Kapat

Seo hosting nedir

Anasayfa
SEO Seo hosting nedir
seo hosting

Bu makalemde seo hosting nedir ne işe yarar kısaca bilgi vereceğim. Seo hosting birden fazla web sitesi için her birini ayrı lokasyonda host hizmeti vermektir.

Peki neden hepsi aynı değil de her biri için farklı lokasyon gerekiyor ? Web siteleri arama sıralamalarında üstlerde yer alabilmek için kaliteli bağlantılara ihtiyaç duyarlar, bu bağlantılar ne kadar farklı lokasyonlardan olursa o kadar iyidir. Aynı ipden fazlaca link almak web siteyi spama düşürebilir.

Hosting firmaları da link wheel çalışması yapan müşterilerini düşünerek seo hosting hizmeti de vermektedir. Bu hizmet normal reseller hizmeti vermeye göre biraz daha pahalıdır, çünkü host firmasına ekstra ip maliyeti olmaktadır.

Seo hosting ile web siteleri farklı iplerden yayınlanır. İplerin sınıflandırması vardır. Bu sınıflar a,b,c,d ve e şeklindedir. Bu sınıflandırmanın neye göre yapıldığı ayrı bir makale konusudur. Bu yüzden o konuya girmeyeceğim. Kısa bir bilgi vermek gerekirse a sınıfı en iyi ve en pahalı aynı zamanda lokasyon olarak birbirinden en uzak lokasyonları temsil eder. E sınıfı ip ise en ucuz olanıdır.

Seo reseller hizmetinin iş görür olabilmesi için en az c sınıfı ip gerekir. (a veya b daha iyidir ama maliyeti daha yüksektir)

Seo hosting hizmeti alacak kişi şunlara dikkat etmelidir:

  • Kaç ipye kaç lira ödüyorum ?
  • İpler birbirinden ne kadar farklı ?
  • Firma memnuniyeti nasıl ?

Ben kendi tecrübelerime göre piyasaya yeni giren (3-5 seneden daha yeni) veya adı geniş kitlelerce duyulmamış firmalar fiyat/performans olarak daha fazla memnuniyet sağlıyor. (7-8 farlı firma denedim)

Link wheel çalışması yapacak arkadaşlara tavsiyem 30 farklı web site yerine önce 4-5 kaliteli paravan kurup sürdürebilirlik ve verimi test ederek ona göre karar vermek. Çünkü 20-30 siteyle ilgilenmesi, onları düzenli olarak beslemesi zordur.