Kapat

Advantan krem mantara iyi gelir mi ?

Anasayfa
Sağlık Advantan krem mantara iyi gelir mi ?
Advantan krem mantara iyi gelir mi

Etken maddesi metilprednisolon aseponat olan Advantan krem mantara iyi gelir mi yoksa mantar için başka bir krem mi kullanmak gerekir.

Advantan krem nedir ne işe yarar ?

Advantan krem deride görülen yanma, kaşıntı, döküntü, yara, bozuk tabaka oluşumu, kepek, kalınlaşma gibi şikayetler için kullanılan bir ilaçtır. Başlıca kullanım alanları aşağıdadır:

  • Sebebi bilinmeyen egzama
  • Mayasıl
  • Ani gelişen egzema
  • Sinirsel nedenlerle ortaya çıkan deride kabartı, kızarıklık ve kaşıntı şeklinde şikayetlere yol açan kronik deri iltihabı
  • Sulu egzema
  • Çocuk egzeması
  • Deride para şeklinde döküntü yapan kaşıntılı egzema

Advantan krem alerjik reaksiyonları ve deride iltihaplanmayı baskılayarak şikayetleri geçirmektedir.

Advantan krem mantara iyi gelir mi ?

Advantan kremin prospektüsünde mantar hastalıklarına iyi geldiğine dair bir bilgi bulunmaktadır. Kremin kullanma talimatında “Bakteri ve/veya mantar enfeksiyonu ile birlikte seyreden bir deri hastalığı varsa, ilave uygu tedavi gereklidir”.

Dolayısıyla Advantan krem bir mantar ilacı değildir, mantar hastalığını tedavi etmez. Kişide mantar hastalığı varsa mantar kremi kullanılmalıdır.

Mantar hastalığı nasıl tedavi edilir ?

Mantar hastalığının bir çok alt türü bulunmakta, bazı deri hastalıkları da mantar enfeksiyonuna benzer şikayetlere neden olabilmektedir. Bu nedenle kişinin öncelikle kendinde mantar hastalığı olduğundan emin olması gereklidir. Bunun için bir cilt uzmanına (dermatolog) muayene olmalıdır.

Uzman bir dermatolog muayene esnasında, belirtilerden şikayetlerin mantar enfeksiyonu kaynaklı olup olmadığını anlayabilmektedir. Ancak yine de emin olmak için ilave tetkike ihtiyaç duyması da mümkündür.

Mantar hastalığının klasik tedavi yöntemi mantar kremi kullanmak üzere kurulu olsa da kremin yeterli olmadığı durumlarda oral yolla alınan ilaçlar da kullanılır.

Mantar hastalığı tedavisi, hastalığın görüldüğü bölgeye ve hastalığın alt türüne göre değişmektedir. Örneğin havaların ısınması, aşırı terleme nedeniyle tetiklenen vücut mantarı birkaç gün mantar kremi kullanmak kafi olurken dirençli tür ayak mantarında en az birkaç haftalık krem tedavi ve bu yeterli olmaz ise oral antifungal ilaçlar gerekebilmektedir.

Tırnak mantarında ise tırnağa sürülen çözeltiler uygulanmaktadır.

Mantar hastalığı bulaşabilen ve tekrarlayabilen bir hastalıktır. Bu nedenle giysilerin steril olması, sık değiştirilmesi, cilt ıslakken giysi giyilmemesi, aşırı terlemeden ve ter çekmeyen giysilerden kaçınılması önem arz etmektedir.

Vajinal mantar tedavisi ise mantar tedavisinde ayrı bir yeri olan bir durumdur. Tedavi edilmediğinde diğer organları da etkileyebilmektedir. Vajinal mantar tedavisi krem ve fitil ile tedavi edilebilen bir hastalıktır ancak sorunun mantar hastalığı mı yoksa bakteriyel enfeksiyon mu olduğunu netlik kazanması gerekmektedir.

Mantar hastalığı için Advantan krem kullanılırsa ne olur ?

Mantar hastalığı için Advantan krem kullanıldığında yüzeysel deri şikayetlerinde bir miktar azalma görülme ihtimali bulunmaktadır. Çünkü Advantan krem derinin mikroorganizmalara verdiği yanıtı baskılamakta, semptomları gizlemektedir.

Deri savunmasının baskılanması veya devre dışı kalması virüs, bakteri ve mantarların kontrolsüz bir şekilde çoğalmasına neden olacaktır. Buna bağlı olarak da mantar hastalığı daha kolay çoğalacak ve organ veya doku hasarlarına neden olacaktır.

Advantan kremin kullanılmaması gereken durumlar

Bu nedenle deride viral bir hastalık veya mantar hastalığı olduğunda Advantan krem kullanmak yarardan ziyade zarar getirecektir.

Advantan kremi aşağıdaki durumlarda kullanmayınız:

Sorunlu cilt bölgesinde açık yara, viral hastalık kaynaklı deri sorunları, bakteriyel enfeksiyon, mantar enfeksiyonu, mukoza, açık yara, gül hastalığı, herpes zoster, sivice, akne, trofik deri hastalıkları, suçiçeği gibi hastalıklar var ise Advantan krem kullanmayınız.

Ayrıca gebeliğin ilk üç ayında Advantan krem kullanmayınız.