Kapat

Siyah noktalardan kurtulmak için 10 etkili yöntem

Anasayfa
Sağlık Siyah noktalardan kurtulmak için 10 etkili yöntem
doğal-siyah-nokta-temizleme-yöntemleri

Hayatın çeşitli aşamalarında, hafif ve şiddetli doğadaki sayısız cilt probleminden rahatsız olabilirsiniz. Bunlardan bazıları oldukça rahatsız edici olabilir ve onları gerçekten göz ardı edemez ya da doğal olarak zamanla iyileşmesini bekleyemezsiniz! Bu cilt tehdidinin önemli bir örneği siyah noktalardır. Değişen yaş gruplarındaki erkekler ve kadınlar bu cilt sorunundan muzdariptir. Gençler buna daha duyarlı olsa da, yetişkinler de siyah nokta belasına yakanabilirler. Burada siyah noktalardan kurtulmak için 10 adet son derece doğal çözüm bulduk. Ama önce aşağıdakileri bilmelisiniz.

Siyah noktalar neden oluşur?

Cildiniz aşırı miktarda sebum ürettiğinde ve sonuçta cilt gözeneklerini tıkadığında siyah nokta oluşur. Tıkanmış cilt gözenekleri de durumun dışında bırakılırsa kir ve mikropları çeker. Bu, genellikle siyah nokta olarak adlandırılan küçük koyu siyah noktaların oluşmasına yol açar. Dermatologlar tarafından akne oluşumunun ilk aşaması olarak kabul edilir. Bazı insanlar, özellikle de kombine veya yağlı cilde sahip olanlar, siyah nokta geliştirmeye daha yatkındır. Hormonal dengesizlik ayrıca siyah nokta oluşumuna yol açan aşırı sebum rekreasyona da yol açabilir. Bununla birlikte, yaşam tarzı ve hijyen sorunları ve gıda seçimleri, gözlemlendiği gibi, siyah noktaların oluşmasına ve tekrarlanmasına da yol açmaktadır.

Siyah nokta için doğal tedavi seçenekleri

Bazı insanlar, siyah noktaların doğal olarak çözünmesine izin vermenin en iyi yol olduğunu hissetse de, bu tavsiye edilmez. Yağlı ve hassas cildiniz varsa, bunlar uzun süreli cilt sorunlarına yol açan sivilce ve sivilce haline dönüşebilir. Eczanelerde ve mağazalarda bir dizi siyah nokta ve akne tedavisi ürünü bulabileceğiniz gibi, bu cilt sorunlarıyla karşılaşan herkes için uygun değildir. Hassas cilde sahip insanlar, şeritler ve merhemler gibi ticari siyah nokta giderme çözümlerini kullanmaktan çok fazla fayda sağlayamazlar. Bazı OTC ürünleri kullanıldıktan sonra cilt problemleri daha da kötüleşebilir.

siyah nokta

Bu nedenle, siyah noktalardan kurtulmak için ev temelli doğal ilaçlar kullanmak daha uygun olacaktır. Otlar ve doğal özler ile yapılan bu ilaçlar cildin can sıkıcı siyah nokta ve lekeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Çoğu zaman kullanımları genellikle yan etkilere yol açmaz. Aşağıda, siyah noktalardan kurtulmak için ilk 10 etkili doğal ilaç bulunmaktadır:

10- Yumurtanın Beyazı

yumurtanın-beyazı

Yumurta vücudun protein ihtiyacını karşılayan bir besindir. Yumurta aynı zamanda siyah nokta gibi cilt sorunlarının tedavisinde de iyidir. Bu yumurta beyaz maskesini kullanmak sadece siyah noktalardan kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda tekrarlama olasılığını da azaltır.

Bir yumurtaya, birkaç pamuk topuna ve temiz bir bez veya yumuşak havluya ihtiyacınız olacaktır. Yumurtayı kırın ve beyazını yumurta sarısından ayırın. Beyazı küçük bir kaseye alın ve bir kaşıkla çırpın. Daha sonra yüzünüzü temizleyin ve pamuk toplarını yumurta beyazına daldırın ve siyah noktalara uygulayın. Bunu 2 ile 3 kez yapın ve yumurta akınının cildinizde kurumasına izin verin ve cildin sıkılaştığını hissedeceksiniz. Ardından yüzünüzü bol suyla yıkayın ve bir havluyla kurulayın. Siyah noktalardan kurtulmak için haftada 2 kez deneyebilirsiniz.

