Kapat

Trosyd krem yüze sürülür mü ?

Anasayfa
Sağlık Trosyd krem yüze sürülür mü ?
Trosyd

Yüzümüz, vücudumuzun diğer bölgeleri gibi değildir, göz önünde olduğu kadar, cilt yapısı olarak da hassas bir bölgedir. Trosyd krem yüze sürülür mü sorusunun cevabını ilacın prospektüsüne bakarak cevapladık.

Trosyd krem ne amaçla kullanılır ?

Trosyd krem bir mantar kremidir. Halk arasında mantar olarak bilinen hastalığın aslında bir çok türü vardır. Bu türler tıbbi literatürde yerini almıştır.

Mesela;

Tinea pedis = Ayak mantarı

Tinea kruris = Kasık mantarı

Tinea korporis = Vücut mantarı

Tinea versicolor = Kol ve gövdede çıkan bir mantar türü

Tinea unguium = Tırnak mantarı

Bunlardan başka olarak yaygın görülen mantar türlerinden birisi de Candida’dır. Candida (Kandida olarak da söylenir) mantarı bağırsakları, vücudun iç bölgelerini etkileyen bir mantar olmakla birlikte ağız ve vajinatı da etkileyebilir, ayrıca deriyi de etkileyebilir.

Trosyd krem yukarıda sayılan tüm mantar türlerine karşı etkilidir. Ayrıca deride görülen bazı bakteriyel enfeksiyonlara, özellikle duyarlı gram-pozitif bakterilerle komplike olmuş vakalara da kullanılmaktadır.

Yüz bölgesinde genellikle mantar sorunu olmaz, çünkü mantar türleri genellikle vücudun nemli ve direk güneş almayan bölgelerinde daha kolay çoğalırlar.

Bununla birlikte mantarın bulaşıcılığı fazladır. Elimizi mantar olan bir bölgeye sürdükten sonra yüzümüze de sürdüğümüzde yüzümüze bulaşabilmektedir.

Trosyd krem yüze sürülür mü ?

Trosyd krem göze veya ağız içine, dudaklara sürülmemelidir. Bunun haricinde yüz bölgesinde kullanılabilir. Trosyd kremi yüz bölgesinde kullanırken yine de doktora danışmak gerekir. Yüzümüzdeki cilt dokusu vücudumuzun diğer bölgelerine göre daha hassastır ve bu da kremin yan etkilerinin görülme riskini artırmaktadır.

Trosyd krem yüze sürdüğünüzde görülebilecek olası yan etkiler;

  • Ağrı
  • Kaşıntı
  • Dermatit
  • Ödem
  • Alerjik reaksiyon
  • Ürtiker
  • Döküntü
  • Deride pullanma
  • İritasyon

Şeklindedir.

Trosyd kremi yüze sürmeden önce yüzünüzde bir mantar veya bakteri enfeksiyonu olduğundan emin olmalısınız. Yüzde yaygın görülen deri sorunları, akne, sivilce, uçuk, egzama ve bazı dermatit türleri olup Trosyd krem bu konularda faydalı olmayacağından bu kremi gereksiz yere kullanmış olursunuz.

Trosyd krem yüze nasıl sürülmeli ?

Trosyd krem yüze kullanmadan önce doktorunuza danışmalı ve yüzünüzdeki deri sorununun ne olduğunu öğrenmelisiniz. Trosyd kremi yüze sürerken dikkat etmeniz gereken en önemli iki husus bu kremi göz ve ağız çevresinde fazla yaklaştırmamanızdır.

Göz altı ve göz çevresinin cilt yapısı oldukça hassastır ve Trosyd krem gibi krem türlerinden rahatlıkla olumsuz olarak etkilenebilir.

Ağız çevresi ise gıda girişi olması sebebiyle risklidir. Bazı Candida türleri ağızda ve ağız çevresinde gelişmekte olup eğer bu tür sorunlar için Trosyd  krem kullanacaksanız kremi yutmamaya çalışmalısınız.

Trosyd krem yüze sürerken geniş bir alanda kullanmamaya ve uzun süreli kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Trosyd kremin yatıştırıcı veya nemlendirici bir etkisi bulunmadığı için yüzünüzde sebebi bilinmeyen, kuruluk, döküntü, kızarıklık veya iritasyon görülmesi halinde bu kremi gelişi güzel kullanmayınız.