Kapat

Diaformin saç dökülmesi yapar mı?

Anasayfa
Sağlık Diaformin saç dökülmesi yapar mı?
diaformin nasıl kullanılır aç mı tok mu

Prospektüsünde Diaformin’in saç dökülmesine sebep olup olmayacağı konusunda bir bilgiye rastlayamayacaksınız. Her ne kadar Diaformin prospektüsünün yan etkileri bölümünde saç dökülmesine ilişkin bir uyarı yer almasa da bu ilaç saç dökülmesi yapabilir.

Diaformin doktora bir kere yazdırdıktan sonra yıllarca aynı doz kullanabileceğiniz bir ilaç değildir. Belki birkaç ay kullanıp daha sonra bırakmanız gerekecek belki de zaman zaman yeni doz ayarlaması yapılması gerekecektir.

Bu nedenle içinde bulunduğunuz sağlık problemi için size Diaformin reçete eden doktor bir süre sonra yeniden kontrole gelmenizi isteyecektir. Diaformin kullanmaya başladıktan sonra bazı yan etkilerle karşılaşmanız muhtemeldir.

Özellikle mide bulantısı, sersemlik, karın ağrısı ve ishal gibi şikayetler Diaformin kullananlarda sık rastlanan şikayetlerdir. Doktora kontrole gittiğinizde (genellikle ilaca başladıktan on veya on beş gün sonra doktor kontrolüne gidilir) karşılaştığınız yan etkileri ve ne şiddetle hissettiğinizi ifade etmelisiniz. Diaformin’in yan etkileri genellikle ilk bir haftada fazla hissedilir daha sonrasında azalır. Azalma olmazsa veya ciddi derecede yan etkiler görüldüğünde doktorunuz ilaç dozunu yeniden belirleyecek veya muadili bir ilaç verecektir.

Doktor kontrolüne gittiğinizde sizden tahlil yaptırmanızı isteyecektir. Tahlillerde önemli bir sorun gözükmezse kan şekeri seviyenize bakarak ilacın dozunu yeniden ayarlayacaktır.

Diaformin kullanımına bağlı saç dökülmesi çok nadir görülür ve genellikle ilacı kullandıktan en az birkaç hafta sonra başlar. Eğer Diaformin kullanılmaya başladıktan sonra saçlarınız eskisine göre daha çabuk dökülüyor veya incelme, kırılma sorunları varsa bunun sebebi muhtemelen sizdeki B12 azlığıdır.

Diaformin bazı hastalarda B12 emilimini azaltmakta ve vücuttaki B12 vitamini seviyesini düşürmektedir. Bu nadir görülen ama görüldüğünde ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bu yüzden Diaformin kullanımına bağlı saç dökülmesi yaşadığınızda doktora gitmelisiniz. Tahlil yaptırdığınızda B12 seviyenize ve karaciğerle ilgili bazı değerlere bakılacaktır.

B12 vitamini eksikliği kişide saç dökülmesinin yanı sıra yorgunluk, unutkanlık, kilo kaybı ve konsantrasyon gibi şikayetlerle kendini gösterecektir. B12 vitamini eksikliği olduğunda doktorunuz B12 vitamini kullanmanızı önerecek veya Diaformin yerine başka bir ilaç reçete edecektir.

Vücuttaki B12 vitamini eksikliğini gidermek için et, balık, yumurta ve süt ürünlerini daha fazla tüketmeniz gerekir.

Saç dökülmesinde stres, mevsimsel koşullar, dengesiz beslenme, kullanılan bazı ilaçlar ve vitamin eksikliği gibi faktörler etkilidir.

Diaformin, Matofin ve Glifor ile aynı etken maddeye (Metformin) sahiptir. Diaformin’in saç dökülmesi yaptığı kişide Glifor ve Matofin de saç dökülmesi yapacaktır.