9- Bal

bal

Bal, cilt iyileştirici özellikleri ve siyah noktalardan kurtulmak için en iyi doğal ilaçlardan biri olan doğal bir antibakteriyel maddedir. Siyah noktalarla etkili bir şekilde savaşmak için bal kullanabilirsiniz. Ayrıca, ham veya organik bal kullanabilir ve siyah noktaların üstünü örtmek için kullanabilirsiniz. En iyi sonuç için çiğ bir tarçın ezmesini balla bile karıştırabilirsiniz. Bir kaseye bir kaşık ham veya organik bal koyun. Siyah noktalara uygulayın ve kurumaya bırakın. Birkaç dakika sonra cilt, yapışkan ve sıkı hisseder. Cildinizi ılık suyla yıkayın ve yumuşak bir havluyla kurulayın.

8- Limon Suyu

limon-suyu

Limonun doğal asitleri vardır ve ciltte aşırı yağı temizlemek için de iyi bu mükemmeldir. Siyah noktalardan kurtulmak için taze limon suyu kullanabilirsiniz. Bir büzücü olarak çalışır ve cilt gözeneklerini sıkılaştırır.

Olgun bir limon bulun. Suyu hazırlayın ve daha sonra yüzdeki siyah noktalara suyu uygulamak için birkaç küçük pamuk topları kullanın. Suyu ciltte kurumaya bırakın. Yatağa çarpmadan önce siyah nokta etkilenen bölgelere uygulayabilirsiniz. Sabah uyandığınızda bol su ile yıkayın. Önümüzdeki birkaç gün içinde tekrarlanan uygulamalar için buzdolabında meyve suyu depolarsanız da sorun olur. Hassas bir cildiniz varsa, batma hissini bir dereceye kadar azaltmak için bir miktar balla limon suyu karıştırın.

7- Karbonat

karbonat

Kabartma tozu aynı zamanda cildinizin gözeneklerini açmak ve siyah noktaların soyulma problemini ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Az miktarda kabartma tozu almanız ve bir kasede suyla karıştırmanız gerekecektir. Macunun kalın olduğundan emin olun ve ardından siyah noktalardan etkilenen deriye yayın. Kurumaya bırakın ve bol su ile yıkayın. Cildinizin kurumasına neden olabileceğinden çok fazla kullanmayın.

6- Yulaf Ezmesi ve Yoğurt

yulaf-ezmesi-ve-yoğurt

Cildin siyah noktalarını çıkarmak için yulaf ezmesi ve yoğurttan yapılmış bir maske kullanabilirsiniz. Yulaf ezmesi güzel bir doğal peeling maddesi olarak çalışır ve yoğurdun cildinizi beslenmesini sağlar. Her ikisinin de siyah noktalardan kurtulmak için en etkili doğal ilaçlardan biri olduğu kanıtlanmıştır. Biraz yulaf ezmesi yemeniz ve bir kasede sade yoğurtla karıştırmanız gerekiyor. Hamurun kalın ve kremsi olduğundan emin olun. Bu karışıma az miktarda limon suyu eklemek isteyebilirsiniz. Yüzeye macunu sürün ve bir süre kurumasını bekleyin. Cilt çok sıkı hissettiğinde bol su ile yıkayın.

5- Domates

siyah-nokta-için-domates

Domatesler çorbalar ve salatalar da dahil olmak üzere çeşitli yiyeceklerin yapımında kullanışlıdır. Ancak, doğal antiseptik özelliklerine sahip bu kırmızı dolgun sebze, siyah noktaların deriden silinmesinde de yardımcı olabilir. Büyük olgun bir domates alın. İyice ezin ve sonra yüzdeki siyah noktadan etkilenen bölgelere uygulayın. Cildin biraz sıkı hissetmesini sağlayın ve bir süre sonra cildi bolca su ile yıkayınız. Domates suyuyla az miktarda limon suyu da karıştırabilirsiniz.

4- Zerdeçal ve Nane

Zerdeçal ve Nane

Zerdeçal hemen hemen tüm mutfaklarda kullanılır ve siyah noktalardan ve diğer birçok cilt sorunlarından kurtulmak için en iyi doğal çözümlerden biridir. Nane, cilt gözeneklerinin sıkılaşmasına yardımcı olur. Bu bileşenler birlikte, siyah noktaların ciltten daha hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Zerdeçal kökü kullanarak mikser yardımıyla bir macun yapın. Kökler elde edilemiyorsa organik zerdeçal tozu da kullanabilirsiniz. Macunu veya tozu az miktarda nane suyu ile karıştırın. Bu macunu siyah noktalara uygulayın. Bir süre cildin üzerine otursun ve cilt kuruduğunda, su ile bolca durulayın.

