaklı yeniliklere açık olmanız faydalı olacaktır.

+Kalitesiz içeriklerden uzak durup, kaliteli içeriklere özen gösterin.

+Sitenizin türü ne olursa olsun, hemen çıkma oranını dengelemek istiyorsanız mutlaka işinize ve ziyaretçilere değer verin.

kategorilere göre ideal hemen çıkma oranları

ideal hemen çıkma oranı

İçerik üreten web siteler için: %50

Üyelik odaklı web siteler için: %40

Bloglar için: %85

E-ticaret siteleri için: %30

Servis hizmeti veren web siteler için: %20

Bu oranlar her web site için gerçekçi olmasa da, eğer bir e-ticaret web siteniz var ve sitenizden hemen çıkma oranı %80 civarındaysa, bir şeyleri kesinlikle yanlış yapıyorsunuz demektir.