Kapat

Glifor ile 20 kilo verdim

Anasayfa
Sağlık Glifor ile 20 kilo verdim

Başı kiloları ile dertte olanlar “Glifor ile 20 kilo verdim” cümlesini kurmak için neler vermezler ! Peki bu mümkün mü ? Elbette mümkün…

Su içsem yarıyor, her gün koşuyorum kilolar bir türlü gitmiyor diyenlere bile kilo verdirmeyi başaran bir ilaçtır Glifor. Ama onu asla bir zayıflama ilacı veya mucize ilaç olarak görmemek gerekiyor. Yaptığı tek şey glukoz tolerans bozukluğu veya diğer adıyla “gizli şeker” denilen sinsi illeti kandaki glukoz seviyesini dengelemek suretiyle tedavi etmek.

Belki ağzın tadını kaçırıyor, mide bulandırıyor, kimilerinde ishal, kimilerinde zihin karmaşası yapıyor ama verdiği tokluk hissiyle hastanın daha önce karşı koyamadığı “tatlı isteği”ni ortadan kaldırıyor. Diyetlerin düşmanı olan tatlıya düşkünlük ve aşırı iştah ortadan kalkınca Glifor ile 20 kilo verdim veya bir haftada 4-5 kilo verdim gibi sözlere rastlıyoruz.

Glifor herkese kilo verdirir mi, herkes Glifor kullanabilir mi ?

Glifor’un reçeteyle satılan bir ilaç olduğunu ve bir zayıflama hapı değil, şeker hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaç olduğunu unutmamak gerekir. Yani aile hekiminize gidip “Kiloluyum bana Glifor yazar mısınız?” dediğinizde tahlil yapmadan size bu ilacı yazmayacaktır.

Doktorun hastaya Glifor yazması için hastada şeker hastalığı veya glukoz tolerans bozukluğu olması gerekir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayıp sadece şişmanlığı nedeniyle eczaneden Glifor alıp kullanan kişide kilo kaybı olmayabilir veya tam tersine aşırı kilo kaybı, ani şeker düşüklüğü gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Glifor, şeker hastası olmamakla birlikte kendisinde insülin direnci olduğu tespit edilen, kilolarını da insülin direnci nedeniyle veremeyen kişileri “diyetlerine sadık kalırlarsa” zayıflatabilen bir ilaçtır.

20 kilo vermek için Glifor ne kadar süre kullanılmalıdır ?

İlacın kullanım süresine doktor hastanın tahlillerine bakarak karar verecektir. Glukoz tolerans bozukluğu düzelene kadar veya insülin direnci kırılana kadar devam edilir. Bir kişideki insülin direncinin kırılması için 6 aylık bir sürede vücut ağırlığının en az %5-10 luk bir kısmının azaltılması gerekmektedir.

Bu kilo verme sürecinin haftada yarım kilogram veya bir kilogram vermek şeklinde olması gerekir. Bu hedefler gerçekleşene kadar Glifor kullanılır. Glifordan yeterli verimi alabilmek ve zayıflayabilmek için bu süre zarfında bir diyet ve egzersiz programı uygulamak gerekir.

Glifor ile 20 kilo verdim diyebilmek için ne kadar süre ilaç kullanılmalıdır ?

Ortalama olarak 100 kilogram ağırlığındaki biri, sağlıklı olarak 20 kilo verebilmek için 6 ay Glifor kullanmalı ve haftada bir kilo vermeyi hedeflemelidir. Başlarda haftada bir kilogram kolay verilecektir, son haftalarda kilo vermek zorlaşacak haftada ancak 300 gram -700 gram civarı verilebilecektir.

Sadece Glifor kullanmak 6 ayda 20 kilo vermeyi sağlamayacaktır. Kişinin ayrıca bir program dahilinde spor veya egzersiz yapması gerekir. Bu program profesyonel bir egzersiz uzmanıyla hazırlanabilir. Bu tür imkanı olmayanlar ilk haftalarda nispeten hafif, sonraki haftalarda daha yoğun olacak şekilde kendine yürüyüş programı hazırlayabilir.

Örneğin ilk dört hafta her gün bir saat tempolu yürüyüş, sonraki iki ay bir buçuk saat tempolu yürüyüş, sonraki aylar her gün iki saat tempolu yürüyüş şeklinde bir yürüyüş programı uygulanabilir.

Spor ve egzersiz hususunda gevşeklik gösteren kişilerde ilk birkaç hafta birkaç kilo verilmekte, sonraki haftalarda kilo kaybı durmakta, Glifor’u bıraktıktan sonra da verilen kilolar geri alınmaktadır. Dolayısıyla “Glifor ile 20 kilo verdim” diyebilmek ve bu kiloları geri almamak için spor-egzersiz alışkanlığı kazanmak gerekir.

Glifor ile kilo verebilmenin 3 şartı da glisemik yükü düşük gıdaların ağırlıkta olduğu bir diyeti şaşmadan uygulamaktır. Kişiye özel diyet programınızı Devlet Hastanelerindeki diyetisyenlerden alabilirsiniz.

Glifor ile 20 kilo verdim acaba verdiğim kiloları alır mıyım ?

Glifor’u kestikten sonra spor ve diyeti bırakırsanız verdiğiniz kiloları yeniden alırsınız. Bu yüzden Glifor’u kullanmayı bırakınca yeni (daha hafif olabilir) birer spor ve egzersiz programı hazırlatarak buna uymalısınız. Bu sayede kilonuzu koruyabilirsiniz. Ayrıca şeker hastalığı için yararlı ve zararlı besinler hakkında bilgi sahibi olmalısınız.