3- Bentonit kili

Bentonit kili

Bentonit kili insan cildi için yararlı özelliklere sahiptir ve bu nedenle cilt problemleri için kullanılır. Tıkanmış cilt gözeneklerinden aşırı yağı emmeye yardımcı olur ve siyah nokta gibi cilt sorunlarından kurtulmaya yardımcı olur. Biraz Bentonit kili almanız ve su veya elma sirkesi ile karıştırmanız gerekiyor. Kuru cilde sahipseniz gül suyu veya sade su kullanmak tavsiye edilir. Pürüzsüz ve kalın bir macun yapın ve ardından siyah noktadan etkilenen cilde uygulayın. Kurumasını bekleyin ve cildin sıkılaşmasını deneyimleyeceksiniz. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Yüzü bir havlu kullanarak kurulayın.

2- Buhar

buharla-siyah-nokta-temizleme

Hassas bir cildiniz varsa ve siyah noktadan etkilenen cilt için herhangi bir karışımı kullanmak konusunda şüpheli hissediyorsanız, daha güvenli bir ilaç vardır. Buharlama yönetimine başvurabilirsiniz. Siyah noktadan etkilenen cildin buharla yoğurulması cildin gözeneklerinin genişlemesine yardımcı olur ve biriken sebum bir çıkış yolu bulur.

Büyük bir kase alın ve içine biraz su dökün. Suyu ısıtın ve kaynamaya başladığında, alevi söndürün. Şimdi, zemindeki buharlı su kabını yerleştirin. Bir taburede oturun ve sudan çıkan buharın üzerine yaslanın. Kafanıza bir havlu sarın ve kaynar suya bakan taburede oturun. Cildinizin zarar görmemesi için suya fazla yaklaşmayın. Ardından cildi iyice suyla durulayın ve yumuşak bir havlu kullanarak hafifçe kurutun. Bu haftada birkaç kez yapılabilir. Pek çoğu için bilinmeyen, buharlama aslında siyah noktalardan kurtulmak için en iyi doğal yollardan biridir.

1- Çemen tohumları

cemen-otu-tohumu-ile-siyah-nokta-temizligi

Çemen otu tohumu kullanmak ve mutfaktaki diğer ortak malzemeler yüzünüzdeki siyah noktaların silinmesi için yararlı olabilir. Çemen otu tohumu almanız ve birkaç saat suda bekletmeniz gerekir. Sonra bir macun yapın ve yüzünüze iyice uygulayın. 15 dakika kadar bekletin. Bol miktarda ılık su ile yıkayın ve yüzü nazikçe kurulayın.

Siyah nokta oluşmasını istemiyorsanız bunları uygulayın

Yukarıda belirtilen doğal ilaçlar, siyah nokta gibi deri tehditlerinden kurtulmanıza yardımcı olurken, aslında siyah nokta çıkmadan müdahale etmek hiçte fena olmaz! Yaş ve cilt tipinizden bağımsız olarak siyah nokta oluşma olasılığını azaltmak için aşağıdaki ipuçlarını kullanın.

+Yüzünüzü hem yaz hem de kış aylarında düzenli olarak temizlemek oldukça önemlidir. Yüzü yıkamak için süt, limon, portakal suyu, bal ve yoğurt gibi maddelerle hazırlanan doğal temizlik maskesi ve paketleri de kullanabilirsiniz.

+Cilt tarafından salgılanan sebumun cildin gözeneklerini tıkamamasını sağlamak için cildi eksfoliye etmek de faydalıdır. Eksfoliasyon haftada bir kez yapılabilir ve yağlı cilde sahip olanlar iki kez yapabilir. Cilt tipiniz için doğru tipte soyucu krem seçmeye çalışın. Eksfoliasyon ölücü hücre temizleme işlemine denilir.

+Ayrıca, siyah nokta gibi cilt probleminin uzak tutulması gerekiyorsa, ne yediğinize dikkat etmeniz gerekir. Çok fazla kızartılmış ve yağlı yiyecekler yemek, aşırı sebum salgılanmasına yol açarak, siyah noktaya ve akneye yol açabilir.

Siyah noktadan kurtulmak için 10 etkili doğal ilaçlar

  1. Çemen tohumları
  2. Buharlama
  3. Bentonit kili
  4. Zerdeçal ve nane
  5. Domates
  6. Yulaf ezmesi ve yoğurt
  7. Karbonat
  8. Limon suyu
  9. Bal
  10. Yumurta akı

Bu basit ilaçlar doğal olarak ve cildinizi kurutmadan siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Aslında bu ilaçların çoğu cildinizi parıldayarak ve taze halde bırakacaktır!