Kapat

Aprazol mu lansor mu daha etkili ?

Anasayfa
Sağlık Aprazol mu lansor mu daha etkili ?
Lansor yasaklandımı

Mide rahatsızlıkları için kullanılan ilaçlardan biri yeterli etki etmediğinde doktor hastaya başka bir mide ilacı reçete edebilmektedir. Aprazol ve Lansor aynı kullanım alanlarına sahip iki ilaçtır. Hastalar Aprazol mu lansor mu daha etkili bunu merak etmektedirler.

Öncelikle her iki ilacın aynı etken maddeye kullanıldığını dolayısıyla aynı amaçla kullanıldığını belirteyim. Yani doktor birini reçete ettiği zaman siz eczaneden diğerini alabilirsiniz. Dolayısıyla biri fayda ediyorsa diğeri de fayda edecektir, birinden fazla derece yan etki gördüyseniz diğer markaya geçmeniz yan etkileri azaltmayacaktır.

Bununla birlikte satış fiyatları aynı olmasına rağmen bu iki ilaçtan birisi diğerinden daha fazla satmakta ve daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle etken maddeleri aynı olsa da bunlardan birinin diğerinden daha işe yarar olduğu akla gelmektedir.

Aynı etken maddeye sahip ilaçlar farklı etki yapabilirler mi ?

Aprazol ve Lansor’un aynı etken maddeye sahip olduklarını ve aynı fiyata sahip olduklarını ama birinin daha yaygın kullanıldığını söylemiştim. Hastalar bunun sebebini merak etmektedirler. Acaba aynı etken maddeye sahip ilaçlar hastalar üzerinde farklı etkiler bırakabilirler mi ?

Genel olarak aynı etken maddeye sahip ilaçların hastalara aynı derecede yarar sağladığı düşünülür. Bu nedenle aynı etken maddeye sahip ilaçların fiyatları benzer veya aynıdır. Bunun istisnası orijinal-jenerik ilaç ayrımıdır.

Bir etken maddenin bir hastalığa yararlı olduğunu ilk kez keşfeden firmanın ilacı orijinal ilaç sınıfına girer. O etken maddenin o hastalığa iyi geldiğini daha sonra keşfeden firmaların ilaçları ise jenerik olarak adlandırılır.

Etken maddeyi ilk kez bir ilaçta denemek ekstra maliyet gerektirdiği için orijinal ilaçlar jenerik ilaçlardan daha pahalıdır. Peki daha mı iyidir. Bazen daha iyidir. Çünkü ilaç yapımında önemli olan tek şey etken madde değil, o etken maddenin ilaçta nasıl formülüze edildiğidir.

Doğru ve etkili bir formülüzasyon daha çok iyileşme ve daha az yan etki demektir. Bu nedenle daha pahalı olsalar da insanlar jenerik ilaç yerine orijinal ilaç tercih edebilirler.

Orijinal mi jenerik mi ?

Aprazol ve Lansor jenerik mi yoksa orijinal ilaçlar mıdır?

  • Her ikisi de jenerik ilaçlardır.

Fiyatlar

Her iki ilaç da 30 mg’lik 28 kapsülden oluşmakta ve 2020 yılı itibariyle 29,06 TL fiyata satılmaktadır.

Üretici firma

  • Aprazol’un ruhsat sahibi Hüsnü Arsan İlaçları A.Ş.
  • Lansor’un ruhsat sahibi ise Sanovel İlaç San. ve Tic. A.Ş.

Sanovel ilaç sektöründe daha fazla tanınmış ve daha geniş yelpazede ilaç üreten bir firma. Her iki firma da yerli ama karşılaştırma yapıldığında Sanovel bilinirlik açısından öne çıkmaktadır. Sanovel 1983 yılında kurulmuş köklü bir firmadır.

Hüsnü Arsan İlaçları A.Ş.’da yabana atılacak bir firma değil. Aprazol için 1997 yılında ruhsat almış. Ancak elbette Sanovel’e göre daha mütevazi bir firma.

Aprazol mu lansor mu daha etkili

Her iki ilaç aynı etken maddeye (Lansoprazol) sahip olup hastaların en az yüzde 95’inde aynı etki ve yan etkiye sahiptir. Ama Lansor Aprazol’a göre daha fazla satmakta ve daha fazla bilinmektedir.

Bunun sebebi hastaların doktorlara yaptığı geribildirimlerdir. Genel olarak hastalar Lansor’dan daha fazla memnun kalmaktadır. Bu yüzden doktorlar genelde Lansor reçete etmektedirler. Eczanede her iki ilaç da var ise Lansor tercih edilmektedir.

Biraz da bu ilaçların ne işe yaradığından bahsedeyim:

Aprazol ve Lansor proton pompası inhibitörü olarak sınıflandırılan ilaç grubuna dahildir. Proton pompası inhibitörleri mide tarafından salgılanan asit miktarını düşürür.

Bunu midedeki asit salgılayan hücrelerden asit salgılanmasını engelleyerek yapar.

Bilindiği üzere ülser ve gastrit gibi hastalıklarda mide ağrısı yapan unsur, midedeki yarayı midenin asitli sıvısının tahriş etmesidir. Aprazol ve Lansor mide sıvısının yakıcılık derecesini azaltarak mide ağrılarını azaltır.

Aprazol ve Lansor’un reçete edildiği hastalıklar şunlardır:

  • Reflü
  • Mide ve oniki parmak bağırsağı ülseri
  • Helicobacter pylori enfeksiyonu kaynaklı ülser
  • Ağrı kesici ilaçların neden olduğu ülser

Lansor yasaklandı mı ?

Hayır, Lansor hala satılan bir ilaçtır, yasaklı değildir.